15.02.2016

Kryteria rekrutacji do szkół podstawowych

Postępowanie rekrutacyjne do klas pierwszych szkół podstawowych przeprowadza się na wolne miejsca, po zapewnieniu miejsc kandydatom zamieszkałym w obwodzie szkoły. Dzieci zamieszkałe w obwodzie szkoły podstawowej są przyjmowane z urzędu. W praktyce oznacza to, że każdy uczeń zamieszkały w obwodzie szkoły podstawowej jest do niej przyjmowany na podstawie pisemnego zgłoszenia bez przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego. Rodzice, którzy zdecydują o zapisaniu dziecka do szkoły obwodowej, mają zagwarantowane miejsce dla przyszłego ucznia. Zgłoszenia będą przyjmowane w dniach od 29 lutego do 10 marca 2016 r.

W przypadku ubiegania się o miejsce w szkole podstawowej innej niż obwodowa w terminie od 29 lutego do 14 marca 2016 r. należy złożyć wniosek wraz z kompletem wymaganych dokumentów potwierdzających spełnianie wybranych kryteriów w szkole pierwszego wyboru.

Kryteria obowiązujące w najbliższym roku szkolnym przyjęła Rada Miasta Krosna 29 stycznia 2016 r. uchwałą Nr XXI/433/16 w sprawie określenia kryteriów rekrutacji do klas pierwszych szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasto Krosno dla kandydatów zamieszkałych poza obwodem danej szkoły oraz ustalenia liczby punktów za każde z tych kryteriów i dokumentów niezbędnych do ich potwierdzenia – czytaj cały tekst dokumentu.

KRYTERIUM LICZBA PUNKTÓW SPOSÓB POTWIERDZENIA
kandydat wraz z przynajmniej jednym rodzicem mieszka w Krośnie 16 punktów oświadczenie rodzica kandydata o zamieszkiwaniu na terenie miasta Krosna według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do uchwały
rodzeństwo kandydata w roku szkolnym, na który prowadzona jest rekrutacja, będzie kontynuować edukację w tej samej szkole podstawowej lub w zespole szkół, w skład którego wchodzi dana szkoła podstawowa 8 punktów
w roku poprzedzającym rok rozpoczęcia nauki w klasie pierwszej przez kandydata wszystkie dzieci z rodziny kandydata realizują obowiązek szkolny lub obowiązek nauki w szkołach krośnieńskich 4 punkty
kandydat pochodzi z rodziny wielodzietnej 5 punktów oświadczenie o wielodzietności rodziny kandydata według wzoru stanowiącego załącznik nr 3 do uchwały
wybrana szkoła jest położona w odległości do 3 km od miejsca zamieszkania dziecka 5 punktów -----------------
rodzice kandydata rozliczają podatek dochodowy od osób fizycznych w Urzędzie Skarbowym w Krośnie i wskazują w rocznym zeznaniu podatkowym jako miejsce zamieszkania miasto Krosno, przy czym kryterium stosuje się również do rodzica samotnie wychowującego dziecko 10 punktów kopia pierwszej strony zeznania podatkowego za rok ubiegły lub wcześniejszy lub zaświadczenie z Urzędu Skarbowego w Krośnie o rozliczeniu podatku na rzecz Gminy Krosno
przynajmniej jeden rodzic kandydata spoza Krosna pracuje, prowadzi działalność gospodarczą lub pobiera naukę w systemie dziennym na terenie miasta Krosna 10 punktów aktualne zaświadczenie od pracodawcy potwierdzające zatrudnienie albo wydruk ze strony internetowej Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej albo zaświadczenie ze szkoły lub uczelni potwierdzające pobieranie nauki w trybie stacjonarnym

W przypadku uzyskania tej samej liczby punktów przez więcej niż jednego kandydata pierwszeństwo w przyjęciu przysługuje kandydatom zamieszkałym na terenie Krosna, a w przypadku braku rozstrzygnięcia – kandydatom najmłodszym.

Rodziców dzieci posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego informujemy, że zgodnie z art. 71b ust. 5 i 5a ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2015 r. poz. 2156 z późn. zm.): „5. Starosta właściwy ze względu na miejsce zamieszkania dziecka posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, na wniosek rodziców, zapewnia mu odpowiednią formę kształcenia, uwzględniając rodzaj niepełnosprawności, w tym stopień upośledzenia umysłowego, z zastrzeżeniem ust. 5a.
5a. Jeżeli orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego zaleca kształcenie dziecka odpowiednio w przedszkolu specjalnym albo w przedszkolu, szkole podstawowej lub gimnazjum, ogólnodostępnych lub integracyjnych, odpowiednią formę kształcenia, na wniosek rodziców, zapewnia jednostka samorządu terytorialnego właściwa ze względu na miejsce zamieszkania dziecka, do której zadań własnych należy prowadzenie przedszkoli lub szkół.”

Wzory oświadczeń będą do pobrania ze strony
nabor.pcss.pl/krosno/ od 29 lutego 2016 r.