1342054925.jpg
24.03.2015

Krośnieńska „Budowlanka” w hołdzie Żołnierzom Wyklętym!

Uczniowie Technikum nr 6 w Krośnie( „Budowlanki”) już po raz kolejny włączyli się aktywnie w upamiętnianie Narodowego  Dnia Pamięci  Żołnierzy Wyklętych przypadającego na 1 marca. Z tej okazji przygotowali inscenizację historyczną, którą 27 lutego 2015 wystawili dla swoich kolegów i koleżanek z krośnieńskich szkół ponadgimnazjalnych. Na uroczystość przybyli także zaproszeni oficjalni goście.  Występ młodzieży spotkał się z bardzo pozytywnym odbiorem, dlatego też 20 marca  2015 roku  w auli Szkoły Muzycznej , aktorzy mieli okazję ponownie zaprezentować owoce swojej pracy – tym razem przed  uczniami  krośnieńskich szkół gimnazjalnych.

Krośnieńska „Budowlanka”  w hołdzie  Żołnierzom  Wyklętym! - zdjęcie w treści

Podejmowana przez Nich na inicjatywa jest szczytna, a jej  celem jest przypominanie sylwetek bohaterów  antykomunistycznego podziemia  walczących do końca o wolność i niepodległość ojczyzny. Już po raz trzeci młodzież ta uczciła  pamięć poległych żołnierzy. W poprzednich inscenizacjach przypomniano sylwetki Witolda Pileckiego „ Witolda”, Danuty Siedzikówny  „ Inki”, Hieronima Dekutowskiego  „ Zapory”, Zygmunta Szendzielarza  „Łupaszki” i Józefa Kurasia „ Ognia”. Tym razem uczniowie  przywołali postać „ Roja”, który wraz z grupą żołnierzy pozostał w lesie, nie ujawnił się po amnestii z 1947 roku, ponieważ zdecydował się kontynuować działalność zbrojną i pozostał wierny do końca przysiędze, a który został zdradzony  przez młodą dziewczynę a następnie zastrzelony przez swojego przyjaciela, który chciał w ten sposób oszczędzić mu cierpienia z rąk oprawców.

W inscenizacji  według scenariusza p. Barbary Zagdańskiej- Kłym udział wzięli:
Maria Glazar, Monika Niemiec, Aleksandra Sokół, Alicja Wołczańska, Robert Klamut, Eryk Surowiec, Patryk Gruszka, Daniel Leśniak, Bartłomiej Rogowski, Arkadiusz Łabuda, Konrad Zawisza, Zbigniew Cebula, Kamil Ladziński, Dawid Musiał, Michał Kilar, Krzysztof Rajchel, Patryk Fatyga, Bartosz Bogacz, Wojciech Rogus, Bartosz   Ziemiański, Michał Guzik –obsługa techniczna.