12.01.2013

Krośnieńskie szkoły w rankingach Perspektyw i Rzeczpospolitej

Znane są już wyniki ogólnopolskich rankingów liceów ogólnokształcących i techników miesięcznika „Perspektywy”. Jak co roku, nie zabrakło w nich mocnych krośnieńskich akcentów.

Licea Ogólnokształcące

W najbardziej prestiżowym Ogólnopolskim Rankingu Liceów Ogólnokształcących, wśród 500 sklasyfikowanych szkół znalazły się tradycyjnie już I Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika, oraz Katolickie Liceum Ogólnokształcące.

„Kopernik” uplasował się na 38. miejscu. Oznacza to awans, w stosunku do ubiegłorocznego rankingu, aż o 18 pozycji. Z kolei „Katolik” w tym samym rankingu znalazł się na 134. miejscu. Dla tej szkoły jest to również ogromy sukces - w ubiegłym roku szkoła znajdowała się na 266 pozycji.

W rankingu wojewódzkim, wśród 50 wyróżnionych liceów znalazło się aż 5 ogólniaków z Krosna. Na drugim miejscu, po rzeszowskim Liceum im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek (10 miejsce w kraju), sklasyfikowano krośnieńskie I LO - tym samym jest to najlepsza spośród publicznych szkół w województwie. Na 6. miejscu znalazł się „Katolik”, na 23 II Liceum Ogólnokształcące im. Konstytucji 3 Maja, na 44. miejscu III Liceum Ogólnokształcące, a na 50 Zespół Szkół Muzycznych.

Krośnieńskie szkoły w rankingach Perspektyw i Rzeczpospolitej - zdjęcie w treści  nr 1

Technika

W trzecim Ogólnopolskim Rankingu Techników wyróżniono 250 szkół. Wśród nich na 61. pozycji sklasyfikowano krośnieńskie Technikum Nr 5 („Elektryk”).  W ubiegłorocznym rankingu szkoła była sklasyfikowana na 7 miejscu w kraju.

W rankingu wojewódzkim, wśród 50 wyróżnionych szkół, znalazły się 3 krośnieńskie technika. Na 6. miejscu Technikum Nr 5 („Elektryk”), na 31. miejscu Technikum Nr 3 –„Mechanik”, a na 38 miejscu Technikum Nr 1 – „Szczepanik”.

Krośnieńskie szkoły w rankingach Perspektyw i Rzeczpospolitej - zdjęcie w treści  nr 2

W ogólnopolskim rankingu szkół olimpijskich, który obejmuje wszystkie typy szkół ponadgimnazjanych, znalazł się „Kopernik”. Od samego początku istnienia rankingu, krośnieńskie I LO było w pierwszej setce szkół w Polsce. W tym roku o sukcesie szkoły (40 pozycja) zadecydowały sukcesy 6 laureatów i 16 finalistów w ogólnopolskich olimpiadach przedmiotowych. A było to najwyższe laury w 12 olimpiadach krajowych.
Tegoroczna lokata "Kopernika" to awans o trzy miejsca w porównaniu z rokiem poprzednim.

Serdecznie gratulujemy sukcesów uczniom ich opiekunom. A za przyszłorocznerankingi, i równie wspaniałe lokaty krośnieńskich szkół, już od dziś trzymamy kciuki.