08.03.2013

Młodzież „Budowlanki” w hołdzie Żołnierzom Wyklętym

Dnia 1 marca 2013 roku w sali koncertowej krośnieńskiej szkoły muzycznej odbyła się uroczystość poświęcona pamięci Żołnierzy Wyklętych – ostatnich bohaterów zbrojnego podziemia walczących z komunistycznym i sowieckim  zniewoleniem w latach 1943-1956.

Uroczystość została zorganizowana przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 6 w Krośnie i Wojewódzką Bibliotekę Pedagogiczną w Krośnie. Wśród zgromadzonych gości znaleźli się: Poseł na Sejm RP pan Piotr Babinetz, przedstawiciele Urzędu Miasta Krosna, Kuratorium Oświaty, Rady Miasta Krosna, PCEN w Krośnie, Komendy Miejskiej Policji, Komendy  Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie oraz przedstawiciele krośnieńskich szkół. Na widowni zasiadła młodzież z ZSP Nr 5, ZSP Nr 1, ZSKU, ZSM, I LO, II LO.

Młodzież „Budowlanki” w hołdzie Żołnierzom Wyklętym - zdjęcie w treści

Tę swoistą lekcję historii poprowadzili nauczyciele ZSP Nr6 w Krośnie: pani Barbara Zagdańska-Kłym, pan Wiesław Biedroń i pan Rafał Krężałek.  Młodzież odegrała scenę przesłuchania Danuty Siedzikówny (pseud. Inka) – w jej postać wcieliła się uczennica technikum – Maria Kiełtyka, proces rotmistrza Witolda Pileckiego  -  w roli tej wystąpił Maciej Rozenbajgier, monolog Hieronima Dekutowskiego „Zapory” - wykonał Dawid Cypcar. Końcowym akordem uroczystości było historyczne podsumowanie zmagań żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego, dokonane przez pana Wiesława Biedronia .

Występ młodzieży został nagrodzony wielkimi brawami, a widownia nie szczędziła pochwał względem spektaklu i samego przedsięwzięcia , którego ideą przewodnią jest uświadamianie rodakom prawdy o roli, jaką  odegrali w naszej powojennej historii niezłomni żołnierze, którzy po zakończeniu II wojny światowej, nie złożyli broni, ale podjęli opór przeciwko komunistycznemu reżimowi .