19.04.2016

Goście, goście…

W dniach 8-14 kwietnia II LO im. Konstytucji 3 Maja w Krośnie gościło grupę 34 nauczycieli i uczniów w ramach realizowanego przez szkołę projektu Erasmus+ ”Zawody XX i XXI wieku - czy więcej je dzieli, czy łączy”. Młodzież krośnieńskiej „dwójki” przyjmowała swoich rówieśników z Włoch, Hiszpanii, Grecji, Turcji, Bułgarii i Węgier.

Po prezentacji prac projektowych, która miała miejsce w szkole (9.04), młodzież zwiedziła Muzeum Kultury Szlacheckiej w Kopytowej, gdzie uczestniczyła w warsztatach wypieku pierników. Następnego dnia cała grupa udała się do Skansenu „Karpacka Troja” w Trzcinicy. Pomimo mało sprzyjającej pogody, wycieczka była bardzo udana. Naszym gościom szczególnie podobały się warsztaty z szycia sakiewek. Wiele radości dostarczyły również zajęcia nauki strzelania z łuku.

Goście, goście… - zdjęcie w treści

Poniedziałek był bardziej „oficjalnym” dniem. Delegacje z naszych zaprzyjaźnionych szkół zostały przyjęte w Urzędzie Miasta Krosna przez pana prezydenta Bronisława Barana, który opowiadał  o  specyfice  naszego  miasta i odpowiadał na pytania dotyczące krośnieńskiej oświaty.Następnie goście brali udział w zajęciach organizowanych specjalnie dla nich w PWSZ oraz uczestniczyli w uroczystej akademii przygotowanej przez uczniów II LO w RCKP w Krośnie. Goście byli pod ogromnym wrażeniem talentów aktorskich, tanecznych i wokalnych naszych uczniów.

Na wtorek zaplanowano zajęcia w szkole. Nauczyciele pracowali nad ewaluacją projektu i przygotowaniem produktów końcowych. Uczniowie uczyli się podstawowych zwrotów w języku polskim, poznawali się lepiej, rywalizując w grach i zabawach integracyjnych. Następnie wszyscy mieli okazję zwiedzić Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie, gdzie zorganizowano warsztaty rękodzielnicze malowania na szkle. Każdy uczestnik mógł sobie wziąć na pamiątkę własnoręcznie malowany talerz. Dzień zakończył się spacerem po krośnieńskiej Starówce i wizytą w Muzeum Rzemiosła. Nikt nie odmówił sobie zrobienia pamiątkowego selfie  z wysokości wieży farnej.

W ostatnim dniu pobytu w Polsce goście mieli okazję zwiedzić Kraków, a w nim m.in. Fabrykę Schindlera, dzielnicę Kazimierz, Zamek Wawelski oraz Stare Miasto.