22.02.2011

Kopernik gospodarzem zawodów okręgowych XXXVII Olimpiady Geograficznej

W dniach 12 – 13 lutego 2011 r. odbyły się w I Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Krośnie zawody okręgowe XXXVII Olimpiady Geograficznej. Wzięło w nich udział ponad 100 uczniów szkół średnich z województw podkarpackiego i małopolskiego, którzy przybyli do naszego miasta ze swoimi opiekunami – nauczycielami. Honorowy patronat nad zawodami objął Prezydent Miasta Krosna – Pan Piotr Przytocki. Nad prawidłowym przebiegiem zawodów czuwało grono jurorów, w którym znalazło się wielu znakomitych naukowców, m.in.:

•    prof. dr hab. Joanna Plit (Polska Akademia Nauk i Uniwersytet Warszawski),

•    prof. dr hab. Zbigniew Długosz (Uniwersytet Jagielloński),

•    prof. dr hab. Zygmunt Górka (Uniwersytet Jagielloński),

•    dr hab. prof UP. Bożena Wójtowicz (Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie),

Na szczeblu okręgowym zawodów uczestnicy rywalizowali w dwóch etapach, po których wyłoniono  najlepszych uczniów, mających możliwość uzyskania kwalifikacji do etapu centralnego. Tradycyjnie już świetne wyniki uzyskali uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Krośnie. Paulina Janusz i Weronika Turowska  pomyślnie przebrnęły przez etap okręgowy i uzyskały kwalifikacje do zawodów finałowych. Warto przy tym zaznaczyć, że Paulina Janusz zdobyła I miejsce w klasyfikacji końcowej etapu okręgowego. Do 15 marca 2011 r. Komitet Główny ogłosi ostateczną listę uczniów dopuszczonych do zawodów III stopnia. Zawody finałowe XXXVII Olimpiady Geograficznej w tym roku odbędą się w Gorzowie Wielkopolskim w dniach 14-17 kwietnia.

Finaliści i laureaci stopnia centralnego są zwolnieni z pisania egzaminu maturalnego z geografii i posiadają przywileje przy rekrutacji na niektóre kierunki studiów.

Uczniom "Kopernika" gratulujemy, życząc jednocześnie sukcesów w kolejnym etapie Olimpiady.