1199837627.png
10.05.2017

Krośnieńskie szkoły ponadgimnazjalne od 8 maja przyjmują podania na nowy rok szkolny

W nowym roku szkolnym na absolwentów gimnazjów czeka ponad 1600 miejsc w krośnieńskich szkołach ponadgimnazjalnych. Szczegółowy informator został już opublikowany na stronie elektronicznego naboru. Zawiera on dane adresowe szkół, informację o zawodach i kierunkach kształcenia objętych tegoroczną rekrutacją wraz z limitami miejsc. Gimnazjaliści na stronie naboru mogą sprawdzić ofertę kształcenia, z uwzględnieniem przedmiotów rozszerzonych i języków obcych nauczanych w każdym z oddziałów, zajęciach dodatkowych, praktykach, perspektywach dalszego kształcenia i możliwościach zatrudnienia po ukończeniu szkoły. W elektronicznym informatorze zamieszczono także kryteria i terminy zapisów do szkół ponadgimnazjalnych, poradniki, a także dokumenty i formularze istotne w procesie rekrutacji. Korzystając ze strony naboru w Internecie można wypełnić podanie o przyjęcie do szkoły ponadgimnazjalnej, sprawdzić wyniki rekrutacji, a w razie potrzeby skorzystać z bazy wolnych miejsc.


Bogata oferta i wysoki poziom kształcenia sprawiają, że krośnieńskie szkoły ponadgimnazjalne są bardzo atrakcyjne dla gimnazjalistów. Na nowy rok szkolny  2017/2018 zaplanowano:
1)  w liceach ogólnokształcących – 25 ukierunkowanych klas:

 I LO im. Mikołaja Kopernika, ul. P. Skargi 2 – 7 oddziałów
-  humanistyczno-prawniczy, matematyczno-fizyczny, politechniczny, promedyczny z rozszerzoną matematyką, promedyczny z rozszerzoną fizyką, promedyczny, dwujęzyczny z j.angielskim  (ekonomiczny);

II LO im. Konstytucji 3 Maja w MZS Nr 4, ul. Kisielewskiego 18 – 6 oddziałów
-  matematyczno-fizyczny, ekonomiczno-geograficzny, humanistyczno-prawniczy, dziennikarsko-językowy, promedyczny;

III LO w ZSP Nr 5, ul. Rzeszowska 10 – 5 oddziałów
-   językowy z translatoryką, matematyczno-geograficzny, humanistyczno-prawniczy, matematyczno-fizyczny z informatyką, medyczny;

V LO im. Jana Szczepanika w ZSP Nr 1, ul. Podkarpacka 16 – 5 oddziałów
-  humanistyczno-prawniczy, humanistyczno-artystyczny, językowo-medialny, promedyczny, mundurowy;

VI LO w ZSP Nr 4, ul. Bohaterów Westerplatte 20 – 2 oddziały
-   bezpieczeństwo wewnętrzne, ratowniczo-obronny.
 
2) w technikach 31 zawodów:

Technikum Nr 1 im. Jana Szczepanika w ZSP Nr 1, ul. Podkarpacka 16
-   technik ekonomista, technik handlowiec, technik spedytor, technik przemysłu mody, technik obsługi turystycznej;

Technikum Nr 2 im. ks. Stanisława Szpetnara w ZSP Nr 2, ul. ks. Stanisława Szpetnara 9
-  kelner, technik żywienia i usług gastronomicznych,  technik usług fryzjerskich, technik technologii szkła;

Technikum Nr 3 im. Stanisława Staszica w ZSP Nr 3, ul. Tysiąclecia 5
-  technik automatyk, technik lotniskowych służb operacyjnych, technik mechanik, technik mechanik lotniczy, technik mechatronik, technik pojazdów samochodowych;

Technikum Nr 4 im. Ignacego Łukaszewicza w ZSP Nr 4, ul. Boh. Westerplatte 20
-    technik gazownictwa, technik geolog, technik górnictwa otworowego, technik wiertnik, technik logistyk, technik ochrony środowiska;

Technikum Nr 5 w ZSP Nr 5, ul. Rzeszowska 10
-   technik automatyk, technik elektronik, technik elektryk, technik informatyk;

Technikum Nr 6 im. Jana Sas Zubrzyckiego w MZS Nr 5, ul. ks. Piotra Skargi 3
-  technik architektury krajobrazu, technik budownictwa, technik renowacji elementów architektury, technik geodeta, technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej;

Technikum Nr 7 w ZSKU, ul. Czajkowskiego 49
-   technik grafiki i poligrafii cyfrowej, technik fotografii i multimediów.
 
3)    w branżowych szkołach I stopnia 16 zawodów:
Branżową Szkołę I stopnia Nr 1 im. Jana Szczepanika w ZSP Nr 1, ul. Podkarpacka 16
- krawiec, sprzedawca;

Branżową Szkołę I stopnia Nr 2 im. ks. Stanisława Szpetnara w ZSP Nr 2, ul. ks. Stanisława Szpetnara 9
-   fryzjer, kucharz, cukiernik, operator urządzeń przemysłu szklarskiego, sprzedawca;

Branżową Szkołę I stopnia Nr 3 im. Stanisława Staszica w ZSP Nr 3, ul. Tysiąclecia 5
-   mechanik pojazdów samochodowych, mechatronik;

Branżową Szkołę I stopnia Nr 4 w ZSP Nr 4, ul. Bohaterów Westerplatte 20
-     monter systemów rurociągowych, ślusarz;

Branżową Szkołę I stopnia Nr 5 w ZSP Nr 5, ul. Rzeszowska 10
-   elektryk, elektronik;

Branżową Szkołę I stopnia Nr 6 im. Jana Sas Zubrzyckiego w MZS Nr 5, ul. ks. Piotra Skargi 3
-   betoniarz-zbrojarz, monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, murarz-tynkarz, monter sieci i instalacji sanitarnych.
 


Rekrutacja do szkół ponadgimnazjalnych odbywać się będzie w oparciu o ujednolicone kryteria rekrutacyjne na podstawie wniosku podpisanego przez rodzica kandydata. Na rok szkolny 2017/2018 szkoły ponadgimnazjalne rekrutują uczniów do oddziałów ogólnodostępnych i oddziału dwujęzycznego, na podstawie kryteriów, które zostały ustalone w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej. W pierwszej kolejności brane są pod uwagę kryteria, które uwzględniają oceny na świadectwie, wyniki egzaminu gimnazjalnego, osiągnięcia szkolne i pozaszkolne kandydata wpisane na świadectwie ukończenia gimnazjum.


Zapisy do oddziału dwujęzycznego prowadzone są od 8 do 23 maja  2017 r. – w przypadku oddziału dwujęzycznego decydujące znaczenie mają wyniki sprawdzianu kompetencji językowych.


Wnioski do pozostałych oddziałów szkół ponadgimnazjalnych przyjmowane są od 8 maja do 9 czerwca 2017 r.

 

 

Harmonogram rekrutacji w roku szkolnym 2017/2018

Nabór I – rekrutacja elektroniczna
Wypełnianie wniosków o przyjęcie do szkoły ponadgimnazjalnej w Internecie na stronie http://nabor.pcss.pl/krosno. Kandydat wybiera nie więcej niż 3 szkoły prowadzone przez Miasto Krosno, a w nich dowolną liczbę oddziałów. Listę wybranych oddziałów kandydat układa w kolejności od najbardziej do najmniej preferowanych

30 kwietnia – 9 czerwca 2017 r.

Składanie wniosków o przyjęcie do szkoły ponadgimnazjalnej Wydrukowany i podpisany wniosek oraz dokumenty potwierdzające spełnianie dodatkowych warunków lub kryteriów kandydaci składają w szkole pierwszego wyboru 8 – 23 maja  2017 r.     
(dotyczy oddziału dwujęzycznego)
8 maja – 9 czerwca 2017 r.

Oddział dwujęzyczny  - Kandydaci do oddziałów dwujęzycznych
przystępują do sprawdzianu kompetencji językowych.

Sprawdzian piszą kandydaci, którzy na dowolnej preferencji wybrali oddział  dwujęzyczny.

31 maja 2017 r.
Ogłoszenie wyników sprawdzianu kompetencji językowych  5 czerwca 2017 r.
Zmiana preferencji wyboru szkoły/oddziału. Kandydaci mogą zmienić decyzję dotyczącą wyboru szkół/oddziałów. Wymaga to wycofania złożonego wniosku ze szkoły (w obecności rodzica)  i po  zalogowaniu się do systemu wprowadzeniu zmian, wydrukowaniu nowego wniosku  i złożeniu go wraz z innymi wymaganymi dokumentami w nowej szkole pierwszego wyboru. 6 - 9 czerwca 2017 r.
Uzupełnienie wniosku o przyjęcie do szkoły ponadgimnazjalnej  o świadectwo ukończenia gimnazjum oraz o zaświadczenie o wynikach egzaminu gimnazjalnego.
W szkole I wyboru  należy złożyć tyle kompletów dokumentów ile szkół zostało wybranych. Kopie muszą być poświadczone za zgodność z oryginałem przez gimnazjum.
23-27 czerwca 2017 r.
do godz.15.00
Podanie do publicznej wiadomości przez komisje rekrutacyjne list kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych do szkoły 30 czerwca 2017 r.
do godz. 10.00
Wydawanie przez szkoły prowadzące kształcenie zawodowe skierowania na obowiązkowe badania lekarskie od 30 czerwca 2017 r.
Potwierdzenie przez rodzica kandydata woli przyjęcia w postaci przedłożenia oryginału świadectwa ukończenia gimnazjum i oryginału zaświadczenia o wynikach egzaminu gimnazjalnego, o ile nie zostały one złożone w uzupełnieniu wniosku o przyjęcie do szkoły ponadgimnazjalnej, a w przypadku szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe – także zaświadczenia lekarskiego zawierającego orzeczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu. 30 czerwca - 5 lipca 2017 r.
Podanie do publicznej wiadomości przez komisje rekrutacyjne list kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych do szkół ponadgimnazjalnych (komisje rekrutacyjne przyjmują do oddziału/szkoły wyłącznie kandydatów zakwalifikowanych do przyjęcia, którzy dostarczyli oryginały wymaganych dokumentów i potwierdzili zamiar uczęszczania do szkoły, do której zostali zakwalifikowani) oraz informacji o liczbie wolnych miejsc 7 lipca 2017 r.
do godz. 10.00

 

Dodatkowe informacje dotyczące rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych dostępne są na stronie elektronicznego naboru www.nabor.pcss.pl/krosno/ gdzie w zakładce dokumenty dostępne są poradniki dla kandydatów do szkół ponadgimnazjalnych i ich rodziców:

  • „Rekrutacja do szkół ponadgimnazjalnych na rok szkolny 2017/2018 - zasady, terminy i kryteria naboru”,
  • „Rekrutacja krok po kroku, czyli jak zostać uczniem krośnieńskiej szkoły ponadgimnazjalnej w roku szkolnym 2017/2018”.

 Ponadto w informatorach przygotowanych bezpośrednio przez szkoły ponadgimnazjalne zamieszczona została oferta kształcenia, przedmioty punktowane, przedmioty, które będą realizowane w zakresie rozszerzonym, a w przypadku kształcenia zawodowego predyspozycje i warunki zdrowotne niezbędne do podjęcia kształcenia w każdym z zawodów.


Warto uczyć się w Krośnie - na gimnazjalistów czekają znakomicie przygotowane i dobrze wyposażone szkoły, z bogatą ofertą zajęć pozalekcyjnych, stypendiami motywacyjnymi dla wyróżniających się uczniów, dopłatami do dojazdów, darmowymi podręcznikami, a przede wszystkim poziomem kształcenia zapewniającym dobry start w dorosłe życie.

Zapisz sie do newslettera Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

herb.png [21.51 KB]

Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 430 01
um@um.krosno.pl

Kontakt z Inwestorami
Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 43 301
ri@um.krosno.pl

Informacja Kulturalno-Turystyczna

38-400 Krosno
ul. Blich 1

tel/fax. 515 252 776
pikt@muzeumrzemiosla.pl

- otwiera się w nowej karcie