728261586.jpg
20.11.2015

Międzynarodowe spotkanie w SP 14

Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 14 im. Polskich Olimpijczyków w Krośnie  po raz kolejny przystępuje do realizacji projektu międzynarodowego. Tym razem jest to projekt w ramach programu Erasmus+, Akcja 2, Edukacja Szkolna, Partnerstwa Strategiczne.  Projekt " Graj ze mną i ucz mnie - tradycja i nowoczesność w aktywizującym nauczaniu",  będzie realizowany przez 3 lata - 1.09.201 - 31.08.2018, przez 5 szkół z Polski, Turcji, Hiszpanii, Włoch i  Cypru.


Głównym jego celem  jest poprawa jakości kształcenia poprzez zastosowanie skuteczniejszych metod, rozwijanie inteligencji emocjonalnej  w tym kompetencji psychologicznych i społecznych uczniów, budowanie dialogu międzykulturowego i międzypokoleniowego, efektywny rozwój zawodowy nauczycieli, poszerzenie i praktyczne wykorzystanie umiejętności językowych, rozwój świadomości w zakresie praktycznego korzystania z dostępnej technologii komunikacyjno - informacyjnej, wyrównanie szans edukacyjnych uczniów o specjalnych potrzebach, w trudnej sytuacji materialno – bytowej.

 

Międzynarodowe spotkanie w SP 14 - zdjęcie w treści


W dniach od  9 do  14 listopada 2015 roku odbyło się pierwsze Międzynarodowe Spotkanie Projektowe. Nauczyciele z Turcji, Cypru, Hiszpanii i Włoch spotkali się w Polsce w Krośnie, by omówić i zaplanować kluczowe dla projektu działania.
 

We wtorek 10.11.2015 roku koordynatorzy i nauczyciele z partnerskich szkół mieli okazję poznać  placówkę z Krosna, zobaczyć  klasy wyposażone w nowoczesne pomoce dydaktyczne, w tablice multimedialne, specjalne dekoracje na korytarzach związane z tematyką projektu, nowopowstałe pomieszczenie - pokój zabaw, dla dzieci z edukacji wczesnoszkolnej.  Ważnym elementem tej części wizyty, była obserwacja zajęć klasy integracyjnej III a pod kierunkiem p. Jolanty Sajdak - tzw. 'gry korytarzowe'. Zagraniczni  goście uczestniczyli również w uroczystej akademii z okazji święta Odzyskania Niepodległości przez Polskę, którą przygotowali   nauczyciele i młodzież MZSzOI.

Międzynarodowe spotkanie w SP 14 - zdjęcie w treści  nr 1


 

W części roboczej wizyty, grupa projektowa tego dnia omówiła szczegółowe zadania w trzyletnim projekcie. Doprecyzowano zagadnienia związane z harmonogramem projektu, dokumentacją, finansowaniem, ewaluacją,  promocją i upowszechnianiem rezultatów. Za stronę merytoryczną tego spotkania odpowiadały - pani Matylda Gronicka - nauczycielka języka angielskiego, koordynator projektu, pani Agnieszka Kmon - pedagog szkolny, współtwórca projektu, Alicja Szepelak zastępca dyrektora - koordynator merytoryczny projektu.
 

Ważnym punktem wizyty było oficjalne spotkanie z władzami miasta. Międzynarodowa grupa projektowa została przyjęta w sali obrad Rady Miasta przez Prezydenta Krosna p. Piotra Przytockiego. Podczas tej wizyty przedstawiono Panu Prezydentowi, główne założenia projektu. Wieczorem grono pedagogiczne szkoły miało okazję bliżej poznać nauczycieli z Turcji, Włoch , Cypru i Hiszpanii, porozmawiać o projekcie, wymienić się doświadczeniami.
 

Następny dzień wizyty był przerwą w pracach projektowych, przypadał bowiem na Święto Narodowe, w związku z tym zaplanowano  partnerom zwiedzanie Rynku w Krośnie i wycieczkę do Karpackiej Troi. W godzinach popołudniowych zaproszeni goście  wzięli udział w miejskich uroczystościach z okazji święta narodowego. Dla europejskich partnerów była to niewątpliwie wyjątkowa okazja, by zobaczyć uroczystości związane z historią naszego kraju.
 

Kolejny dzień wizyty to prace grupy projektowej nad założeniami szczegółowymi wniosku. Rozpoczął się on od obserwacji lekcji historii z zastosowaniem gier dydaktycznych w integracyjnej klasie VI d pod kierunkiem p. Renaty Dumanowskiej. Ważnym elementem tego dnia była video - konferencja ze szkołami we Włoszech i na Cyprze, była to okazja by poznać kolegów z partnerskich szkół. Szereg działań tego dnia było związanych z pracami organizacyjnymi projektu – omówienie harmonogramu i zadań założonych w projekcie oraz zamierzonych rezultatów, opracowanie planu pracy na narodowym i międzynarodowym poziomie, omówienie jakościowego i ilościowego badania projektu, omówienie działań związanych z Europass mobilności, eTwinning, oraz promocją projektu. W porównaniu do programu Comenius, program Erasmus+ kładzie większy nacisk na wirtualne mobilności uczniów, czyli kontakty przy użyciu technologii komunikacyjno-informacyjnych, dlatego też zaplanowano, że  uczniowie przygotują się do nawiązania kontaktu z kolegami ze szkół partnerskich, z którymi będą współpracować na platformie eTwinning, wymieniać wiadomości drogą e- mailową.
 

Kolejne godziny poświęcono na dyskusję o współpracy szkół, o temacie i głównych celach projektu. Wszystkie wnioski i ustalenia  zostały zebrane w formie raportu, który podpisały współpracujące szkoły. W godzinach popołudniowych zorganizowano  dla  europejskich partnerów wycieczkę do Centrum Dziedzictwa Szkła. Goście mieli okazję zapoznać się z produkcją szkła, obejrzeć zabytki szklanej sztuki i poznać historię przemysłu szklanego. Widzieli atrakcyjne i pięknie wyeksponowane kolekcje współczesnych dzieł szklanej sztuki wykonanych przez artystów związanych nie tylko z Krosnem.

 

Międzynarodowe spotkanie w SP 14 - zdjęcie w treści  nr 2
 

Wieczorem odbyła się pożegnalna kolacja, ponieważ nauczyciele z cypryjskiej szkoły mieli zarezerwowany lot w piątek. Niezwykle ważnym momentem, były dyskusje podsumowujące pierwsze Międzynarodowe Spotkanie Projektowe, jak również uroczyste wręczenie certyfikatów potwierdzających udział w spotkaniu. Poza czasochłonną i trudną pracą nad planowaniem działań projektowych, w ostatni dzień wizyty dla  nauczycieli z Włoch, Hiszpanii, Turcji - zaplanowano na wycieczkę do Łańcuta. Muzeum-Zamek w Łańcucie jest jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce, perełką Podkarpacia, która znana jest nie tylko w kraju, ale i na świecie.
 

Międzynarodowe Spotkanie Projektowe  pozwoliło na zaprezentowanie  szkoły, miasta,  regionu, wymianę doświadczeń między nauczycielami, a przede wszystkim było okazją do osobistego poznania  partnerów projektu. Kolejnymi ambasadorami naszej szkoły  będą uczniowie i nauczyciele, którzy wezmą udział w krótkoterminowych wyjazdach zagranicznych, odbędą się one  kolejno na Cyprze, w Turcji, Hiszpanii i we Włoszech.
 

Opracowanie: MZSzOI

Zapisz sie do newslettera Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

herb.png [21.51 KB]

Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 430 01
um@um.krosno.pl

Kontakt z Inwestorami
Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 43 301
ri@um.krosno.pl

Informacja Kulturalno-Turystyczna

38-400 Krosno
ul. Blich 1

tel/fax. 515 252 776
pikt@muzeumrzemiosla.pl

- otwiera się w nowej karcie