03.03.2010

Finał IV edycji Konkursu Widowisk Bożonarodzeniowych pt. "Kolęda płynie z wysokości"

W dniu 1 lutego 2010 r. w sali widowiskowej Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza odbyło się podsumowanie IV edycji Międzyszkolnego Konkursu Widowisk Bożonarodzeniowych „Kolęda płynie z wysokości”, którego organizatorem jest Miejski Zespół Szkół Nr 7 - Szkoła Podstawowa Nr 4 im. E. Kolanki  w Krośnie.
Założeniem Konkursu jest kultywowanie staropolskich tradycji związanych z obchodzeniem Świąt Bożego Narodzenia wśród dzieci i młodzieży pracujących w grupach i zespołach artystycznych, które funkcjonują w szkołach oraz placówkach opiekuńczo – wychowawczych.
W tegorocznym Konkursie udział wzięło podobnie jak w ubiegłych latach blisko 180 uczniów i wychowanków.
Jury przy ocenie przedstawień zwracało uwagę na dobór repertuaru, wartość artystyczną zgodność z możliwościami wykonawczymi, interpretację, scenografię, kostiumy i rekwizyty, a także wyraz artystyczny prezentacji. Poziom tegorocznego Konkursu był wysoki. Ciekawe pomysły i ich opracowania sceniczne, piękne, kolorowe kostiumy i rekwizyty sprawiły, ze widowisko było barwne, pełne ruchu śpiewu kolęd.
Nagrodę główną przyznano grupie „Mała Scena” z Ośrodka Rehabilitacyjno – Edukacyjno – Wychowawczego w Krośnie za przedstawienie pt. „Dziewczynka z zapałkami”

Grupa "Mała Scena" z OREW-u

I wyróżnienie przypadło w udziale grupie „Mali Artyści” ze Szkoły Podstawowej Nr 14 w Krośnie za przedstawienie pt. „Narodzenie w krainie bajek”.

"Mali Artyści" z SP 14

Wyróżnienie specjalne otrzymał zespół Dysonans ze Stowarzyszenia Kultury Dzieci i Młodzieży oraz szkoły Podstawowej Nr 4 w Krośnie za pokazanie fragmentu widowiska „Bóg się narodził – radujcie się”.

Najmłodsza uczestniczka Konkursu –  2 letnia Wiktoria Maciejczyk

Zespół "Dysonans"

Ponadto dwa zespoły nagrodzono udziałem w przedstawieniu finałowym; i tak Zespół „Pozytywka” ze Specjalnego Ośrodka Szkolno -  Wychowawczego w Krośnie za przedstawienie „Mały pastuszek i wielki rozbójnik” oraz Kółko Teatralne ze Szkoły Podstawowej Nr 4 w Krośnie za „Jasełka Bożonarodzeniowe”.

Kółko teatralne z SP 4

Jury wyróżniło specjalną nagrodą indywidualną Jolę Wilisowską - Dziewczynkę z zapałkami, za najlepszą kreację sceniczną.

Wyróżniona Jola Wilisowska

Przyznało też nagrodę dla najmłodszej uczestniczki Konkursu – Wiktorii Maciejczyk.
Wszystkie uczestniczące w konkursie grupy teatralne otrzymały dyplomy oraz nagrody ufundowane przez Panią Grażynę Gregorczyk – Naczelnika Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Krosna. Nagrody laureatom wręczyła  Pani Anna Dubiel przewodnicząca  Komisji Kultury i Sportu Rady Miasta Krosna, która równocześnie przewodniczyła pracom jury.

Finał - przemawia Pani Anna Dubiel

W przerwach miedzy przedstawieniami kolędy wykonywał zespół „Fleciki” oraz zespół uczniów  grających na dzwonkach Chimette - ze Szkoły podstawowej Nr 4. Ciekawostką jest fakt, że dzwonki te są produkowane tylko przez dwie amerykańskie firmy. W Europie i w Polsce są mało znane i mało popularne.
Na widowni zasiedli  uczniowie ze szkół podstawowych  Nr 3, Nr 4 i Nr 10 oraz przedszkolaki z Przedszkola Miejskiego Nr 2.

Zespół "Fleciki"

Zespół grający na dzwonach Chimette

Organizatorzy składają podziękowanie Dyrekcji Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza za udostępnienie sali widowiskowej oraz pomoc w organizacji przedstawienia finałowego.