24.10.2016

Krosno "Samorządowym Liderem Edukacji" po raz szósty!

Po raz kolejny Krosno otrzymało certyfikat „Samorządowy Lider Edukacji”. Jest to już VI edycja Ogólnopolskiego Programu Certyfikacji Gmin, Powiatów i Samorządnych Województw „Samorządowy Lider Edukacji – 2016”. Za uzyskanie tytułu „Lidera” po raz szósty miasto otrzymało  Certyfikat Złoty, co potwierdza, że realizowana w Krośnie nowoczesna i innowacyjna polityka oświatowa  ma charakter wieloletni, prowadzona jest w sposób strategiczny, konsekwentny i zgodny z najwyższymi standardami zarządzania publicznego.

Podczas uroczystej gali finałowej, która odbyła się 12 października 2016 r. w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie Krosno otrzymało także wyróżnienie nadzwyczajne „Lider Jakości Kształcenia”.  Ten zaszczytny tytuł otrzymują samorządy, które w sposób szczególny troszczą się o podnoszenie jakości nauczania w swoich szkołach i placówkach i  mogą być wzorem do naśladowania.

Krosno "Samorządowym Liderem Edukacji" po raz szósty!

W Gali wzięło udział blisko 150 samorządowców z całej Polski. Certyfikaty Samorządowy Lider Edukacji" i wyróżnienia wręczali prof. Dariusz Rott - przewodniczący Komisji Certyfikacyjnej i Grażyna Kaczmarczyk, prezes zarządu Fundacji Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego. Krosno podczas uroczystej Gali reprezentowali: Jolanta Kopciuch – Szmyd – Zastępca Naczelnika Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Krosna i Piotr Grudysz – Przewodniczący Komisji Edukacji Rady  Miasta Krosna.

Program „Samorządowy Lider Edukacji” realizowany jest w formie otwartego konkursu, w formie akredytacji (certyfikacji) środowiskowej, której dokonują przedstawiciele świata nauki – profesorowie reprezentujący wybrane polskie uczelnie (m.in. Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Śląski, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie  i Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach), specjalizujący się w zagadnieniach zarządzania oświatą, jakości kształcenia, polityki samorządowej i marketingu edukacyjnego pracujący  pod przewodnictwem  prof. dr. hab. Dariusza Rotta, wykładowcy Uniwersytetu Śląskiego, do 2013 roku członka prezydium Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Logotyp Programu „Samorządowy Lider Edukacji”

Celem konkursu jest identyfikowanie i promowanie jednostek samorządu terytorialnego podejmujących wartościowe inicjatywy w dziedzinie rozwoju edukacji i systemu oświaty oraz posiadających szczególne osiągnięcia w obszarze lokalnej i regionalnej polityki edukacyjnej.
Wniosek konkursowy złożony przez Miasto Krosno został szczególnie wysoko oceniony w aspekcie trwałości zarządzania strategicznego.

Nowoczesna polityka oświatowa na poziomie ponadlokalnym ma bezpośrednie przełożenie na dynamikę rozwoju miasta. Chcemy nadal słuchać głosu środowisk oświatowych oraz zacieśniać współpracę pomiędzy edukacją a rynkiem pracy. Wiemy, że jest to dobra inwestycja na przyszłośćpowiedział podczas spotkania z nauczycielami Piotr Przytocki Prezydent Miasta Krosna.

Przyznanie dla Krosna tytułu Samorządowego Lidera Edukacji oraz  honorowych wyróżnień  za działalność oświatową, jest zasługą wszystkich pracujących na rzecz krośnieńskiej oświaty podkreślił  Bronisław Baran Zastępca Prezydenta Miasta Krosna,  podczas uroczystości wręczania nagród Prezydenta Miasta Krosna w dniu Edukacji Narodowej.

Uzasadnienie przyznania certyfikatu „Samorządowy Lider Edukacji 2016” dla Miasta Krosna, zawiera „synteza recenzji - Krosno” (plik PDF), którą Fundacja Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego  przekazała wraz z certyfikatem.

Więcej na stronie: www.lider-edukacji.pl