23.06.2016

Krośnieńskie gimnazja wojewódzkim liderem egzaminów gimnazjalnych.

Krośnieńscy gimnazjaliści ze wszystkich części egzaminu osiągnęli wyniki znacznie wyższe od średnich wyników w kraju i w województwie podkarpackim. Na testach z języka polskiego, matematyki, języka angielskiego i przedmiotów przyrodniczych  poradzili sobie najlepiej ze wszystkich powiatów w województwie podkarpackim.

Egzamin gimnazjalny jest powszechny i obowiązkowy, przystąpienie do niego jest jednym z warunków ukończenia gimnazjum. Składa się z 3 części: humanistycznej, matematyczno-przyrodniczej oraz językowej. W części humanistycznej gimnazjaliści rozwiązywali odrębne testy z historii i wiedzy o społeczeństwie oraz z języka polskiego, w części matematyczno – przyrodniczej zadania z matematyki oraz z przedmiotów przyrodniczych: biologii, chemii, fizyki i geografii (również w dwóch odrębnych arkuszach). W trzeciej części egzaminu uczniowie rozwiązywali zadania z wybranego języka obcego nowożytnego albo tylko na poziomie podstawowym, albo na poziomie podstawowym i rozszerzonym. W Krośnie egzamin pisało 564 uczniów z 8 gimnazjów, w tym 6 prowadzonych przez Miasto Krosno. Uczniowie trzecich klas gimnazjów ponad dwa miesiące czekali na wyniki obowiązkowego egzaminu, który pisali w dniach 18 – 20 kwietnia 2016 r. Zaświadczenia o wynikach egzaminu otrzymają wraz ze świadectwem ukończenia gimnazjum. Pełne analizy tegorocznych egzaminów Okręgowe Komisje Egzaminacyjne opublikują pod koniec sierpnia.

W Krośnie z egzaminu gimnazjalnego uczniowie uzyskali średnio:

• 79% punktów z testu z języka polskiego,
  • 62% z pozostałych przedmiotów humanistycznych (historia i wiedza o społeczeństwie),
  • 61% z matematyki,
  • 60% z przedmiotów przyrodniczych,
  • 75,1% z j. angielskiego na poziomie podstawowym i 54,4% na poziomie rozszerzonym.

Wyniki egzaminu gimnazjalnego 2016 r. w części humanistycznej i matematyczno-przyrodniczej

Część humanistyczna

Część matematyczno-przyrodnicza

język polski (%)

historia i wiedza o społeczeństwie (%)

matematyka (%)

przedmioty przyrodnicze (%)

69

56

49

51

woj. podkarpackie

70,5

57,2

50,4

52,7

KROSNO

79

62

61

60

Źródło: opracowanie własne na podstawie danych Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie

Młodzi krośnianie za rozwiązanie zadań z matematyki uzyskali 12 punktów procentowych więcej niż wyniósł średni wynik procentowy w kraju, z przedmiotów przyrodniczych 9 punktów procentowych więcej, a w części humanistycznej z historii z wiedzą o społeczeństwie 6 punktów procentowych więcej niż średni wynik w kraju. Wynik testów z języka polskiego jest nie tylko wyższy od średniego wyniku w kraju (o 10 punktów procentowych),  ale jest także  najwyższy  wśród powiatów w całej Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie (o 2 pkt. procentowe pokonaliśmy Kraków i Lublin, o 4 pkt proc. nasz wynik jest wyższy od Rzeszowa).

Wyniki egzaminu gimnazjalnego 2016 r. w części językowej