21.04.2011

CHORAL MUSIC AND POETRY czyli MUZYKA CHÓRALNA I POEZJA - to nazwa jednego z projektów europejskiego programu Comenius. Celem tego projektu jest "wymiana" wiedzy na temat życia i twórczości najsłynniejszych poetów pochodzących z krajów biorących udział w projekcie. Żeby było ciekawiej, twórczość tę młodzież poznaje głównie poprzez śpiew pieśni skomponowanych do tekstów wierszy, a pieśni wykonywane są wielogłosowo.

Od kilku miesięcy w tym właśnie projekcie uczestniczy krośnieński "Szczepanik". Szkoła jest jedną z czterech szkół partnerskich zakwalifikowanych do projektu - obok IES Francisco Ros Giner z Hiszpanii, Garnock Academy ze Szkocji i College Albert Camus z Francji. Projekt jest zaplanowany na dwa szkolne lata (2010-2012).

W ramach tego projektu w dniach 12-16 kwietnia 2011 roku do Krosna zawitała spora grupa zagranicznych gości. Młodzież z partnerskich szkół (38 uczniów) przybyła tu wraz z opiekunami (10 nauczycieli), aby wspólnie z młodzieżą i nauczycielami ZSP nr 1 w Krośnie podsumować drugi etap projektu.

Pobyt zagranicznych gości w naszym kraju był niezwykle udany. Młodzież nie tylko wspólnie uczyła się i pracowała nad materiałem muzycznym, ale zapoznała się z kulturą i obyczajami kolegów z innych stron Europy. Goście mieli okazję zwiedzić najciekawsze miejsca naszego miasta i regionu.

Krośnieńska wizyta europejskich partnerów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. Jana Szczepanika z projektu Comenius - zdjęcie w treści  nr 1

Najważniejsza jednak była merytoryczna strona projektu: uczniowie z partnerskich szkół w czasie wielogodzinnych warsztatów ćwiczyli śpiew pieśni "Nocturnos de la Ventana". Dla polskiego chóru wymowa niektórych słów nie była łatwa, w takich sytuacjach koledzy z Hiszpanii spieszyli im z życzliwą pomocą. Nasza młodzież mogła się jednak prędko odwdzięczyć zagranicznym gościom, którym z kolei nie było łatwo nauczyć się tekstu i melodii polskiej piosenki "Marzenia", opowiadającej o Podkarpaciu i jego mieszkańcach.

Finałem wizyty - a zarazem polskiej części projektu - był uroczysty koncert, który odbył się 15 kwietnia w auli Zespołu Szkół Muzycznych w Krośnie. Koncert nosił tytuł: SZCZEPANIK - KROSNO - EUROPE, co miało ilustrować, że szkoła rozsławia Krosno w Europie. W koncercie zaprezentował się chór z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1, połączone chóry ze wszystkich partnerskich szkół (38 gości oraz 25 polskich chórzystów) oraz Kabaret SSOK ze "Szczepanika".

W spektaklu przenikały się wzajemnie patos i humor, rozrywka kabaretowa ze sztuką teatralną. Entuzjastyczny odbiór występu młodych artystów ze "Szczepanika" i z Europy pozwala przypuszczać, że osiągnięto wszystkie zamierzone cele.

Krośnieńska wizyta europejskich partnerów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. Jana Szczepanika z projektu Comenius - zdjęcie w treści  nr 2

Z kronikarskiego obowiązku należy poinformować, że szkolnym koordynatorem projektu jest Jerzy Rapa – nauczyciel języka angielskiego, pomysłodawcą, scenarzystą i reżyserem spektaklu był Bartosz Gałązka – nauczyciel języka polskiego, a niebanalną scenografię przygotowały Elżbieta Brynecka i Katarzyna Ukleja – nauczycielki ZSP1. Kolejne spotkania robocze będzie miało miejsce w Szkocji (w listopadzie 2011 r) a wielki finał w Hiszpanii - za rok.