17.06.2014

W dniach 10-13 czerwca 2014 r. w Ryni i Zegrzu odbył się Finał Centralny XXXVII Zawodów Sportowo-Obronnych „Sprawni jak Żołnierze 2014” zorganizowanych przez Wojskowe Stowarzyszenie „Sport-Turystyka-Obronność”.

Przedsięwzięcie realizowane było w formie zadania zleconego powierzonego przez Ministerstwo Obrony Narodowej, przy wsparciu i pomocy: Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki, Brygady Wsparcia Dowodzenia Wielonarodowego Korpusu Północny-Wschód, Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej, 12 pułku samochodowego oraz Oddziału WDW Rynia Domy Wczasowe WAM „Rewita”.

W zawodach wzięły udział drużyny dziewcząt i chłopców zwycięzcy eliminacji wojewódzkich. W trakcie zawodów przeprowadzono następujące konkurencje:

• Bieg na orientację,
  • Test sprawnościowy,
  • Podtrzymywanie życia – pierwsza pomoc przedmedyczna,
  • Rzut granatem
  • Strzelanie z kbks.

Ceremonia zakończenia zawodów odbyła się 13 czerwca br. na placu apelowym w CSŁiI z udziałem zastępcy Komendanta Centrum p. ppłk. Jacka Tomaszuka.

W kategorii dziewcząt: zwyciężyła drużyna z Technikum nr 6 im. Jana Sas Zubrzyckiego w Miejskim Zespole Szkół nr 5 w Krośnie reprezentująca województwo podkarpackie w składzie; Aneta Kochanowicz, Karolina Herbut i Małgorzata Błaź.  Zdobywając łącznie 61,5 pkt.  II miejsce zajęła drużyna z Zespołu Szkół nr 1 w Płocku reprezentująca województwo mazowieckie (52,5 pkt). Na trzeciej pozycji uplasowały się zawodniczki z Zespołu Szkół nr 1 w Grajewie reprezentujące województwo podlaskie (51,5 pkt).
W kategorii chłopców: I miejsce wywalczyła drużyna z Zespołu Szkół Samochodowych we Włocławku reprezentująca województwo kujawsko-pomorskie. Drugim zespołem okazała się drużyna z Zespołu Szkół w Głogówku reprezentująca województwo opolskie. III miejsce przypadło drużynie z VI Liceum Ogólnokształcącego w Koszalinie reprezentującej województwo zachodniopomorskie.

DZIEWCZYNY Z „BUDOWLANKI” ZNÓW NAJLEPSZE W FINALE CENTRALNYM ZAWODÓW„SPRAWNI JAK ŻOŁNIERZE - zdjęcie w treści  nr 1

Poza regulaminem zawodów organizator, wyróżnił zawodników najlepiej strzelających. W kategorii dziewcząt były to; Karolina Chybowska z województwa wielkopolskiego, Dominika Olejarz z województwa lubuskiego oraz Małgorzata Błaż z województwa podkarpackiego. Wśród chłopców najlepszymi okazali: Robert Rembek z województwa wielkopolskiego, Karol Borys z województwa warmińsko-mazurskiego i Artur Cygański z województwa kujawsko-pomorskiego.

Zdobyte wyniki, ogromne zaangażowanie młodzieży oraz ich wychowawców świadczą o dużym zainteresowaniu zawodami. Ta prawie czterdziestoletnia tradycja zawodów winna być nadal kontynuowana. Może ona być zaś kontynuowana, gdyż są szkoły, gdzie dzięki ogromnemu zaangażowaniu nauczycieli, a zarazem trenerów uczniowie korzystają z tej formy aktywności sportowej. Ważnym jest również to, że w Kuratoriach Oświaty dla tych zawodów jest nadal „zielone światło”, pracują w nich ludzie oddani tej sprawie im wszystkim należą się słowa uznania.

Gratulujemy dziewczętom znakomitego wyniku, dziękując jednocześnie za ogrom pracy, który włożyły w przygotowanie się do zawodów. Słowa podziękowania należą się również nauczycielom, którzy przygotowywali zespół do zawodów, a mianowicie Andrzejowi Wojtoniowi, Romanowi Śnieżkowi oraz panu Waldemarowi Stahlowi, który z racji swego wieloletniego doświadczenia koordynował przygotowania.

Więcej informacji (protokół, tabele wyników) na stronie: http://www.cslii.wp.mil.pl/pl/1_287.html

Opracowanie: MZS Nr 5 w Krośnie