Wiosną 2023 r. Zespół Szkół Mechanicznych w Krośnie dwukrotnie odnosił sukces stając się laureatem olimpiad motoryzacyjnych w Poznaniu podczas Targów Poznańskich i w Pszczynie na Śląsku. Obydwa te sukcesy to cenne trofea bo konkursy te organizowali pracodawcy branżowi, a ich wymagania są adekwatne do tych, które współcześnie są najważniejsze i najbardziej pożądane w firmach motoryzacyjnych naszego kraju oraz w Europie.
Powszechnie znana jest jednak opinia, że Olimpiada Techniki Samochodowej będąca pod patronatem Ministra Edukacji i Nauki oraz Politechniki Warszawskiej jest najtrudniejsza, a osiągnięcie tam sukcesu to już wielki wyczyn gdyż udział w niej biorą wszystkie liczące się szkoły samochodowe w Polsce (ok. 100) oraz najlepsi w nich uczniowie. Dlatego Finał Ogólnopolski XXIV edycji tego Konkursu był bardzo oczekiwany przez uczniów nie tylko krośnieńskiego Mechanika. Odbył się on 27 maja br. w Warszawie w siedzibie firmy Bosch przy ul. Jutrzenki 105.
Ogólnie w Olimpiadzie wzięło udział około 2000 osób – młodzieży ze szkół średnich samochodowych z całej Polski. Każda szkoła mogła wytypować po trzech swoich przedstawicieli. Tak więc do II stopnia rozgrywek stanęło ok. 300 najlepszych. Niestety miejsc w finale było tylko 10. Jakaż była radość gdy cała 3-osobowa drużyna z krośnieńskiego Zespołu Szkół Mechanicznych dostała się do finału odpowiednio na miejscach 1, 2 i 4. Wśród finalistów znalazł się jeden przedstawiciel klasy IV Technikum Mateusz Pachana oraz dwóch przedstawicieli klasy II Technikum Dawid Bugiel i Adrian Jureczko. Zwłaszcza uczniowie klasy II Technikum musieli „studiować” potężne partie materiału ponieważ jak wiadomo szkoła jest 5-letnia, a olimpiada swoim zakresem rzeczowym obejmuje całą podstawę programową dla technika pojazdów samochodowych. Dużo zagadnień, a szczególnie zadań w części półfinałowej opartych jest na fizyce i matematyce oraz oczywiście przedmiotów dotyczących pojazdów samochodowych. Kolejna trudność to czas na odpowiedzi (45 pytań w 45 minut), który sprawiał, że młodzież musiała umieć zapanować nad stresem i musiała być bardzo dobrze przygotowana merytorycznie. No i wreszcie finał. Każdy z uczestników indywidualnie pod okiem komisji musiał zdiagnozować oraz naprawić 2 samochody. Na wykonanie zadania miał tylko po 15 minut. I znów stres, oczekiwanie na swoją kolej, skupienie i wreszcie odpowiedź. Zadania dla każdego takie same. Ale komisja pod czujnym okiem profesora Politechniki Warszawskiej, Wydziału Samochodów i Maszyn Roboczych pana prof. Andrzeja Reńskiego zadbała, aby nie było żadnych przecieków. Uczniowie nie mieli możliwości kontaktowania się aż do zakończenia rozgrywek.
Zadanie 1 polegało na wykryciu przyczyn usterek i ich usunięciu w samochodzie Opel Astra 1.7 CDTI, którego użytkownik zgłosił nie zawsze działający prawidłowo układ klimatyzacji, utrzymywanie się bardzo wysokiej temperatury silnika podczas jazdy samochodu w korku oraz występowanie błędu sterownika silnika na wyświetlaczu. Dodatkowo wcześniej podłączony KTS, a następnie sztucznie rozłączony tuż przed wejściem na stanowisko ucznia blokował się i nie chciał współpracować. Również wypięta wtyczka wentylatora, słabo widoczna dla zdających, sprawiała wiele trudności. Trzeba przyznać, że organizatorzy postarali się, aby utrudnić życie młodym ludziom, bo należałoby zadać sobie pytanie na ile realistyczna jest usterka związana z wypięciem z gniazda OBDII wtyczki KTS po wcześniejszym jego używaniu?
Zadanie 2 dotyczyło wykrycia przyczyn usterki układu sterowania silnika o zapłonie iskrowym samochodu Volkswagen Golf VIII. Symulacja uszkodzenia dotyczyła nastawnika - czujnika położenia zmiennych faz rozrządu oraz omówienia budowy i zasady działania tego układu.
Wreszcie oczekiwane ogłoszenie wyników. O kolejności uczniów decydowała suma punktów zdobytych w trakcie II i III etapu olimpiady. I tak odpowiednio PIERWSZE miejsce XXIV Olimpiady Techniki Samochodowej zajął Dawid Bugiel, DRUGIE miejsce zajął Adrian Jureczko, a na CZWARTYM uplasował się Mateusz Pachana. Zarazem uczniowie wywalczyli dla Zespołu Szkół Mechanicznych w Krośnie PIERWSZE miejsce i tytuł Pierwszej Samochodowej Szkoły Roku 2023.
Wyniki dostępne na stronie internetowej Olimpiady Techniki Samochodowej.
Przypomnijmy, że szkoła jeszcze pod nazwą Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3 jest w posiadaniu dwóch takich tytułów z 2006 i 2014 roku. Opiekunami drużyny byli Piotr Boś i Roman Szajna. Dodajmy, ze organizatorzy tej Olimpiady zapowiedzieli się z nagrodami w ZSM w Krośnie w dniu rozdania świadectw tj. 23 czerwca br.
Gratulujemy uczniom oraz opiekunom i życzymy dalszych sukcesów.