29.10.2014

Inauguracja Programu Stypendialnego Miasta Krosna

Podczas uroczystej inauguracji Nowego Programu Stypendialnego dla uzdolnionych uczniów krośnieńskich gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych 119 uczniów otrzymało stypendia motywacyjne. Pozwolą one nagrodzonym na rozwijanie pasji i talentów.

Z rąk Prezydenta Miasta Krosna 54 uczniów odebrało stypendia „Semper in Altum” oraz „Krośnieński Omnibus”. Ponadto 34 uczniów techników oraz zasadniczych szkół zawodowych otrzymało „Stypendia Młodego Zawodowca”. W takcie gali Prezydent Miasta Krosna wręczył także 31 stypendiów za wybitne osiągnięcia naukowe, artystyczne i sportowe przyzna na podstawie uchwały z 2004 r.

Stypendia wręczał Prezydent Piotr Przytocki wraz z Zastępcą Prezydenta Bronisławem Baranem
i Przewodniczącym Rady Miasta Stanisławem Słysiem

Nowy Program Stypendialny Miasta Krosna o charakterze motywacyjnym uroczyście zainaugurowano 27 października 2014 r. w sali artKina Głównym celem Programu jest wspomaganie szczególnie uzdolnionych uczniów uczęszczających do gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych na terenie Miasta Krosna.

Program skierowany jest do uczniów krośnieńskich szkół. Jednym z jego celów jest pozyskiwanie do szkół prowadzonych przez miasto Krosno uzdolnionych i aktywnych uczniów, ze szczególnym uwzględnieniem kształcenia zawodowego. Program ma służyć także wzmocnieniu motywacji do rozwoju uzdolnień, premiowaniu rzetelnej wiedzy i umiejętności w różnych obszarach edukacji, pobudzać aspiracje edukacyjne, motywować do sięgania po coraz wyższe i ambitne cele. Dzięki nowej formie stypendiów motywacyjnych  znacznie większa liczba uczniów niż do tej pory będzie mogła korzystając ze wsparcia materialnego i pełniej realizować swoje pasje.

Na uroczyste wręczenie stypendiów przybyli dyrektorzy szkół z uczniami
i liczna grupa rodziców stypendystów

W ramach Programu Stypendialnego Miasta Krosna ustanowione zostały:

• Stypendium „Semper in altum” za znaczące osiągnięcia edukacyjne, artystyczne i sportowe,
  • Stypendium „Krośnieński Omnibus” za wybitne wyniki w nauce dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych (od klasy drugiej),
  • „Stypendium Młodego Zawodowca” dla  najlepszych uczniów w zawodzie.

Sala artKina zgromadziła ponad 300 osób, w tym blisko 120 stypendystów, ich rodziców, wychowawców klas, wnioskodawców oraz Radnych Miasta Krosna. Zaproszenie na uroczystość przyjął Wicekurator Oświaty w Rzeszowie Antoni Wydro, który podkreślił znakomitą pozycję Miasta Krosna na mapie edukacyjnej województwa i pogratulował władzom miasta kolejnego pomysłu na wzrost jakości krośnieńskiej edukacji, a stypendystom osiągnięć i przyznanych stypendiów.

W swoich wystąpieniach o założeniach Programu Stypendialnego, priorytetach miejskiej oświaty oraz o znakomitych warunkach w krośnieńskich szkołach  mówili w swoich wystąpieniach Prezydent Piotr Przytocki oraz Jego Zastępca Bronisław Baran. Całą uroczystość przygotowaną przez Wydział Edukacji prowadziła Grażyna Gregorczyk.

Stypendium „Semper in altum” za znaczące osiągnięcia edukacyjne, artystyczne lub sportowe odebrało 47 uczniów, z czego 21 uczniów wyróżnionych zostało za osiągnięcia edukacyjne, 20 za osiągnięcia sportowe i 6 za osiągnięcia artystyczne. Stypendyści Stypendium „Semper in Altum to nie tylko pasjonaci w swojej dziedzinie (nauka, sport, osiągnięcia artystyczne), ale także uczniowie wyróżniający się podejściem do obowiązków szkolnych, a także aktywnością i zaangażowaniem w życie szkoły lub społeczności lokalnej

Stypendium „Krośnieński Omnibus” za wybitne wyniki w nauce przyznane zostało dla 7 uczniów. Jak widać po liczbie stypendystów niełatwo było sprostać wymaganiom określonym dla tego rodzaju stypendium.

Prezydent Miasta Krosna wręczył również 31 stypendiów za wyniki w nauce, sporcie i osiągnięcia artystyczne, przyznanych według kryteriów i zasad określonych w uchwale Nr XX/435/04 Rady Miasta Krosna z dnia 31 maja 2004 roku na podstawie wniosków złożonych przed dniem wejścia w życie nowych zasad przyznawania stypendiów, w tym: dla 15 gimnazjalistów i 16 uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych, z czego: w kategorii nauka – 21 stypendiów, w kategorii sport – 8  i w  kategorii osiągnięcia artystyczne – 2 stypendia.

Najwięcej uczniów, którym podczas uroczystości zostały wręczone stypendia Prezydenta Miasta Krosna obecnie uczy się w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Krośnie im M. Kopernika.

Podczas uroczystości dyrektorzy krośnieńskich techników i zasadniczych szkół zawodowych wręczyli najlepszym uczniom w zawodzie ”Stypendium Młodego Zawodowca”.Przyznanych zostało 34 stypendia w 19 zawodach. technik ekonomista, technik handlowiec, technik obsługi turystycznej, technik technologii odzieży, fryzjer,  technik mechanik, technik pojazdów samochodowych, technik mechatronik, technik mechanik lotniczy, technik wiertnik, technik górnik otworowy, technik informatyk, technik elektronik, technik elektryk, technik renowacji elementów architektury, technik budownictwa, technik architektury krajobrazu, monter izolacji budowlanych, technik cyfrowych procesów graficznych.

Spośród wszystkich zawodowców najwięcej stypendiów (po 7) otrzymali uczniowie z Technikum Nr 1 im. J. Szczepanika, Technikum Nr 3 im. S. Staszica, Technikum Nr 5. Po zakończeniu części oficjalnej stypendyści oraz przybyli goście obejrzeli film „Bogowie” o życiu i pracy Profesora Zbigniewa Religi.