
Krośnieńskie szkoły ponadgimnazjalne wśród najlepszych liceów i techników w Polsce
Krośnieńskie szkoły ponadgimnazjalne znalazły się wśród najlepszych liceów i techników w XVIII edycji ogólnopolskiego rankingu Perspektyw i dziennika Rzeczpospolita. Technikum Nr 5 „Elektryk” i I Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika z Krosna zostały sklasyfikowane najwyżej spośród szkół publicznych w całym województwie podkarpackim oraz zajęły prestiżowe miejsca w XVIII edycji ogólnopolskiego rankingu najlepszych liceów i techników przygotowanego przez Fundację Edukacyjną Perspektywy.
W tym roku ocenie poddano ponad 2000 liceów ogólnokształcących i 1700 techników z terenu całej Polski. Wyniki rankingu interesują zarówno środowisko edukacyjne, jak i – przede wszystkim – gimnazjalistów i ich rodziców, którzy stoją przed wyborem szkoły ponadgimnazjalnej.
Ranking uwzględnia szkoły, w których maturę w maju 2015 r. zdawało minimum 12 maturzystów, oraz w których wyniki średnie z języka polskiego i matematyki zdawanych obowiązkowo były nie mniejsze niż 0,75 średniej krajowej. W przypadku techników wymagane jest też, aby do egzaminu zawodowego przystąpiło minimum 50% absolwentów. Ranking podzielony jest na część ogólnopolską i części wojewódzkie. Oprócz rankingów głównych (Ranking Liceów 2016 i Ranking Techników 2016) prowadzony jest Ranking Olimpijski (bez podziału na typy szkół) oraz rankingi egzaminów zewnętrznych.
Poziom szkół ponadgimnazjalnych w Krośnie jest bardzo wysoki i sprawia, że mamy się czym pochwalić na arenie województwa, a nawet kraju.
Krośnieńskie szkoły wyróżnione w tegorocznym rankingu ogólnopolskim „złotą tarczą” prowadzą wśród szkół publicznych w województwie podkarpackim zarówno w kategorii liceów ogólnokształcących jak i w kategorii techników.
- Technikum Nr 5 w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 5 im. II Armii Wojska Polskiego – „Elektryk” (10 pozycja w Polsce wśród techników) jest najlepszym technikum w województwie podkarpackim już po raz trzeci.
Przez rokiem „Elektryk” był na 5 miejscu, a dwa lata temu na 10 pozycji w kraju. Krośnieńskie technikum jest pierwszą szkołą z województwa podkarpackiego, której udało się osiągnąć tak wysoką pozycję rankingową. Oprócz znakomitej pozycji w rankingu dla techników i odznaki „Złotej Szkoły 2016" szkoła utrzymała także pozycję lidera wojewódzkiego w rankingu maturalnym techników (9 pozycja w kraju) oraz została sklasyfikowana w rankingu szkół olimpijskich na 131 pozycji w kraju. W technikum kształci w tym roku szkolnym 455 uczniów w trzech zawodach: technik informatyk, technik elektronik i technik elektryk.
- I Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika w Zespole Szkół Ogólnokształcących (76 pozycja w Polsce wśród liceów ogólnokształcących) jest nieprzerwanie od pięciu lat najlepszym liceum publicznym w województwie
„Kopernik” w ogólnopolskim rankingu został sklasyfikowany na 76 pozycji i otrzymał odznakę „Złotej Szkoły 2016”. W pierwszej setce szkół olimpijskich szkoła jest obecna nieprzerwanie od 2000 r, w tegorocznym rankingu olimpijskim znalazła się na 50 miejscu (rok temu 23).
W rankingu maturalnym Kopernik sklasyfikowany został na 84 miejscu w kraju. W I Liceum Ogólnokształcącym w Krośnie uczy się w tym roku 711 uczniów. Biorąc pod uwagę osiągnięcia olimpijskie oraz pozostałe rankingi ogólnopolskie Krośnieński Kopernik jest jedyną szkołą publiczną z województwa, o tak znaczących osiągnięciach.
W rankingu obejmującym 500 najlepszych liceów ogólnokształcących w tym roku znalazło się także II Liceum Ogólnokształcące im Konstytucji 3 Maja, które plasując się na 297 miejscu w kraju uzyskało tytuł „Srebrnej Szkoły 2016” .
Od czterech lat publikowane są również rankingi wojewódzkie liceów i techników, Celem prezentowanych rankingów, które są wyciągami z rankingów ogólnopolskich jest ułatwienie wielopłaszczyznowego porównania szkół ponadgimnazjalnych w skali lokalnej i regionalnej w zakresie efektów kształcenia.
W tegorocznym rankingu wojewódzkim wyróżnionych zostało 6 krośnieńskich szkół – 3 licea ogólnokształcące i 3 technika. Wymienione szkoły w pierwszej pięćdziesiątce rankingu wojewódzkiego odnotowane zostały nie po raz pierwszy.
Wśród 50 wyróżnionych liceów ogólnokształcących są:
- I Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika w Zespole Szkół Ogólnokształcących 2 lokata w województwie (2015 – 3, 2014 -2)
- II Liceum Ogólnokształcące im. Konstytucji 3 Maja w Miejskim Zespole Szkół Nr 4 - 15 lokata w województwie (2015 -37, 2014 – 19)
- III Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 5 im. II Armii Wojska Polskiego - 39 lokata w województwie (2015 – 42, 2014 - 31)
Wśród 50 wyróżnionych w województwie podkarpackim techników są:
- Technikum Nr 5 w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 5 im. II Armii Wojska Polskiego „Elektryk” - 1 lokata w województwie (2015 -1, 2014 - 1) - technik informatyk, technik elektronik i technik elektryk
- Technikum Nr 4 im. I. Łukasiewicza w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 4 im. I. Łukasiewicza „Naftówka”– 29 lokata w województwie (2015 – 30, 2014 – brak) - technik wiertnik, technik górnictwa otworowego, technik logistyk, technik geolog, technik gazownictwa
- Technikum Nr 1 im. J. Szczepanika w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. J. Szczepanika „Szczepanik” – 37 lokata w województwie (2015 – 22, 2014 - 21) - technik ekonomista, technik handlowiec, technik technologii odzieży, technik obsługi turystycznej, technik spedytor
Ranking liceów i techników Perspektywy 2016 oparty jest na kryteriach odzwierciedlających wyniki szkół na egzaminie maturalnym (z przedmiotów obowiązkowych i dodatkowych) i sukcesy w olimpiadach przedmiotowych, a w przypadku techników - również wyniki egzaminu zawodowego. Zasady rankingu od samego początku ustalane są przez kapitułę, złożoną z przedstawicieli uczelni wyższych, członków Okręgowych Komisji Egzaminacyjnych (OKE) i przewodniczących głównych olimpiad.
W rankingu zostały wzięte pod uwagę wyniki egzaminu maturalnego ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych i dodatkowych na poziomie podstawowym i rozszerzonym, oraz wyniki wszystkich egzaminów zawodowych. Czynnikiem dominującym w ocenie liceów jest matura (z łączną wagą 70%). Natomiast w przypadku techników o pozycji szkoły w dużym stopniu (30%) decydują wyniki egzaminu zawodowego, co jest zgodne ze znaczeniem tego egzaminu dla uczniów i dla szkoły.
Szczegółowe wyniki rankingów liceów ogólnokształcących i techników można obejrzeć na stronie organizatora perspektywy.pl
Zobacz też pełne rankingi:
- Ranking Liceów Ogólnokształcących 2016,
- Ranking Maturalny Liceów Ogólnokształcących 2016 (dwukryterialny), prezentujący 200 liceów, których uczniowie najlepiej zdali maturę w maju 2015 r.
- Ranking Techników 2016,
- Ranking Maturalny Techników 2016 (dwukryterialny), prezentujący 200 techników, których uczniowie najlepiej zdali maturę w maju 2015 r.,
- Ranking Szkół Olimpijskich 2016 (jednokryterialny), który prezentuje 200 liceów i techników, których uczniowie odnieśli największe sukcesy w ogólnopolskich olimpiadach w roku szkolnym 2014/2015.
Rankingi "Perspektyw" to cenne źródło informacji także dla gimnazjalistów, którzy każdego roku uważnie śledzą pozycje rankingowe szkół, w których zamierzają dalej się uczyć. Uczniowie chętnie składają dokumenty do znanych i wyróżnianych szkół. Wiele z tych decyzji później procentuje.
Serdecznie gratulujemy sukcesów i mamy nadzieję, że wysokie miejsca w rankingu przełożą się wyniki rekrutacji do krośnieńskich szkół ponadgimnazjalnych.