29.05.2014

Konkurs „Podkarpacie w Europie, Europa na Podkarpaciu" rozstrzygnięty

Po raz drugi w Krośnie odbył się konkurs „Podkarpacie w Europie, Europa na Podkarpaciu". Jego podsumowaniem była debata europejska z udziałem młodzieży krośnieńskich szkół ponadgimnazjalnych oraz zaproszonych gości: prof. Romana Kuźniara oraz redaktora Grzegorza Miecugowa.

Konkurs „Podkarpacie w Europie, Europa na Podkarpaciu

Sam konkurs składał się z dwóch etapów. W pierwszym uczniowie mieli za zadanie napisanie pracy pisemnej na jeden z czterech tematów:

• Tak czy nie? Ukraina w zjednoczonej Europie. Co dla Polski oznacza integracja (lub jej brak) Ukrainy z UE.
  •  Wspólna Europa to Europa ojczyzn czy ojczyzna europejska? Określ wizję Europy najbardziej Ci odpowiadającą uwzględniając 10 lat obecności Polski w UE.
  • Euro czy złoty. Czy Polska powinna dążyć do szybkiego przyjęcia europejskiej waluty? Opierając się na opiniach wybranych ekonomistów uzasadnij swój pogląd.
  • Podkarpacie w nieodległej przyszłości. Najważniejsze wyzwania dla Podkarpacia w nowej perspektywie budżetowej UE (lata 2014-2020).

Konkurs „Podkarpacie w Europie, Europa na Podkarpaciu

W drugim etapie udział brali autorzy 10 najlepszych prac. Zmierzyli się oni z dyktandem europejskim, w którym odpowiadali na 40 pytań (20 testowych i 20 otwartych). Triumfatorem konkursu został uczeń I LO w Krośnie – Piotr Zyzański.

Konkurs „Podkarpacie w Europie, Europa na Podkarpaciu

Na kolejnych miejscach znaleźli się: Dominik Świetlak (I LO), Lucjan Rec (Technikum Nr 3), Piotr Ludwin (Technikum Nr 4) i Karolina Szczurek (V LO). Uczestnicy otrzymali ciekawe i atrakcyjne nagrody rzeczowe, oraz specjalne upominki prosto z kancelarii Prezydenta RP.

Konkurs „Podkarpacie w Europie, Europa na Podkarpaciu

Dyktando europejskie było także okazją dla pozostałych uczniów, nie biorących udziału w konkursie, do sprawdzenia swojej wiedzy o UE. Wśród publiczności najlepszą okazała się uczennica V LO Jagoda Riedel.

Konkurs „Podkarpacie w Europie, Europa na Podkarpaciu

Po drugim etapie konkursu rozpoczęła się debata europejska, którą zdominowały aktualne tematy publicystyczne i międzynarodowe. Uczniowie pytali m.in. o sytuację za naszą wschodnią granicą na Ukrainie, niedzielne wybory do Parlamentu Europejskiego, stan polskiego dziennikarstwa, sukcesy i porażki z perspektywy 10 lat obecności Polski w Unii Europejskiej czy bezpieczeństwo energetyczne Polski.

Konkurs „Podkarpacie w Europie, Europa na Podkarpaciu

Interesujące pytania uczniów sprawiły, że debata była niezwykle ciekawa, merytoryczna i z pewnością przybliżyła młodzieży problematykę, z którą musi zmierzyć się w przyszłości Wspólnota Europejska.