1507534488.jpg
30.11.2015

Grzegorz Depczyński Honorowym Profesorem Oświaty

Grzegorz Depczyński nauczyciel fizyki w ZSO im. Mikołaja Kopernika w Krośnie otrzymał tytuł Honorowego Profesora Oświaty. Gratulacje i wyrazy uznania profesor Depczyński odbierał od Radnych podczas sesji Rady Miasta Krosna (30.11). To pierwszy nauczyciel z Krosna, który otrzymał ten honorowy tytuł.

Niezależnie od tego w jakiej szkole uczył Pan profesor Depczyński, od początku swojej drogi zawodowej, Jego uczniowie odnosili znaczące i spektakularne sukcesy. A osiągnął Pan to dzięki pasji i doskonałemu kontaktowi z uczniami – powiedział Bronisław Baran Zastępca Prezydenta Miasta Krosna, gratulując przyznania tak zaszczytnego tytułu.
 

Grzegorz Depczyński i Piotr Przytocki

 
Tytuł Honorowego Profesora Oświaty nadaje Minister Edukacji Narodowej na wniosek Kapituły do Spraw Profesorów Oświaty.

Kapituła oceniała dorobek zawodowy kandydata, biorąc pod uwagę w szczególności:

  • jakość pracy prowadzonej z uczniami, w tym:

- osiągnięcia dydaktyczne lub wychowawcze w pracy z uczniami, w tym osiągnięcia w pracy z uczniami niepełnosprawnymi lub z uczniami zagrożonymi niedostosowaniem społecznym,
- wyniki uczniów nauczyciela uzyskiwane ze sprawdzianu przeprowadzanego w ostatnim roku nauki w szkole podstawowej, egzaminu przeprowadzanego w ostatnim roku nauki w gimnazjum, egzaminu maturalnego oraz egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe,
- osiągnięcia uczniów nauczyciela uzyskiwane w konkursach, turniejach i olimpiadach;

  • pozytywne oddziaływanie na nauczycieli, w tym:

- stwarzanie swoją postawą wzorca nauczyciela i wychowawcy,
- dzielenie się z innymi nauczycielami swoją wiedzą i doświadczeniem zawodowym,
- pełnienie funkcji doradczych lub eksperckich w systemie oświaty, systemie pomocy społecznej lub postępowaniach w sprawach nieletnich;

  •  wysoki poziom kultury pedagogicznej kandydata, w tym:

- wybitną umiejętność prowadzenia dialogu z uczniami, rodzicami oraz nauczycielami,
- umiejętność stawiania wymagań mobilizujących uczniów do pracy nad własnym rozwojem,
- wysoki poziom kultury języka.

 
Kapituła brała także pod uwagę szczególne osiągnięcia kandydata związane z wykonywaniem zawodu nauczyciela, takie jak:

  • opracowanie własnego programu wychowania przedszkolnego lub programu nauczania cieszącego się uznaniem nauczycieli;
  • uznany dorobek zawodowy potwierdzony Medalem Komisji Edukacji Narodowej, nagrodami ministra, kuratora oświaty lub organów prowadzących szkoły i placówki;
  • znaczący udział w przygotowaniu zawodowym przyszłych nauczycieli;
  • publikacje dotyczące oświaty i problematyki edukacyjnej.

 
Grzegorz Depczyński w roku szkolnym 1990/1991 rozpoczął pracę w zawodzie nauczyciela w Szkole Podstawowej nr 15 w Krośnie. Od pierwszych miesięcy dał się poznać jako osoba wyjątkowa, posiadająca świetny kontakt z młodzieżą. Inicjował pracę z uzdolnioną młodzieżą na zajęciach pozalekcyjnych prowadząc koła przedmiotowe, pozwalające rozwijać się uczniom w zakresie przedmiotu fizyka.


W bardzo intensywny sposób rozpropagował modę na „zdrową rywalizację” uczniów w konkursach przedmiotowych na szczeblu szkolnym, miejskim i wojewódzkim.
W trakcie 6 lat pracy w tej placówce 25 uczniów Grzegorza Depczyńskiego uzyskało tytuły laureata Konkursu Fizycznego, a jego uczniowie zdobywali w większości przypadków same czołowe miejsca w województwie. W roku szkolnym 1993/94 pięć pierwszych miejsc w konkursie wojewódzkim z fizyki zajęli jego uczniowie.


W trakcie obchodów 10-lecia szkoły dokonano podsumowania osiągnięć naukowych w tym okresie ze wszystkich przedmiotów objętych rywalizacją w konkursach laboratoryjnych. Okazało się, że 51% tytułów laureatów zdobyli uczniowie z przedmiotu fizyka, wywalczając je w okresie 6 lat pracy w szkole Grzegorza Depczyńskiego.


Grzegorz Depczyński kilkakrotnie zostawał wybierany nauczycielem obdarzonym największym zaufaniem wśród młodzieży szkolnej, a moment przejścia do naszej placówki – ówczesnego I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Krośnie został na prośbę młodzieży i ich rodziców przesunięty o rok i dokonał się w 1996 roku.


Grzegorz Depczyński został zatrudniony w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Krośnie od dnia 1 września 1996 roku na podstawie przeniesienia. Jest dyplomowanym nauczycielem fizyki zarówno w liceum, jak i gimnazjum zespołu, w szkole posiadającej certyfikat „Szkoła Odkrywców Talentów”.
To nauczyciel z powołania, w pełni zaangażowany w pracę z młodzieżą. U swoich uczniów potrafi wyzwolić aktywność zarówno w pracy lekcyjnej, jak i pozalekcyjnej.


Corocznie dużo swojego prywatnego czasu poświęca pracy pozalekcyjnej z uczniami, mając na zajęciach bardzo wysoką frekwencję.

Młodzież chętnie uczęszcza na spotkania z Grzegorzem Depczyńskim nawet w dni wolne od nauki szkolnej. Nauczyciel ma z uczniami świetny kontakt, którzy darzą go ogromnym szacunkiem i zaufaniem. Dzięki jego osobie część młodzieży decyduje się na trud męczących dojazdów do szkoły z odległych miejscowości, aby mieć tylko możliwość kontaktu z nauczycielem. Łączna liczba odbytych spotkań pozalekcyjnych sięga 400 godzin rocznie.

Grzegorz Depczyński wspiera uczniów na wszystkich wyjazdach naukowych, na szeregu konkursach i olimpiadach przedmiotowych. Corocznie liczba tak przeprowadzonych zajęć sięga 300 godzin.

W latach 2001 – 2004 Grzegorz Depczyński ściśle współpracował z Instytutem Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, a od 2004 roku do dziś współpracuje z Instytutem Fizyki Uniwersytetu Rzeszowskiego przeprowadzając comiesięczne zajęcia na I pracowni fizycznej dla uczniów liceum w dni wolne od zajęć szkolnych.

W roku szkolnym 2003/2004 nieodpłatnie prowadził zajęcia w Gimnazjum w Posadzie Górnej w ramach programu Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności i Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży „Równać Szanse. Szkoły Partnerskie”.

W latach 2008 – 2011 uczestniczył w projekcie FENIKS – długofalowym programie odbudowy, popularyzacji i wspomagania fizyki w szkołach.

W 2010 roku został zakwalifikowany i rozpoczął zajęcia w ogólnopolskim projekcie „Wybieram e-Fizykę”, łączącym zajęcia praktyczne z multimedialnym kursem e-learningowym dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

W latach 2009 – 2010 był konsultantem międzynarodowego projektu astronomicznego „Kopernik” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007 – 2013.

Od 2010 roku prowadzi zajęcia innowacyjne z fizyki na poziomie rozszerzonym (organizacyjno – programowe) we współpracy z Uniwersytetem Rzeszowskim.
 
W dniu 27 października 2010 roku w Warszawie czynnie uczestniczył w seminarium pt. „Problemy nauczania fizyki w szkołach średnich i wyższych” organizowanym przez Instytut Problemów Współczesnej Cywilizacji, a w dniu 7 grudnia 2010 roku w Rzeszowie wygłosił referat na Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Odkrywanie talentów. Zwiększanie Szans Edukacyjnych”.
 
W roku szkolnym 2013/2014 nauczyciel współpracował z Fundacją „Mam Marzenie” zajmującej się spełnianiem marzeń dzieci dotkniętych ciężkimi chorobami. Zaskakującym dla kierujących Fundacją marzeniem siedemnastoletniej dziewczyny chorującej na białaczkę była chęć współpracy naukowej z Grzegorzem Depczyńskim. Taka współpraca została podjęta, a uczennica (nie uczęszczająca do Zespołu Szkół Ogólnokształcących i mieszkająca 25 km od Krosna) na indywidualnych zajęciach mogła rozwijać się w ramach przedmiotu fizyka.

Grzegorz Depczyński otrzymał wyróżnienie Polskiego Towarzystwa Fizycznego za pracę z uczniem zdolnym. Nauczyciel został wpisany do „Encyklopedii biograficznej z życiorysami znanych Polek i Polaków” („Who is Who w Polsce”).
 
Praca pedagogiczna to prawdziwa pasja Grzegorza Depczyńskiego, a szkoła to prawdziwie drugi dom.
 
Zaangażowanie i oddanie się pasji pedagogicznej nauczyciela przynoszą od wielu lat znaczące sukcesy dla szkoły, miasta, a nawet kraju.

Tytuł Honorowy Profesora Oświaty nadawany jest na mocy art. 9i ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2014 r., poz. 191 z późn. zm.) oraz  rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 4 września 2008 r. w sprawie Kapituły do Spraw Profesorów Oświaty (Dz. U. Nr 163, poz. 1017).

Zapisz sie do newslettera Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

herb.png [21.51 KB]

Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 430 01
um@um.krosno.pl

Kontakt z Inwestorami
Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 43 301
ri@um.krosno.pl

Informacja Kulturalno-Turystyczna

38-400 Krosno
ul. Blich 1

tel/fax. 515 252 776
pikt@muzeumrzemiosla.pl

- otwiera się w nowej karcie