Kolaż zdjęć - Uczestnicy Erasmusa

Erasmus + w Zespole Szkół Kształcenia Ustawicznego w Krośnie

W latach 2019-2021 Zespół Szkół Kształcenia Ustawicznego w Krośnie uczestniczył w projekcie pn. „Podnoszenie kwalifikacji i umiejętności kadry kierowniczej i nauczycieli Zespołu Szkół Kształcenia Ustawicznego w Krośnie” w ramach Programu Erasmus+.

Projekt składał się z czterech etapów.

Etap I to udział 7 nauczycieli w szkoleniach z równowagi między życiem zawodowym i prywatnym oraz motywowania osób dorosłych w edukacji, które odbyło się na Teneryfie. Powyższe zajęcia pokazały jak wprowadzać równowagę między życiem zawodowym a osobistym, jak dbać o swoją kondycję fizyczną i duchową stosując różnego rodzaju techniki relaksacyjne, jak przygotowywać zdrowe, urozmaicone posiłki oparte między innymi na diecie wegańskiej oraz wegetariańskiej. Ważnym elementem szkolenia było uświadomienie, jak ważne jest opracowywanie strategii działania w oparciu o ustalenie własnych priorytetów.

Etap II to szkolenia z zarządzania projektami edukacyjnymi. Szkolenie odbyło się w Irlandii i uczestniczyło w nim 5 nauczycieli. W trakcie kursu w kooperacji z Partnerami z Czech reprezentującymi instytucje zajmujące się projektami edukacyjnymi i społecznymi przepracowane zostały kluczowe zagadnienia z zakresu zarządzania projektami. Po długich, pracowitych godzinach spędzonych na zajęciach, nagrodą były zdobyte doświadczenia oraz przepiękne widoki Irlandii. W tych zapadających w pamięć okolicznościach przyrody organizowane były również aktywności mające na celu budowanie i kształtowanie więzi w grupie.  Pośrednim celem warsztatów prowadzonych w języku angielskim, było doskonalenie umiejętności językowych oraz sprawności w zakresie wystąpień publicznych i komunikacji interpersonalnej.

Etap III obejmował szkolenie kadry, które w pierwotnej wersji miało odbyć się w Irlandii. Pandemia covid-19 pokrzyżowała jednak nasze plany i szkolenie odbyło się w systemie on-line przy wykorzystaniu platformy zoom. Szkolenie dotyczyło podnoszenia kwalifikacji i umiejętności oraz nauczania i motywacji w zakresie pracy z osobami dorosłymi. Uczestnicy szkolenia poznali techniki motywacyjne, techniki treningu energetycznego które można zastosować w życiu zawodowym i osobistym. Rozwijane były umiejętności komunikacyjne, interpersonalne i społeczne. Szkolenie prowadzone było w języku angielskim co pozwoliło na doskonalenie w tym zakresie. Szkolenie poprowadziły osoby które uczestniczyły w szkoleniach zagranicznych.

Etap IV Wprowadzenie standardów zarządzania projektami w szkole, które zostały wypracowane wspólnie z naszym Partnerem z Irlandii czyli Firmą M-Powered Projects. Uczestnictwo w projekcje „Podnoszenie kwalifikacji i umiejętności kadry kierowniczej i nauczycieli Zespołu Szkól Kształcenia Ustawicznego w Krośnie” wpłynęło w pozytywny sposób na naszych uczniów (osoby dorosłe), nauczycieli oraz środowisko lokalne.

Pracownicy szkoły biorący udział w tym projekcje podzielili się swoją wiedzą z kadrą ZSKU oraz uczniami, nauczycielami innych szkół a także wskazali możliwości wykorzystania nabytych umiejętności w praktyce.

Opracowanie: ZSKU w Krośnie