182091072.jpg
05.03.2018

Jedyną miarą miłości jest miłość bez miary

Jubileuszowa X edycja Międzyszkolnego Walentynkowego Konkursu Recytatorskiego pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Krosna  odbyła się 22 lutego 2018 r. w budynku Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie. Jak rokrocznie jej myślą przewodnią były słowa św. Franciszka Salezego: ,,Jedyną miarą miłości jest miłość bez miary’’.

Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 10:00 nastrojową piosenką Ewy Demarczyk pod tytułem ,,Groszki i róże’’ zaprezentowaną przez Gabrielę Czekańską, uczennicę naszego gimnazjum. Następnie dwoje prowadzących, Weronika Feruś i Dawid Furtek, przedstawiło krótką miłosną scenkę humorystyczną oraz przywitało zebranych gości, między innymi Prezydenta Miasta Krosna Pana Bronisława Barana, Prezesa Centrum Dziedzictwa Szkła  w Krośnie Pana Pawła Szczygła oraz Dyrektora Miejskiego Zespołu Szkół nr 2 w Krośnie Pana Mariusza Świerada.

Jedyną miarą miłości jest miłość bez miary - zdjęcie w treści

W tym roku swoje miłosne wyznania przedstawiło 27 uczestników z sześciu krośnieńskich szkół podstawowych z oddziałami gimnazjalnymi: Katolickie Gimnazjum oraz Katolicka Szkoła Podstawowa Księży Michalitów im. Ks. Bronisława Markiewicza, Miejski Zespół Szkół nr 1, Szkoła Podstawowa Nr 14 z Oddziałami Sportowymi i Integracyjnymi im. Polskich Olimpijczyków, Miejski Zespół Szkół nr 4, Zespół Szkół Ogólnokształcących z Oddziałami Dwujęzycznymi im. M. Kopernika oraz Miejski Zespół Szkół nr 2.

Organizatorem konkursu był Miejski Zespół Szkół nr 2 w Krośnie, a współorganizatorem Centrum Dziedzictwa Szkła, natomiast coroczne widowisko przedsięwzięła  oraz nadzorowała p. Bernadeta Dziadosz. Nagrody zostały zakupione dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miasta Krosna.

Tamtego dnia uczestnicy promowali swoje zdolności recytatorskie oraz wysławiali najważniejszą z wartości - miłość -  w wielu, bardziej lub mniej, metaforycznych formach; niektórzy z nich, dla lepszego efektu, używali podkładu muzycznego lub zamiast samego recytowania, próbowali wprowadzać drobne elementy aktorskie; wszystko po to, by jak najpiękniej zaprezentować swój talent recytatorski, oddając hołd miłości. Wszystkie występy nagradzano zasłużonymi brawami, a każdego recytatora drobnym słodkim, walentynkowym upominkiem.

Wreszcie nadszedł czas wyboru  tych najlepszych z najlepszych. Oceniali ich:

- pani Stanisława Raus- nauczyciel Studium Animatorów Kultury w Krośnie - przewodnicząca komisji oceniającej,

- pani Iwona Janocha - nauczycielka języka polskiego w Publicznej Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Krościenku Wyżnym,

- pan Tomasz Nowotarski - autor książek, podróżnik, przewodnik turystyczny w Centrum Dziedzictwa Szkła.

Jedyną miarą miłości jest miłość bez miary - zdjęcie w treści  nr 1

Jury nie miało łatwego zadania i musiało podjąć nie lada wyzwanie. Po wysłuchaniu ostatniego uczestnika, nim jury udało się na obrady, gości czekał jeszcze program artystyczny zaprezentowany przez uczniów Miejskiego Zespołu Szkół nr 2 w Krośnie: Julię Paradysz, Dawida Furtka, Lilę Szlachtę oraz Weronikę Pelczar. Był to układ taneczny, który przedstawiał historię miłosną pewnej pary. Gdy występ dobiegł końca, publiczność, w oczekiwaniu na werdykt, udała się na słodki poczęstunek.

Ogłoszenie wyników zaowocowało trzema głównymi miejscami oraz trzema wyróżnieniami:

I miejsce- Gabriela Chmielowiec- Miejski Zespół Szkół nr 4

II miejsce- Inga Krochmal-  Zespół Szkół Ogólnokształcących z Oddziałami Dwujęzycznymi im. M. Kopernika

III miejsce - Weronika Pelczar  -Miejski Zespół Szkół Nr 2

Wyróżnienie- Maja Szelc- Miejski Zespół Szkół nr 4

Wyróżnienie- Amelia Stapińska- Szkoła Podstawowa Nr 14 z Oddziałami Sportowymi i Integracyjnymi im. Polskich Olimpijczyków

Wyróżnienie- Olga Janocha- Katolickie Gimnazjum oraz Katolicka Szkoła Podstawowa Księży Michalitów im. Ks. Bronisława Markiewicza

Imprezę oficjalnie zakończył, około godziny 13:00, ponowny występ Gabrieli Czekańskiej, która zaśpiewała piosenkę ,,Alleluja’’, pozostawiając wszystkich w doskonałych humorach.

Opracowanie: MZS Nr 2