01.06.2015

II LO w największym mieście Europy. „W cieniu meczetów i minaretów…”

W dniach 12–19 maja 2015 roku uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego: Gabriela Tomkiewicz, Dominika Krawiec, Krystian Zajdel, Jakub Szarłowicz wraz z nauczycielami języka angielskiego – panią mgr Agnieszką Trybus–Gorczycą oraz panią mgr Beatą Kijowską wzięli udział w kolejnym spotkaniu partnerskim w ramach realizacji projektu Erasmus + „Zawody XX i XXI wieku – czy więcej je łączy czy dzieli?” Spotkanie odbyło się w Stambu-le – największym mieście Turcji, jak i Europy.

Gospodarze przyjęli nas bardzo ciepło. Przez cały okres pobytu dało się odczuć nie-zwykłą serdeczność tureckich nauczycieli i uczniów w stosunku do wszystkich uczestników tego spotkania. Nasz pobyt rozpoczęliśmy od wizyty w szkole tureckiej. Odbyła się tam część oficjalna, w trakcie której mieliśmy okazję między innymi: zwiedzić szkołę, wziąć udział w otwarciu dnia nauki i techniki, a także przedstawić prezentacje dotyczące realizacji projek-tu.
Bardzo interesującym punktem naszej wizyty były warsztaty, w trakcie których pozna-liśmy zupełnie nową formę sztuki jaką jest papermarbling, czyli metoda tradycyjnego malar-stwa na wodzie.

Stambuł to niezwykłe miasto, które imponuje swoim ogromem zarówno jeśli chodzi o zajmowaną powierzchnię, jak i niezliczoną rzeszę ludzi go zamieszkujących (ok. 17 milionów mieszkańców), których ciągle przybywa. Podczas kilkudniowego pobytu w tej tureckiej metropolii nasza grupa projektowa miała okazję zwiedzić między innymi: pałace sułtanów, Basilica Sistern (starożytny podziemny zbiornik na wodę), Taksim Square oraz Wieżę Galata, z której rozciągają się przepiękne widoki na Stambuł. Podziwialiśmy również niektóre mu-zułmańskie świątynie takie jak Błękitny Meczet czy Hagia Sophia (dawna chrześcijańska świątynia). Będąc na co dzień w Stambule dało się dostrzec i usłyszeć, że przebywamy w mieście, gdzie religią dominującą jest islam. Kilka razy w ciągu dnia z przylegających do meczetów - minaretów słyszeliśmy muezzinów, którzy wzywali wyznawców Allaha na mo-dlitwę.

II LO w największym mieście Europy. „W cieniu meczetów i minaretów…” - zdjęcie w treści

Mieliśmy również czas na odrobinę relaksu jakim był rejs statkiem po cieśninie Bosfor łączącą Europę z Azją, a także na zakupy na Grand Bazaar – jednym z największych miejsc handlowych w całej Turcji, gdzie można było kupić praktycznie wszystko. Na zakończenie pobytu w tym tętniącym życiem tureckim mieście udaliśmy się nad Morze Marmara, aby spę-dzić trochę czasu na pięknej, piaszczystej i słonecznej plaży.

Czas spędzony w Stambule dał nam możliwość poznania zupełnie nowej kultury i re-ligii oraz zaowocował wieloma przyjaźniami, zawartymi dzięki umiejętności posługiwania się językiem angielskim.

Wyjazd do Stambułu udał się w 100% i nigdy go nie zapomnimy.