2079679665.bmp
04.04.2014

Krosno najlepsze w ogólnopolskim rankingu efektywności wydatków oświatowych

Gminy oceniano pod kątem kosztów uzyskania wzrostu wskaźnika Edukacyjnej Wartości Dodanej czyli jakości edukacji oraz wielkości nakładów na oświatę w poszczególnych jednostkach samorządu terytorialnego w kilku kategoriach: miasta wojewódzkie, inne miasta na prawach powiatu, miasta powiatowe, małe miasta, gminy wiejskie.

Ranking „Wydatki na oświatę – koszt edukacyjnej wartości dodanej” został przygotowany przez prof. Pawła Swianiewicza z Uniwersytetu Warszawskiego, doradcę społecznego Prezydenta RP ds. samorządu terytorialnego, na podstawie danych Instytutu Badań Edukacyjnych oraz sprawozdań budżetowych.  Wartość wskaźnika efektywności wydatków oświatowych stanowiącego kryterium rankingowe wyliczono dzieląc średnią wielkość wydatków bieżących przeznaczonych na oświatę z budżetu gminy bez przedszkoli pomniejszoną o subwencję i dotacje w przeliczeniu na jednego ucznia (dopłatę gminy do subwencji oświatowej) przez przeciętną wartość EWD.

Jak wynika z opracowania omawiającego metodologię badań rankingu „Spośród miast na prawach powiatu najwyżej (bo w 10 proc. gmin o najwyższej wartości wskaźnika EWD-czyli jakości edukacji) znalazły się kolejno: Krosno, Warszawa, Siedlce i Bielsko Biała. Do oceny efektywności kształcenia przyjęto średnią wartość EWD za okres 2009 – 2013.

Dziś możemy powiedzieć, że nasza strategia oświatowa realizowana konsekwentnie od 2003 roku, przynosi wspaniałe efekty. Udaje nam się skutecznie umacniać rolę Krosna jako lidera edukacji kształcącego na najwyższym ogólnopolskim poziomie oraz łączyć wysoką jakość edukacji z racjonalnym wydatkowaniem środkówmówi Bronisław Baran - zastępca Prezydenta Miasta Krosna odpowiedzialny za oświatę i dodaje: Środki, jakie w badanym okresie, czyli w ostatnich pięciu latach, wydaliśmy na zadania oświatowe były bardzo efektywnie wykorzystane. Postawiliśmy na dużą samodzielność i odpowiedzialność dyrektorów jednostek oświatowych i jak widać - był to dobry ruch pozwalający placówkom pracować efektywnie.

Zwycięstwo w rankingu tygodnika Wspólnota świadczy o tym, że gmina dba o jakość edukacji i jednocześnie racjonalnie wydaje środki budżetowe na oświatę. To wspólny sukces wielu ludzi, ich praca, zaangażowanie i determinacja w realizacji wielu przedsięwzięć. Dziękuję  zarządzającym miejska oświatą, dyrektorom szkół, nauczycielom i uczniom, którzy pracują na wysokie wyniki naszych szkół osiągając znakomite wyniki z egzaminów zewnętrznych na wszystkich poziomach edukacji. Ranking potwierdza również, że udało się nam zbudować dobry system miejskiej oświaty -   mówi Bronisław Baran.

Wyniki rankingu podsumowano podczas Ogólnopolskiej Konferencji Samorządu i Oświaty poświęconej finansowaniu oświaty przez samorządy gminne, która odbyła się 24 i 25 marca w Warszawie. Pokazały one jak bardzo funkcjonowanie i finansowanie oświaty jest zróżnicowane w skali 2480 polskich gmin.

Podczas uroczystej gali w Teatrze Kamienica w Warszawie dyplom za zajęcie pierwszego miejsca w rankingu odebrała Grażyna Gregorczyk - Naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Krosna.

Krosno najlepsze w ogólnopolskim rankingu efektywności wydatków oświatowych - zdjęcie w treści

I miejsce rankingu efektywności wydatków oświatowych oznacza, że szkoły prowadzone przez gminę Krosno mają bardzo dobrze powiązane koszty z jakością. Dobrze, że takie opracowanie powstało. Wielokrotnie przez lata udowadnialiśmy, że można racjonalnie wykorzystywać środki finansowe. Systematycznie dostosowujemy sieć szkół do warunków reformy i niżu demograficznego, poszerzamy ofertę edukacyjną, dajemy dyrektorom oraz sami wykorzystujemy narzędzia do skutecznego zarządzania. Jak widać po wynikach rankingu oświata w samorządach nie zawsze funkcjonuje lepiej tam, gdzie wydaje się na nią więcej pieniędzymówi Grażyna Gregorczyk.

W trakcie konferencji dyskutowano również między innymi na tematy związane z jakością oświaty i kierunkami jej rozwoju. Podjęto temat jej finansowania, cyfryzacji, ewaluacji i jakości kształcenia.

Wspólnota to pismo o tematyce samorządowej, docierające do 98 proc. jednostek samorządu terytorialnego w Polsce. Zawiera analizy prawne i ekonomiczne, nowości z procesu legislacyjnego, dobre praktyki funkcjonowania administracji publicznej oraz reportaże samorządowe. Rankingi Wspólnoty dokonywane są dla wszystkich samorządów w Polsce na bazie jednolitych danych GUS i instytucji badawczych oraz zestandaryzowanych, obiektywnych wskaźników. Rankingi są dostępne w czasopiśmie oraz na stronach internetowych Wspólnoty.

W załączeniu: opracowanie z konferencji wydane przez Akademię Wspólnoty „Oświata w finansach samorządów gminnych” - Paweł Swianiewicz, Julita Łukomska.