09.06.2016

Festiwal przestrzeni miejskiej

Stowarzyszenie Architektów Polskich wychodząc naprzeciw potrzebom współczesnych miast w zakresie ich planowania i rewaloryzacji organizuje „Festiwal przestrzeni miejskiej”, który wpisuje się w Europejskie Dni Architektury obchodzone jako Tydzień z Architekturą A7. W Krośnie w ramach tych działań został zaplanowany między innymi „Architektoniczny Dzień Dziecka”, którego głównym organizatorem był: SARP oddział Rzeszów, a współorganizatorami: Urząd Miasta Krosna, Technikum Nr 6 im. Jana Sasa Zubrzyckiego w Krośnie  i  Liceum Plastyczne.

Festiwal przestrzeni miejskiej - zdjęcie w treści

Celem konkursu była architektoniczna edukacja dzieci, obejmującą zapoznanie ich z historycznym aspektem dziedzictwa architektonicznego własnego miasta, kształtowaniem wrażliwości estetycznej i plastycznej, kształtowaniem umiejętności  obserwacji oraz twórczego kreowania. Konkurs był skierowany do  dzieci szkół podstawowych klas V i VI  i wzięły w nim udział: Szkoła Podstawowa nr 1, Szkoła Podstawowa nr 7 i Szkoła Podstawowa nr 8. Konkurs poprowadzili krośnieńscy  architekci  przy współudziale uczniów Technikum Nr 6 im Jana Sas Zubrzyckiego w Krośnie  oraz Liceum Plastycznego w Krośnie.

W ramach konkursu rozegrano kilka dyscyplin:

• Budowanie z drewnianych klocków budowli według konkretnego wzoru i kreatywnego tworzenia własnych budowli
  • Rysowanie z natury fragmentu krośnieńskiego rynku (technika dowolna)
  • Wymyślanie sloganu lub wierszyka na temat  architektury- powiązanie z miastem Krosno;
  • ArchiMaskotka  - warsztaty fotograficzne po wyznaczonej trasie w poszukiwaniu obiektów architekta Jana Sas - Zubrzyckiego oraz wybranych detali budynków krośnieńskiego Rynku i przyległych ulic.
  • Projekt domku dla owadów

Efektem tych działań  były wspaniałe, kreatywne budowle, przepiękne prace rysunkowe, ciekawe formy literackie, inspirujące zdjęcia i pomysłowe domki dla owadów. Za stworzone przez siebie prace każde z dzieci dostało wspaniale nagrody, a oprócz tego wszyscy uczestnicy oraz młodzieżowi opiekunowie otrzymali firmowe koszulki SARP. Do działań prowadzonych  w ramach konkursu  spontanicznie włączały się  inne dzieci przebywające w tym czasie na krośnieńskim rynku. Zarówno dzieci jak i organizatorzy wspaniale się bawili, a  konkurs stanowił wspólną z architektami zabawę w budowanie i tworzenie w wielorakim kontekście.

Opracowanie: MZS Nr 5