06.02.2015

IX Międzyprzedszkolny Przegląd Jasełek

Co prawda Święta już za nami, jednak warto wspomnieć jeszcze o pięknej i długiej tradycji – tradycji „Jasełek”. Nazwa owych przedstawień wywodzi się ze staropolskiego słowa „jasła”, które oznaczało żłób. Jasełka to tak naprawdę wszelkie widowiska, które obrazują narodzenie Jezusa w Betlejem, w tym również słynne w naszym kraju szopki bożonarodzeniowe.

IX Międzyprzedszkolny Przegląd Jasełek - zdjęcie w treści

Pomysłodawcą tradycji miał być sam Franciszek z Asyżu. Około 1223 roku urządził on pierwsze jasełka, które wystawiono w grocie, wśród pól i lasów. W miejsce wydarzenia przeniesiono figurkę Dzieciątka i umieszczono ją na sianku w żłobie, a wokół niego znajdował się prawdziwy osioł oraz wół. Święty Franciszek opowiadał odwiedzającym o narodzeniu Chrystusa, zaś bracia zakonni, wraz z ludem, śpiewali pobożne pieśni. Tak rozpoczęła się świąteczna tradycja jasełek. W naszym kraju jasełka stały się popularne w XVII i XVIII w. W polskich szopkach ważną rolę odgrywali pasterze, którzy składali Jezusowi dary (barany, drób, chleby i kołacze) oraz śpiewali pieśni. Przy okazji wystawiania szopek powstało wiele regionalnych piosenek i kolęd.

Nasze widowisko „Przegląd Przedstawień Bożonarodzeniowych zawdzięczamy organizatorom Przedszkolu Miejskiemu Nr 8 w Krośnie, Miejskiemu Zespołowi Szkół Nr 7 w Krośnie oraz współorganizatorowi Spółdzielczemu Domowi Kultury w Krośnie. W przeglądzie wzięło udział 6 placówek przedszkolnych: PM Nr 1, PM Nr 2 PM Nr 3, PM Nr 5, PM Nr 8, PM Nr 11. Wszystkie występy pokazały ogromne zaangażowanie dzieci i nauczycieli w wyborze przedstawień i ich prezentacji. Każde „Jasełka” były inne, dawały moc wrażeń i wzruszeń, wszystkie zostały ocenione bardzo wysoko, nie było przegranych, uczestnicy otrzymali takie same nagrody i dyplomy, a wszystkie dzieci zostały ugoszczone słodkim poczęstunkiem ufundowanym przez organizatorów. Całość imprezy prowadzona była jak co roku przez nauczycielkę PM Nr 8 w Krośnie mgr Magdalenę Kireńczuk, której w przerwach towarzyszyły dzieci z „Bajkowej ósemki” śpiewając kolędy i pastorałki. Wystąpiły: Agnieszka Mercik, Antonina Chruściel, Julia Rybczak, Zuzanna Bednarz.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy i już dziś zapraszamy do kolejnej edycji w 2016 roku.

Opracowanie: Przedszkole Miejskie Nr 8