11.06.2014

I MEMORIAŁ SPORTOWO-OBRONNY IM. MARII STAHL

6 czerwca 2014 r. nauczyciele i młodzież krośnieńskiej „Budowlanki” zorganizowali I Memoriał im. Marii Stahl w zawodach sportowo – obronnych dla gimnazjalistów.  Memoriał swym patronatem objął Prezydent Miasta Krosna.

Organizatorzy zawodów chcieli,  aby pamięć o Marii Stahl była zawsze żywa, między innymi poprzez  zainteresowanie konkurencjami sportowo – obronnymi młodzieży gimnazjalnej, dlatego też Memoriał skierowany jest właśnie do szkół gimnazjalnych. Uroczystość rozpoczęła Pani Dyrektor MZS nr 5  w Krośnie  Lidia Kasińska, która przybliżyła  zebranym sylwetkę Marii Stahl oraz jej dokonania w pracy z młodzieżą . Następnie głos zabrał Zastępca Prezydenta Miasta Krosna Pan Bronisław Baran. Po odśpiewaniu hymnu państwowego uroczystego otwarcia dokonał  starszy wizytator Kuratorium Oświaty Pan Waldemar Stahl. W uroczystości otwarcia uczestniczyły również Pani Anna Bazan – przewodnicząca Komisji Rodziny i Edukacji oraz Pani Anna Dubiel – przewodnicząca Komisji Kultury Sportu i Turystyki.

I MEMORIAŁ SPORTOWO-OBRONNY IM. MARII STAHL - zdjęcie w treści

Uroczyste rozpoczęcie Memoriału

W I Memoriale, który odbywał się na obiektach sportowych szkoły,  udział wzięło 8 drużyn gimnazjalistów z Krosna i okolic. Każda z drużyn składająca się z 4 osób( 2 chłopców oraz 2 dziewcząt) rywalizowała w pięciu konkurencjach:

I MEMORIAŁ SPORTOWO-OBRONNY IM. MARII STAHL - zdjęcie w treści  nr 1

1) Strzelanie z karabinka sportowego

I MEMORIAŁ SPORTOWO-OBRONNY IM. MARII STAHL - zdjęcie w treści  nr 2

2) Udzielanie pierwszej pomocy przedlekarskiej

I MEMORIAŁ SPORTOWO-OBRONNY IM. MARII STAHL - zdjęcie w treści  nr 3

3) Rzut granatem

I MEMORIAŁ SPORTOWO-OBRONNY IM. MARII STAHL - zdjęcie w treści  nr 4

4 )Sprawnościowy tor przeszkód

I MEMORIAŁ SPORTOWO-OBRONNY IM. MARII STAHL - zdjęcie w treści  nr 5

5) Bieg na dochodzenie

Po rozegraniu czterech konkurencji  młodzież wraz  opiekunami i sędziami  udała się do Parku Jordana ,gdzie w pięknej scenerii  rozegrana została ostatnia konkurencja memoriału -  bieg na dochodzenie. Drużyny startowały do niej z przewagą czasową wywalczoną we wcześniejszych konkurencjach. Po emocjonującej rywalizacji  I  Memoriał  Sportowo- Obronny im. Marii Stahl  wygrała drużyna z Gimnazjum w Lubatowej , która odrobiła straty  poprzednich konkurencji.

Ostateczne wyniki rywalizacji przedstawiają się następująco:
1.    Gimnazjum  Lubatowa
2.    Gimnazjum  Korczyna
3.    Gimnazjum Nr 1 Krosno ( I drużyna)
4.    Gimnazjum  Besko
5.    Gimnazjum Krościenko Wyżne
6.    Gimnazjum Nr 1 Krosno ( II drużyna)
7.    Gimnazjum Nr 2 Krosno
8.    Gimnazjum Jedlicze

Drużyny startujące w memoriale otrzymały za miejsca 1-3 piękne puchary i dyplomy, a za pozostałe miejsca pamiątkowe dyplomy. Również każdy zawodnik z drużyn, które zdobyły pierwsze trzy miejsca otrzymał pamiątkowy pucharek.  Puchar za pierwsze miejsce ufundował Pan Waldemar Stahl, który również postanowił uhonorować specjalnym pucharem najlepszego strzelca zawodów. Okazała się nim Uczennica Gimnazjum nr 1 w Krośnie Alicja  Wołczańska. Nagrody poszczególnym drużynom wręczali Pani Dyrektor Lidia Kasińska, Pan Waldemar Stahl oraz Pani Anna Dubiel.

I MEMORIAŁ SPORTOWO-OBRONNY IM. MARII STAHL - zdjęcie w treści  nr 6

Wszyscy uczestnicy memoriału podkreślali bardzo dobrą atmosferę, profesjonalne przygotowanie zawodów, ciekawe konkurencje  i zapowiedzieli swój przyjazd za rok.

Maria Stahl, która zmarła 6 lipca 2013 r. była  szkolnym pedagogiem i nauczycielem przysposobienia obronnego. Swoje życie i pracę poświeciła młodzieży, dla której była przyjacielem, wzorem i autorytetem.
Szczególnie aktywną działalność prowadziła na rzecz osób potrzebujących pomocy. Rozpowszechniała ideę wolontariatu i działalności charytatywnej. Współpracowała z wieloma instytucjami, które niosą pomoc innym.Za swoją pracę była wielokrotnie nagradzana przez Prezydenta Miasta Krosna, Podkarpackiego Kuratora Oświaty  oraz  Ministra Edukacji Narodowej.

W jej pracy z młodzieżą na szczególne podkreślenie zasługuje zaangażowanie w przygotowanie młodzieży do pięcioboju „Sprawni jak żołnierze”. Jej wychowankowie trzykrotnie drużynowo  zdobyli Mistrzostwo Polski w tych zawodach, oraz nagrody i wyróżnienia indywidualne. W tym roku  również drużyna dziewcząt zajęła pierwsze miejsce w zawodach wojewódzkich i zakwalifikowała się do zawodów centralnych, które odbędą się w dniach 10 – 13 czerwca w Zegrzu.

Opracowanie: MZS Nr 5 w Krośnie