20.05.2013

„Moje serce zostało we Lwowie”

15 maja 2013  w auli Szkoły Muzycznej w Krośnie odbył się spektakl teatralny „ Moje serce zostało we Lwowie” przedstawiony przez uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 6 w Krośnie. Scenariusz napisali i wyreżyserowali sztukę nauczyciele „Budowlanki” : Pani Barbara Zagdańska – Kłym i Pan Wiesław Biedroń. Na scenie pojawili się uczniowie: Adrianna Kilar, Natalia Zajdel, Małgorzata Błaż, Aneta Kochanowicz, Klaudia Bilik, Maria Kiełtyka, Marek Pawłowski, Kamil Ladziński, Patryk Lenik, Mateusz Więcek, Mateusz Śmigla, Zbigniew  Cebula, Maciej Rozenbajgier, Dawid Cypcar, Dawid Nowak. Oprawą muzyczną i prezentacją multimedialną zajął się Filip Brożyna.

„Moje serce zostało we Lwowie” - zdjęcie w treści

Spektakl wpisuje się w cykl imprez poświęconych historii i kulturze Kresów  Południowo-Wschodnich – dawnej Rzeczypospolitej. Jego celem jest zwrócenie uwagi społeczności Krosna na  problematykę związaną z  polskim dziedzictwem na terenie dzisiejszej Ukrainy. Szczególne miejsce w tej akcji zajmuje Lwów i próba ratowania Cmentarza Łyczakowskiego, który  z roku na rok popada w coraz większą ruinę.  Zainteresowanie tematyką Lwowa wynika również z faktu, że od września 2013 r.  Technikum nr 6 i Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 6 będą nosiły imię Jana Sas-Zubrzyckiego – wybitnego polskiego architekta  żyjącego w latach 1860-1935, który swoją działalność projektową, naukową, publicystyczną i społeczną  związał ze Lwowem, Krakowem i również z Krosnem.

„Moje serce zostało we Lwowie” - zdjęcie w treści  nr 1

Spektakl oddał w pełni klimat przedwojennego Lwowa, jego specyficzną atmosferę . Publiczność została  zaproszona na spacer po mieście, a jej przewodnikami byli lwowscy batiary, którzy w ciekawy i niebanalny sposób pokazali najciekawsze zabytki, opowiadali o historii, Orlętach, Łyczakowie. Wszystko zostało okraszone lwowskimi piosenkami brawurowo wykonanymi przez aktorów z  „Budowlanki”. Na widowni zasiedli zaproszeni goście, uczniowie krośnieńskich gimnazjów wraz z opiekunami oraz młodzież ZSP nr 6.