205137721.jpg
17.01.2011

Dwie krośnieńskie szkoły wysoko w Ogólnopolskim Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych

„Rzeczpospolita” i „Perspektywy” po raz trzynasty opublikowały Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych.  Tegoroczna edycja rankingu jest przełomowa. Po raz pierwszy  odrębnie oceniano licea ogólnokształcące i technika. Nowe są też kryteria oceny szkół. Oprócz olimpiad o miejscu w zestawieniu zdecydowały też wyniki z matur i ocena szkoły dokonana przez wybraną kadrę akademicką. Wśród 200 najlepszych liceów w kraju krośnieński „Kopernik” znalazł się na 42 miejscu, a Technikum Nr 5 w Krośnie (Elektryk), zajęło 9 lokatę w kraju.

Spośród podkarpackich liceów wyżej w rankingu uplasowało się tylko Liceum Ogólnokształcące Sióstr Prezentek w Rzeszowie (12 lokata w kraju). Ranking wygrało Liceum Akademickie przy Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.
W pierwszej 10-tce rankingu szkół z województwa podkarpackiego znalazło się także Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Ks. Bronisława Markiewicza zajmując 10 miejsce w województwie, a  213 w Polsce.

Dzięki nowym kryteriom oceniania lepiej mogą zaprezentować się Technika, których uczniowie, oprócz przedmiotów maturalnych, uczą się tez przedmiotów zawodowych. Tym bardziej cieszy rewelacyjna pozycja Technikum Nr 5 w Krośnie.
Najlepszym Technikum w Polsce okazało się Technikum Łączności w Krakowie. Wśród Techników, które mają najlepsze  wyniki egzaminów maturalnych w kraju krośnieński „Elektryk” jest na 3 miejscu.

Poszczególne rankingi szkół w tabelach znajdują się na stronie Rzeczpospolitej.