03.02.2016

Drodzy Rodzice sześciolatków!

Aby ułatwić Państwu decyzję w okresie poprzedzającym rekrutację do szkół podstawowych uruchamiamy na stronie internetowej Urzędu Miasta www.krosno.pl zakładkę „6-latek jest I klasa”. Znaleźć tam można m.in kalendarz dni otwartych w szkołach podstawowych, informację o działalności Punktu Konsultacyjnego Miejskiej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Krośnie, gdzie rodzice mogą nieodpłatnie zasięgnąć opinii specjalistów: psychologów, logopedów i pedagogów, harmonogramy i kryteria rekrutacji do szkół podstawowych i przedszkoli, arkusz do samodzielnej obserwacji i oceny sześciolatka itp. Sukcesywnie będą tam także zamieszczane wyniki monitoringu postępów w nauce krośnieńskich sześciolatków, informacje o organizacji zajęć dla dzieci w klasie pierwszej, przydatne linki i ciekawe artykuły. W przygotowaniu jest także poradnik dla Rodziców „Krosnoludek idzie o krok dalej przez naukę i zabawę”.

Dodatkowo, jeszcze przed rozpoczęciem rekrutacji poznacie Państwo wyniki diagnozy, w której wychowawcy z przedszkola, na podstawie obserwacji i przeprowadzonych badań, ocenią gotowość szkolną Waszych dzieci.

Opinie specjalistów są zgodne, że dla dobra dziecka, które w przedszkolu osiągnęło dojrzałość szkolną, nie warto odkładać momentu rozpoczęcia nauki w szkole. Krośnieńskie szkoły podstawowe w ostatnich latach zostały dostosowane do potrzeb dzieci sześcioletnich. Powstały przyszkolne place zabaw, sale lekcyjne z wydzielonymi częściami: edukacyjną i rekreacyjną, a zaplecze sanitarne odpowiada potrzebom młodszych dzieci.

Dziś na uczniów czekają kolorowe klasy, szafki na ubrania i przybory, ciekawe podręczniki, interaktywne zabawki wspomagające ich rozwój i zabawy z przyjaciółmi – na lekcjach i poza nimi. Pierwszaki nie siedzą cały czas w ławkach – uczą się i bawią w swoich salach, korzystają z pracowni komputerowych, sal gimnastycznych, przyszkolnych placów zabaw. Szkoła jest wspaniałą przygodą, stwarza szanse szybszego i pełniejszego rozwoju.

Im wcześniej u dzieci zostaną odkryte talenty i uzdolnienia, tym większe szanse na ich rozwój, im szybciej zdiagnozowane trudności w uczeniu się, tym skuteczniejsza będzie pomoc specjalistyczna.

W roku szkolnym 2016/2017 do klas pierwszych trafią dzieci 7-letnie oraz dzieci 6-letnie, których rodzice podejmą taką decyzję. W konsekwencji będzie mniej klas niż w poprzednich latach, a w przyszłości większe szanse przyjęcia do wybranego gimnazjum, liceum oraz na studia. Szanowni Państwo, jestem przekonany, że jako Rodzice wybierzecie to co jest dobre dla Waszego dziecka. A dobrem dla wielu dzieci, które są dojrzałe społecznie, emocjonalnie, intelektualnie, fizycznie, jest rozpoczęcie nauki w I klasie.

Bronisław Baran
Zastępca Prezydenta Miasta Krosna