12.10.2015

Jubileusz 40-lecia Zespołu Szkół Kształcenia Ustawicznego w Krośnie

Po uroczystej Mszy Świętej w kościele oo. Franciszkanów, pełnej wzruszeń, wspólnej modlitwy, wspaniałych słów ojca Krzysztofa Janasa, księdza dyrektora  Katolickiego Liceum Dariusza Wilka i koncelebry wychowanka placówki Łukasza Pernala, uroczysty pochód przeszedł z pocztem sztandarowym do Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza.

Na część oficjalną uroczystości przybyli.m.in.:
St. Piotrowicz, P. Babinetz – posełowie na Sejm RP, J. Borcz – wiceprzewodniczący Sejmiku, L. Opoń – przedstawiciel Kuratora Oświaty w Rzeszowie, Z. Kubit – przewodniczący RMK, P. Grudysz – przewodniczący Komisji Edukacji, G. Gregorczyk – naczelnik Wydział Edukacji, A. Zawiślak – zastępca komendanta Miejskiej Policji, K. Korzec – komendant Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej, J. Bałuka – przewodniczący RSOiW NSZZ „Solidarność”, M. Piekarz – Stowarzyszenie Dyrektorów CKU, St. Fundakowski – wicedyrektor PCEN, M. Szybiak –dyrektor PBW, R. Brągiel – dyrektor MPPP, M. Rybczyńska – dyrektor PPP nr 1 oraz dyrektorzy krośnieńskich szkół, byli pracownicy, emeryci i przyjaciele placówki.

Dyrektor ZSKU - Pani Bożena Cząstka podsumowała pracę placówki słowami:
„Świętujemy wyjątkową okazję: 40 – lecie szkoły funkcjonującej początkowo, jako Centrum Kształcenia Ustawicznego a następnie, jako Zespół Szkół Kształcenia Ustawicznego w Krośnie. Tak dostojny jubileusz zobowiązuje i wymaga szczególnej oprawy.

Jubileusz szkoły jest okazją do wspomnień, które choć minione zawsze pozostaną w pamięci, a dźwięk szkolnego dzwonka przywołuje je ponownie. "Trudno bowiem być obojętnym wobec miejsca, w którym zostawiło się część życia. Każdy zakątek szkolnych korytarzy i sal lekcyjnych dzisiaj do nas przemawia, łączy, bowiem przeszłość z teraźniejszością" - wspominali uczestnicy obchodów.

Podczas uroczystości uhonorowano nauczycieli nagrodami Prezydenta Miasta Krosna (Pana Marcina Bednarza i Panią Ewę Wajs),oraz Dyrektora Szkoły.

Część artystyczna była liryczną podróżą przez 40 lat pracy placówki.
W montażu liryczno-muzycznym pod opieką Pani Karoliny Krężałek wystąpili uczniowie i słuchacze szkoły: kl.I - Anna Kubicka, Natalia Głód, Oliwia Trygar - wiersze, Witold Fejdasz, Kinga Krówka, Olga Zatwarnicka -sztandar, kl. II - Karolina Bulewicz, Konrad Nowotyński- wiersze, kl. IV - Amanda Knoll- śpiew, Paulina Tasz (absolwentka) śpiew, Natalia Walczak –szkoła policealna i Daniel Dubiel - gościnnie śpiew. Uroczystość prowadzili Anna Cypcar i Rafal Kochan – słuchacze III LO. Ich prezentacje przeniosły wszystkich w krainę wspomnień i wzruszeń. Wyjątkowymi występami zakończyła się gala: Magdalena Klimkiewicz-  z profesorem śpiewu Krzysztofem Zajdlem -przenieśli zgromadzonych w krainę angielskich popowych klasyków, a nauczyciel fizyki - Bartosz Lalek - zaczarował kompozycją „Jesienne liście” i własną blusową piosenką.

Jubileusz 40-lecia Zespołu Szkół Kształcenia Ustawicznego w Krośnie - zdjęcie w treści  nr 1

Po części oficjalnej goście zobaczyli fotogalerię z historii szkoły. Jubileuszu  stał się okazją by we wszystkich sercach: nauczycieli, absolwentów i przyjaciół  odżyły wspomnienia niepowtarzalnej atmosfery, jakiej doświadczali w szkole.

Tekst i opracowanie: ZSKU Krosno