01.12.2015

II LO w poszukiwaniu bułgarskiej przygody...

W dniach 15 – 21 listopada 2015 r. uczniowie II LO im. Konstytucji 3 Maja  w Krośnie: Angelika Aszklar, Wiktoria Barszczewska, Izabela Niezgoda, Gabriela Patla wraz z opiekunami:  mgr Edytą Janusz oraz mgr Ireną Kolanko wzięli udział w kolejnym spotkaniu partnerskim w ramach realizacji projektu Erasmus+ „Zawody XX i XXI wieku – czy więcej je łączy, czy dzieli?”. Spotkanie odbyło się w stolicy Bułgarii – Sofii.

Rodziny, które zgodziły się nas gościć w swoich domach, ciepło powitały całą naszą grupę. Wraz z nimi spędziliśmy wyjątkowo miłe popołudnie. Następnego dnia odbyło się oficjalne spotkanie z władzami miasta oraz z przedstawicielami wydziału edukacji. Podczas konferencji przedstawiliśmy przygotowane przez nas prezentacje. Dotyczyły one najbardziej cenionych polskich uniwersytetów, a także niecodziennych i dziwnych zawodów.  Prezentacjom przedstawianym w Centrum Unii Europejskiej w Sofii przysłuchiwał  się gość specjalny - pani Vanya Kastrova - wiceminister Edukacji  Narodowej Bułgarii, którą miałyśmy okazję poznać.

II LO w poszukiwaniu bułgarskiej przygody... - zdjęcie w treści

Po zakończonej uroczystości gospodarze oprowadzili nas po najstarszej i najpiękniejszej części Sofii.  Zobaczyliśmy m.in. Katedrę  św. Aleksandra Newskiego, Teatr Narodowy, gmach Parlamentu, Pałac Prezydencki, Kościół św. Mikołaja oraz Rotundę św. Grzegorza. Kolejnym punktem wizyty była wycieczka do skansenu etnograficznego w Etarze. Mieliśmy okazję bliżej poznać  dawne budownictwo tego regionu oraz przyjrzeć się tradycyjnym, rzadko uprawianym obecnie zawodom.

Środa była dniem, podczas którego wystawiono na próbę nasze zdolności manualne. W  trakcie warsztatów nauczyliśmy się wyszywać tradycyjne bułgarskie wzory oraz przygotowywać martenice-  czerwono-białe ozdoby z włóczki. W Bułgarii mają one wyjątkowe znaczenie, ponieważ symbolizują nadejście wiosny. Kolor czerwony oznacza krew i życie, natomiast biały – czystość i szczęście. Muzeum Narodowe w Sofii było kolejnym ważnym punktem całej wyprawy. Na miejscu na naszą grupę czekała pani przewodnik, która w fenomenalny i niezwykle ciekawy sposób przybliżyła nam historię Bułgarii. Jej opowieści oraz krótkie dygresje stanowiły doskonałe dopełnienie oglądanych przez nas wystaw. Bardzo interesującym doświadczeniem była podróż do Plovdiv- drugiego pod wzglądem wielkości miasta Bułgarii, którego główną atrakcją jest zabytkowa Starówka. Miasto przywitało nas piękną, słoneczną- niespotykaną o tej porze roku- pogodą, a wąskie, brukowane uliczki zaprowadziły nas w wiele ciekawych miejsc. Zobaczyliśmy amfiteatr antyczny, który przeniósł nas w czasy greckich dramatów oraz zwiedziliśmy Muzeum Etnograficzne z mnóstwem zjawiskowych antyków i eksponatów.

II LO w poszukiwaniu bułgarskiej przygody... - zdjęcie w treści  nr 1

Ostatni wspólnie spędzony dzień poświęciliśmy na naukę tradycyjnych bułgarskich tańców, które - jak się okazało - wymagają dużego doświadczenia, szeregu umiejętności i sporych zasobów energii. Następnie udaliśmy się na warsztaty malowania wyrobów ceramicznych, podczas których ozdabialiśmy rozmaite figurki. W uczestnikach zbudziły się artystyczne dusze, a efekty pracy były naprawdę imponujące.

Spotkanie zakończyło się zbyt szybko, jednak mamy świadomość, że maksymalnie wykorzystaliśmy spędzony w Bułgarii czas. Poznaliśmy wielu wspaniałych ludzi, zupełnie obcą kulturę, obyczaje i odmienną kuchnię.  Wizyta w Bułgarii na długo pozostanie nam w pamięci i z pewnością będzie dla nas miłym wspomnieniem.

Przygotowały: Izabela Niezgoda, Gabriela Patla, Angelika Aszklar