20.05.2016

Europejskie podróże po wiedzę i doświadczenie zawodowe - staże zagraniczne

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 im. ks. Stanisława Szpetnara w Krośnie rozpoczyna od pierwszego sierpnia bieżącego roku realizację projektu "Europejskie podróże po wiedzę i doświadczenie zawodowe - staże zagraniczne" w ramach projektu "Erasmus+ - Mobilność edukacyjna osób uczących się i kadry w ramach kształcenia zawodowego". Projekt jest efektem współpracy z hiszpańską firmą euroMind Projects, portugalskim stowarzyszeniem  Mobility Friends oraz włoską firmą szkoleniową Sistema Turismo. Projekt realizowany będzie przez 18 r. miesięcy to tj. w terminie 01.08.2016 r. - 31.01.2018 r.

W projekcie weźmie udział: 48 uczniów, 4 nauczycieli  przedmiotów gastronomicznych  oraz 3 opiekunów. Na staże do Úbedy w Hiszpanii pojedzie 16-sobowa grupa uczniów uczących się w zawodach kucharz oraz technik żywienia i usług gastronomicznych (klasy drugie).

Na staże do Barcelos w Portugalii pojedzie 16-sobowa grupa uczniów uczących się w zawodzie fryzjer (klasa druga) oraz w zawodzie technik usług fryzjerskich (klasy drugie i trzecie). Ponadto w stażach weźmie udział 2 nauczycieli uczących przedmiotów gastronomicznych.

Na staże do Rimini we Włoszech pojedzie 16-sobowa grupa uczniów uczących się w zawodzie cukiernik (klasy drugie i trzecie) oraz w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych (klasa trzecia). Do Włoch również na staż pojedzie 2 nauczycieli uczących przedmiotów gastronomicznych.

Europejskie podróże po wiedzę i doświadczenie zawodowe - staże zagraniczne - zdjęcie w treści

Głównym celem autorów projektu jest przede wszystkim wzmocnienie atrakcyjności i podniesienie jakości oferty edukacyjnej ZSP Nr 2 w Krośnie oraz podniesienie zdolności uczestników do przyszłego zatrudnienia na europejskim rynku pracy poprzez zagraniczne staże w zakresie kształcenia i szkolenia zawodowego uczniów i zagraniczne praktyki zawodowe kadry. Trwające trzy tygodnie staże uczestnicy będą odbywać w zagranicznych firmach gastronomicznych, cukierniczych i fryzjerskich, co umożliwi im zdobycie nie tylko dodatkowych wiedzy i umiejętności, ale przede wszystkim doświadczenia zawodowego tak potrzebnego do odniesienia sukcesu na rynku pracy w kraju i za granicą. Obserwacja funkcjonowania zagranicznych firm zachęci zapewne uczniów do kreatywności, aktywności i odpowiedzialności za własny rozwój osobisty i zawodowy, co zaowocuje w przyszłości wzrostem przedsiębiorczości, podejmowaniem inicjatyw, a może także założeniem własnej działalności gospodarczej. Ponadto staże pomogą uczniom w przygotowaniu się do egzaminów potwierdzających zdobycie w zawodzie kwalifikacji - w zależności od kierunku - T.6. Sporządzanie potraw i napojów, kwalifikacji  T.4 – Produkcja wyrobów cukierniczych, A.19. Wykonywanie zabiegów fryzjerskich.

Staże zagraniczne nie tylko umożliwiają zdobywanie wiedzy, umiejętności i nabycie doświadczenia u zagranicznych pracodawców. W ramach przygotowania językowego uczniowie będą brać udział w kursach językowych (j. hiszpańskiego, włoskiego lub portugalskiego), dzięki którym będą mogli doskonalić swoje kompetencje językowe. Nauka języka obejmie również kurs online na platformie Moodle oraz  bezpośrednie kontakty z pracodawcami w miejscu odbywania staży.

W ramach przygotowania kulturalno-pedagogicznego dla stażystów, przed wyjazdem, zostaną zorganizowane zajęcia dotyczące kultury i tradycji kraju, w którym będą odbywać staż, zajęcia z doradztwa zawodowego oraz zajęcia z pedagogiem lub psychologiem. W kraju partnera natomiast stażyści będą poznawać kulturę kraju poprzez udział w wycieczkach, bieżących wydarzeniach kulturalnych i tzw. wieczorach kulturalnych.

Wzrost poziomu samooceny, poczucia pewności siebie, aspiracji zawodowych czy potrzeby uczenia się języków obcych to niewymierne, ale równie ważne korzyści mające niebagatelny wpływ na karierę zawodową i życie osobiste stażystów.

Dodatkową korzyścią będzie uzyskanie dokumentów respektowanych w krajach Unii Europejskiej takich jak: Europass Mobilność, Europass – CV, certyfikat zawodowy wystawiony przez właściciela zakładu, w którym stażyści odbywali staż oraz certyfikaty językowe po ukończeniu dwudziestogodzinnego kursu językowego. Dokumenty te umożliwią stażystom, którzy będą poszukiwać pracy na profesjonalną prezentację umiejętności, wiedzy oraz doświadczenia, co w efekcie przełoży się na lepszy start i większe szanse na sukces zawodowy.

Udział nauczycieli i uczniów w zagranicznych stażach wpłynie także pozytywnie na proces dydaktyczny nauczania przedmiotów zawodowych. Uczestnicy wzbogacą i uatrakcyjnią zajęcia lekcyjne oraz pozalekcyjne posługując się hiszpańskim, portugalskim lub włoskim słownictwem branżowym, wykorzystując materiały informacyjne opracowane w trakcie staży, dzieląc się doświadczeniami, wiedzą i umiejętnościami.

Całkowita wartość projektu to prawie pół miliona złotych!

Opracowanie: ZSP Nr 2