szkoły budowlanej w Krośnie podczas przygotowanej przez siebie inscenizacji

Krośnieńska „Budowlanka” w hołdzie Żołnierzom Wyklętym

W miniony piątek 28 lutego 2019 r., uczniowie szkoły budowlanej w Krośnie wystąpili w przygotowanej przez siebie inscenizacji pn. „Przesłuchanie Anioła”.

Krośnieńska „Budowlanka” w  hołdzie  Żołnierzom Wyklętym - zdjęcie w treści

Mówiła ona o losach podpułkownika piechoty Wojska Polskiego – Łukasza Cieplińskiego pseud. „Pług”, który za swoją niezłomną patriotyczną postawę został zamordowany strzałem w tył głowy. UB aresztował go w roku 1947 – podobnie jak bardzo wielu członków kierownictwa organizacji Wolność i Niezawisłość. Ciepliński był poddawany okrutnym torturom, w wyniku których nie był w stanie samodzielnie się poruszać, utracił też  słuch na jedno ucho. Pomimo ogromnego bólu, nieustannego znęcania się nad nim – zarówno fizycznego jak i psychicznego- nie zdradził swoich towarzyszy broni. Nie uległ zastraszeniu i do samego końca był wierny swoim wartościom.

Krośnieńska „Budowlanka” w  hołdzie  Żołnierzom Wyklętym - zdjęcie w treści  nr 1

W dniu 14 października 1950 r.  sąd wydał wyrok skazujący „Pługa” na pięciokrotną karę śmierci, utratę praw publicznych i obywatelskich praw honorowych, a także przepadek całego mienia.
16 grudnia 1950 sąd wyższej instancji utrzymał wyrok w mocy a prezydent Bierut nie skorzystał z prawa łaski.  Wyrok na Cieplińskim wykonano 1 marca 1951 r.  na tzw. sposób katyński – strzałem w tył głowy.

Krośnieńska „Budowlanka” w  hołdzie  Żołnierzom Wyklętym - zdjęcie w treści  nr 2

Po dziś dzień nieznane pozostaje miejsce jego pochówku. Młodzież w swoim występie zaprezentowała widowni tragiczny los bohatera, pokazała w jaki sposób był traktowany przez swoich oprawców, przekazała również najistotniejsze wartości, którymi się kierował. Przedstawione zostały one poprzez przywołanie treści przejmujących grypsów pisanych przez Cieplińskiego do rodziny. W jednym z ostatnich pisał:  „Odbiorą mi tylko życie. A to nie najważniejsze. Cieszę się, że będę zamordowany jako katolik za wiarę świętą, jako Polak za Polskę niepodległą i szczęśliwą, jako człowiek za prawdę i sprawiedliwość. Wierzę dziś bardziej niż kiedykolwiek, że idea Chrystusowa zwycięży i Polska niepodległość odzyska, a pohańbiona godność ludzka zostanie przywrócona. To moja wiara i moje wielkie szczęście. Gdybyś odnalazł moją mogiłę, to na niej możesz te słowa napisać. Żegnaj mój ukochany. Całuję i do serca tulę. Błogosławię i Królowej Polski oddaję. Ojciec.”

Krośnieńska „Budowlanka” w  hołdzie  Żołnierzom Wyklętym - zdjęcie w treści  nr 3

Młodzież „Budowlanki” już po raz siódmy oddała cześć bohaterom – Żołnierzom Wyklętym, których wspominamy 1 marca.