11.04.2012

List Pani Krystyny Szumilas - Ministra Edukacji Narodowej - do rodziców

Szanowni Rodzice,

W życiu każdego z nas liczą się różne idee i wartości. Sprawą najistotniejszą jest jednak dziecko - jego losy i warunki, w jakich dorasta. To kwestia najważniejsza dla Rodziców, a także dla ministra edukacji narodowej.

W wielu rodzinach najbliższe tygodnie będą czasem podejmowania decyzji o rozpoczęciu przez sześciolatki nauki w szkole lub kontynuowaniu wychowania przedszkolnego. Zastanawiacie się Państwo, czego Wasze dziecko nauczy się w przedszkolu i szkole ? W jaki sposób nauczyciele będą się nim opiekować i organizować jego życie w grupie rówieśniczej ? Moim zadaniem jest przekazywanie Państwu tych informacji oraz jak najszersza pomoc w rozwiewaniu pojawiających się wątpliwości.

Nie ustanę w wysiłkach, aby wszelkimi możliwymi sposobami doskonalić pracę szkół i przedszkoli. Niezależnie od liczby dzieci sześcioletnich w szkołach, na ich edukację samorządy otrzymają w tym roku 600 milionów złotych. Szkoły podstawowe będą mogły w dalszym ciągu pozyskiwać środki na budowę placów zabaw, wyposażenie świetlicy (program "Radosna szkoła") oraz dodatkowe zajęcia z dziećmi najmłodszych klas (środki z Unii Europejskiej). Jednak aby dobrze wykorzystać wszelkie możliwości, potrzebne jest wspólne działanie wszystkich zainteresowanych. Dlatego zwróciłam się do samorządów, dyrektorów szkół podstawowych, przedszkoli i poradni pedagogiczno - psychologicznych oraz kuratorów oświaty z prośbą o współpracę i udzielanie Państwu niezbędnej pomocy.

Zachęcam Państwa do wizyty w szkole i rozmowy z nauczycielami, którzy za klika miesięcy mogą stać się wychowawcami Waszych dzieci. Warto także spotkać się z ich nauczycielami w przedszkolu. Pomocą mogą służyć również pracownicy samorządów, którzy dobrze znają specyfikę Państwa najbliższego otoczenia.

Na stronie internetowej Ośrodka Rozwoju Edukacji zamieściłam specjalnie przygotowane dla Państwa przez ekspertów informacje dotyczące funkcjonowania dziecka sześcioletniego w szkole i przedszkolu. Zachęcam Państwa do zapoznania się z odpowiedziami na pytania zadawane przez innych rodziców oraz do zadawania własnych.

Szanowni Państwo,

Pragnę, żeby szkoła była miejscem, do którego Wasze dziecko będzie chodziło z przyjemnością, zainteresowane nowym otoczeniem i wyzwaniami. Miejscem nie tylko zdobywania wiedzy, ale także rozwijania talentów i zaspokajania nieustającej ciekawości świata i ludzi. Wspaniałą przygodą, w której towarzyszą Rodzice i nauczyciele - wspólnie dbający o jego rozwój.

Krystyna Szumilas

Minister Edukacji Narodowej