uczestnicy uczniowie chóru wraz z uczniami mzs4 podczas warsztatów
19.06.2019

7 czerwca br. II LO im. Konstytucji 3 Maja w Krośnie gościło chór gimnazjalistów z miasta Creil pod Paryżem. Zespół wokalny „La Chorale C4” przebywał w naszym mieście w dniach 6 - 9.06.2019 r. na zaproszenie prezydenta Miasta Krosna Piotra Przytockiego w ramach nawiązywania współpracy partnerskiej pomiędzy naszymi gminami.

Goście z Francji zostali bardzo serdecznie przyjęci przez uczniów ”Dwójki”. Z inicjatywy Pani wicedyrektor Edyty Janusz oraz Pani Beaty Rachwał-nauczyciela języka francuskiego oraz Pana Mateusza Suchodolskiego -opiekuna szkolnego chóru  zorganizowano wspólne zajęcia integracyjno-językowe oraz warsztaty muzyczne.

„Łączy nas śpiew…” - wizyta chóru z francuskiego miasta Creil w II LO im.Konstytucji 3 Maja w Krośnie - zdjęcie w treści  nr 1

Młodzież  szybko nawiązała ze sobą  dobry kontakt.  Oba chóry zaprezentowały swój repertuar oraz wykonały wspólnie kilka utworów.

„Łączy nas śpiew…” - wizyta chóru z francuskiego miasta Creil w II LO im.Konstytucji 3 Maja w Krośnie - zdjęcie w treści  nr 2

Gościom zaproponowano również zajęcia taneczne oraz udział w mini lekcji języka polskiego i konkursie wiedzy o Polsce. Po południu chórzyści z Creil występowali na krośnieńskim rynku w ramach Dni Krosna. Zaprezentowali bardzo różnorodny repertuar, a na końcu odśpiewali hymn Polski. Następnego dnia zespół wokalny z Francji zwiedził najważniejsze zabytki Grodu Pawła: Stare Miasto, Wieżę Farną. Nie mogło również zabraknąć wizyty w Centrum Dziedzictwa Szkła. Kierownikiem chóru o pełnobrzmiącej nazwie: „Choeur des Collégiens du Conservatoire de Creil” jest Valéry Thuet. W Krośnie gościliśmy również przedstawicieli gminy Creil, Panią Julie Legrand oraz Pana Florent Lelong, odpowiedzialnych za kontakty międzynarodowe i nawiązanie współpracy z Polską.Będąc pod urokiem gościnności krośnian, wyrazili oni chęć kontynuacji i zacieśnienia współpracy z naszym miastem.

„Łączy nas śpiew…” - wizyta chóru z francuskiego miasta Creil w II LO im.Konstytucji 3 Maja w Krośnie - zdjęcie w treści  nr 3

Występ młodych artystów zrobił ogromne wrażenie na mieszkańcach Krosna. Zespół może poszczycić się wieloma sukcesami m.in nagraniem dwóch płyt oraz uczestnictwem  we francuskiej edycji „Mam talent”.
Zainspirowani sukcesami swoich młodszych kolegów licealiści z II LO mają nadzieję na równie udany występ swojego chóru, który został zaproszony do Creil na festiwal „Creil Colors” w przyszłym roku szkolnym.

Opracowanie: MZS 4