25.01.2012

Kolęda płynie z wysokości

Miejski Zespół Szkół Nr 7 w Krośnie po raz szósty był organizatorem Międzyszkolnego Konkursu Widowisk Bożonarodzeniowych „Kolęda płynie z wysokości”. Finał konkursu odbył się 16 stycznia 2012 r. w sali widowiskowej Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza.

Celem Konkursu było zachęcenie uczniów pracujących w grupach i zespołach artystycznych do kultywowania staropolskich tradycji bożonarodzeniowych. W I etapie uczestnicy przesyłali nagrania DVD z przygotowanym widowiskiem. Spośród nadesłanych nagrań jury wybrało laureatów, którzy otrzymali zaproszenie do prezentacji finałowej.

Kolęda płynie z wysokości - zdjęcie w treści

Finał rozpoczął zespół Dysonans fragmentem pozakonkursowego widowiska „Czas Aniołów”. Następnie prezentowały się grupy konkursowe. Ze względu na ograniczone ramy czasowe Finału każda nagrodzona grupa przedstawiła najciekawsze fragmenty swojego przedstawienia. Między prezentacjami Dysonans śpiewał tradycyjne kolędy i pastorałki zapraszając  widzów do wspólnego kolędowania. Koncert zakończył się wręczeniem nagród i  dyplomów.

W VI edycji  Międzyszkolnego Konkursu Widowisk Bożonarodzeniowych „Kolęda płynie z wysokości” jury pod przewodnictwem Pani Anny Dubiel  przyznało następujące nagrody:
I miejsce – grupa teatralna „Mali artyści” ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi Nr 14 za przedstawienie pt. „Awantura o Boże Narodzenie”,
II miejsce – grupa „Mała scena” z Ośrodka Rehabilitacyjno – Edukacyjno – Wychowawczego za przedstawienie „Wigilijna noc”,
III miejsce – grupa teatralna ze Szkoły Podstawowej Nr 6 w Miejskim Zespole Szkół Nr 6 za przedstawienie „Spotkanie przy stole”,

Kolęda płynie z wysokości - zdjęcie w treści  nr 1

Nagrodę za scenografię do przedstawienia pt. „Misterium Bożonarodzeniowe”– otrzymało Koło Teatralne ze Szkoły Podstawowej Nr 5. Nagrodzona scenografia stanowiła dekorację sceny podczas wszystkich przedstawień  w dniu Finału. Wyróżniono również pomysł wspólnej gry aktorskiej uczniów i nauczyciela w przedstawieniu „Jasełka na wesoło”  Kółka Teatralnego ze Szkoły Podstawowej Nr 4 w Miejskim Zespole Szkół Nr 7. Doceniono fakt udziału w przedstawieniu księdza katechety, który wcielił się w rolę króla Heroda.

Według oceny jury poziom tegorocznych prezentacji był wysoki i wyrównany. Najwyżej oceniane były te przedstawienia, które odznaczały się ciekawą i przemyślaną formą teatralną, dobrą grą aktorską oraz grupy, które przygotowały widowiska oddające ich osobowość i naturalną wrażliwość. Tegoroczne prezentacje odważnie wykraczały poza schematyzm ujęcia tematu bożonarodzeniowego, dlatego jury zachęcało do tworzenia  w przyszłości nie tylko takich widowisk, lecz sięgnięcia  do tradycji korowodów i grup kolędniczych.

Kolęda płynie z wysokości - zdjęcie w treści  nr 2

W tegorocznej edycji na scenie zaprezentowało się ok. 120 uczniów  z krośnieńskich szkół  i placówek opiekuńczo – wychowawczych. Gośćmi tegorocznego Finału byli Radni Miasta Krosna: Anna Bazan, Anna Dubiel, Zbigniew Kubit, Piotr Grudysz, dyrektorzy i nauczyciele krośnieńskich szkół i placówek. Organizatorzy oraz jury składają podziękowania za trud włożony w przygotowanie prezentacji konkursowych. Szczególne podziękowania kierujemy do tych, którzy swoją pracą przyczynili się do przygotowania interpretacji urzekających swoją szczerością. Gratulujemy sukcesu wszystkim laureatom i ich opiekunom, a uczestnikom dziękujemy za udział żywiąc nadzieję, że spotkamy się  za rok i znowu cieszyć się będziemy wspólnie spędzonym czasem i wspólnym kolędowaniem.