Kard filmu Krośnieńscy Kolumbowie
01.02.2021

„KROŚNIEŃSCY KOLUMBOWIE” – sukces uczniów krośnieńskiej Budowlanki

Uczniowie Zespołu Szkół Architektoniczno-Budowlanych – krośnieńskiej Budowlanki zostali laureatami ogólnopolskiego konkursu historycznego „Historia, którą chciałbym wam opowiedzieć. Pokolenie Kolumbów w setną rocznicę urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego”, organizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej.

Konkurs, poświęcony był pokoleniu tzw. Kolumbów - Polaków urodzonych około 1920 roku, których młodość przypadła na lata II wojny światowej. Pokolenie szczególne, do którego należało wielu wybitnych twórców, pokolenie gorących patriotów, gotowe do wielkich poświeceń, które stało się wzorem dla następnych pokoleń.

Spośród licznych prac, które wpłynęły do organizatorów konkursu wyłoniono trzy, które zajęły następujące miejsca na podium:

  1. Drużyna z Zespołu Szkół Architektoniczno-Budowlanych w Krośnie za "Krośnieńscy Kolumbowie".
  2. Drużyna z II LO im. Emilii Plater w Sosnowcu za "Historia, którą chciałbym wam opowiedzieć".
  3. Drużyna z Zespołu Szkół w Dobrym Mieście za "Taki to mroczny czas".

 

Młodzież  przygotowała film pt. „ Krośnieńscy Kolumbowie”, w którym zaprezentowane zostały sylwetki bohaterskich braci Jana i Stanisława Magurów związanych z Krosnem. Byli harcerzami, wstąpili do  z Szarych Szeregów,  byli członkami Tajnej Organizacji Wojskowej, Armii Krajowej, działali w konspiracji, brali udział w wielu akcjach. Zostali aresztowani i poddani brutalnemu śledztwu, podczas którego pozostali niezłomni, nikogo nie wydali. Zostali zamordowani i do dzisiaj nie znamy miejsca ich pochówku. To postacie wyjątkowe, które są  przykładem odwagi, siły charakteru, wiary, honoru, poświecenia dla innych. Sprawą nadrzędną dla nich i dla całego pokolenia Kolumbów były takie wartości jak wolność, wiara  i miłość do ojczyzny. Jak powiedział Stanisław Magura „Harcerzami jesteśmy, musimy się organizować, bronić wolności, walczyć, a nawet zginąć.”

 

Jury oceniało prace konkursowe w oparciu o trzy kryteria: wartość merytoryczną, artystyczną oraz innowacyjność w zakresie pomysłu na zrealizowanie pracy jak i jej treść. W każdej z kategorii można było otrzymać maksymalnie po 3 pkt (razem maksymalnie 9 pkt od każdego z trzech jurorów).

 

Zapraszamy do obejrzenia zwycięskiego filmu pt. „ Krośnieńscy Kolumbowie” - kliknij w link i obejrzyj na kanale YouTube

Film został przygotowany przez uczniów Kacpra Dziadosza i Emanuela Kowalskiego pod opieką nauczycielki pani Barbary Zagdańskiej-Kłym. Praca młodzieży jest efektem wieloletniego i konsekwentnie prowadzonego procesu wychowania patriotycznego i obywatelskiego w krośnieńskiej Budowlance.

 

Więcej informacji na temat konkursu można przeczytać na stronie Instytutu Pamięci Narodowej.

 

 

Zapisz sie do newslettera Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

herb.png [21.51 KB]

Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 43 675 43
fax 13 43 628 65
um@um.krosno.pl

Kontakt z Inwestorami
Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 43 301
ri@um.krosno.pl

Informacja Kulturalno-Turystyczna

38-400 Krosno
ul. Rynek 5

tel/fax. 13 43 27 707
pikt@muzeumrzemiosla.pl

- otwiera się w nowej karcie