Jubileusz Szczepanika

Jubileusz „Szczepanika”

W dniach 12 i 15 października 2018 r. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. Jana Szczepanika w Krośnie świętował jubileusz 130-lecia istnienia szkoły. Obchody rozpoczęły się od uroczystej  mszy św. w kościele OO. Franciszkanów w Krośnie. Po uroczystościach w kościele dyrekcja, przewodniczący zespołów przedmiotowych, poczet sztandarowy oraz przedstawiciele samorządu uczniowskiego z opiekunami złożyli kwiaty pod tablicą patrona Szkoły Jana Szczepanika.

Jubileusz „Szczepanika” - zdjęcie w treści

Poniedziałek 15 października 2018 r. był drugim dniem obchodów jubileuszu 130-lecia szkoły. W Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie odbyła się uroczysta akademia, na którą licznie przybyli zaproszeni goście oraz społeczność „Szczepanika”.  Swoją obecnością zaszczycili to wydarzenie przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, Urzędu Miasta Krosna, Rady Miasta Krosna, Podkarpackiego Kuratorium Oświaty w Rzeszowie, Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Stanisława Pigonia w Krośnie, Komisji Międzyzakładowej NSZZ Solidarność, Zarządu Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Krośnie, Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Krośnie, Biura Wystaw Artystycznych, przedstawiciele Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Krosna, dyrektorzy szkół artystycznych oraz krośnieńskich szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, Strednej odbornej skoly podnikania w Preszowie, przedstawiciele pracodawców, absolwenci, emeryci, przedstawiciele Rady Rodziców, przedstawiciele mediów krośnieńskich.

Jubileusz „Szczepanika” - zdjęcie w treści  nr 1

Uczestnicy Akademii mieli okazję, aby przenieść się do studia „TV Szczepanik”, w którym dwóch błyskotliwych prezenterów przeprowadzało wywiad z panem  Andrzejem Gregorczykiem.  Dyrektor „Szczepanika” przybliżył historię szkoły, zwracając uwagę między innymi na rolę placówki, jaką odegrała  w kształtowaniu młodych pokoleń jeszcze za czasów zaborów.

Jubileusz „Szczepanika” - zdjęcie w treści  nr 2

Oficjalną część akademii rozpoczął wicedyrektor p. Dariusz Niepokój, natomiast szkolny chór z wdziękiem wykonał  pieśń „Gaude Mater Polonia”. Następnie głos zabierali kolejno zaproszeni goście. Składali gratulacje, wyrazy uznania, życzenia oraz słowa wyrażające nadzieję na dalszy rozwój szkoły. Nie zabrakło należytej powagi, ale także radości, wzruszeń oraz serdeczności.
Drugą część akademii wypełniła barwna prezentacja szkolnych osiągnięć oraz działalności ujęta w konwencję programu „TV Szczepanik” prowadzonego przez wspomnianych już dociekliwych prezenterów. Zapraszali oni do „szczepanikowego studia” gości, którzy słowem, strojem, śpiewem i  tańcem snuli opowieść o szkole. Na scenie pojawiali się  kolejno: nauczyciele, Grupa Rekonstrukcyjna, Młodzieżowy Zespół Taneczny Omega, Szkolne Koło Modelek oraz zespół „Zepsół”.  Artystyczną aurę rozsnuwał nad całą uroczystością kabaret SSOK, który jak zawsze łączył inteligentny humor z niezwykłą czułością na słowo, gest, dźwięk z ogromnym ładunkiem młodzieńczego talentu.

Opracowanie: ZSP Nr 1 w Krośnie