849084923.jpg
05.07.2018

Do krośnieńskich szkół ponadgimnazjalnych zakwalifikowanych zostało 1659 kandydatów

W piątek 27 czerwca 2018 r. szkolne komisje rekrutacyjne opublikowały listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do szkół ponadgimnazjalnych. Z wynikami rekrutacji kandydaci mogli zapoznać się także w systemie elektronicznym NABÓR 2018.
 
 
Kandydaci do dnia 6 lipca 2018 r. mają dostarczyć do szkoły oryginały świadectwa ukończenia gimnazjum i zaświadczenia o wynikach egzaminu gimnazjalnego. Kandydaci do techników i szkół branżowych zobowiązani są także dostarczyć zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do podjęcia kształcenia w danym zawodzie – skierowanie na badania wydają szkoły, do których kandydaci zostali zakwalifikowani. 
 
 
W tym roku do klas pierwszych szkół prowadzonych przez Gminę Miasto Krosno zostało zakwalifikowanych 1659 kandydatów, w tym do:
  • liceów ogólnokształcących 779 osób (47%),
  • techników 730 osób (44%), 
  • branżowych szkół I stopnia 150 osób (9%)
Łącznie dokonano naboru do 24 ukierunkowanych oddziałów w liceach ogólnokształcących, do 22 oddziałów w technikach, gdzie zakwalifikowano kandydatów do 28 zawodów i do 5 oddziałów w szkołach branżowych kształcących w 6 zawodach.
Wysokie progi punktowe, które dla wielu kandydatów okazały się niemożliwe do osiągnięcia obowiązywały w liceach ogólnokształcących, w tym najwyższe ustaliły się klasach:
  • matematyczno-fizycznej w I LO -168,2 pkt 
  • dwujęzycznej w I LO -158 pkt
  • promedycznej w I LO -147,6 pkt
  • promedycznej w II LO -144 pkt
  • politechnicznej w I LO - 140,2 pkt
                      
W technikach tradycyjnie już bardzo wysokie progi kwalifikacyjne obowiązywały w Technikum Nr 5, w tym najwyższe ustaliły się zawodach:
  • technik elektryk – 129,4 pkt
  • technik automatyk -127,6 pkt 
  • technik informatyk -127,2 pkt.
 
Do szkół krośnieńskich zgłosiło się 49 laureatów, w tym 42 wybrało I LO, 3 wybrało T5,  po 2 laureatów chce się uczyć w II LO oraz w III LO. Rekordowa liczba laureatów wybrała klasę matematyczno-fizyczną w I LO, gdzie jest 20 laureatów wojewódzkich konkursów przedmiotowych.
 
W tym roku aż 1356 gimnazjalistów dostało się do oddziału wskazanego na pierwszej preferencji, 187 do oddziałów z drugiej preferencji. Kandydaci, składając podanie wskazywali najczęściej 3 preferowane oddziały, ale jak co roku wiele osób wskazywało 10 i więcej preferencji. Spośród 89 gimnazjalistów, którzy nie zostali zakwalifikowani do żadnej szkoły zdecydowaną większość stanowili kandydaci do liceów ogólnokształcących z niższą od wymaganej liczba punktów. Kandydaci, którzy nie zakwalifikowali się do żadnej z wybranych szkół mogą ubiegać się o przyjęcie do szkół, które będą dysponować wolnymi miejscami.
 
 
Komisja rekrutacyjna przyjmuje ucznia do szkoły, jeżeli został zakwalifikowany do przyjęcia, dostarczył oryginał świadectwa i zaświadczenia o wynikach egzaminu gimnazjalnego. W przypadku, gdy kandydat złożył wcześniej oryginały dokumentów w szkole I wyboru, ale nie został do tej szkoły zakwalifikowany zobowiązany jest do odebrania oryginałów dokumentów i złożenia ich w szkole, do której został zakwalifikowany.
 
 
Nieprzedłożenie zaświadczenia o stanie zdrowia w okresie potwierdzania zamiaru nauki w szkole zawodowej, a w szkole dla pracowników młodocianych zaświadczenia o przyjęciu na praktyczna naukę zawodu uniemożliwia umieszczenie kandydata na liście przyjętych do szkoły. Niezłożenie w ustalonym terminie oryginałów dokumentów w oddziale/szkole, do którego kandydat został zakwalifikowany, jest równoznaczne z rezygnacją z przyznanego miejsca w tej szkole.
 
Przewodniczący komisji rekrutacyjnych 9 lipca 2018 r. o godz. 10.00 podadzą do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych do oddziału/szkoły.
Zgodnie z przepisami określonymi w ustawie - Prawo Oświatowe rodzicom kandydatów nieprzyjętych w terminie 7 dni od dnia podania do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych przysługuje prawo wystąpienia do komisji rekrutacyjnej z wnioskiem o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia kandydata do szkoły.
 
Jeżeli po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego szkoła dysponuje wolnymi miejscami, dyrektor szkoły przeprowadza postępowanie uzupełniające do oddziałów, w których nie wypełniono ustalonych planem naboru limitów miejsc. W dniu 9 lipca 2018 r.  w systemie Nabór 2018 zostanie opublikowany wykaz wolnych miejsc, na które będzie ogłoszona rekrutacja uzupełniająca.
 
Rekrutacja uzupełniająca odbywać się będzie w terminach ustalonych przez Podkarpackiego Kuratora Oświaty. Wnioski można będzie złożyć do nie więcej niż 3 szkół wpisując w kolejności preferencje. Wniosek zanosi się do szkoły pierwszego wyboru, a kopie wniosku do szkół wskazanych na dalszych preferencjach w terminie 10 - 31 lipca 2018 r. Ogłoszenie list kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych do szkoły w trybie rekrutacji uzupełniającej nastąpi 22 sierpnia 2018 r. Ogłoszenie list kandydatów przyjętych i nieprzyjętych w postępowaniu uzupełniającym - 27 sierpnia 2018 r.  
 
Do podjęcia nauki w krośnieńskich szkołach zachęcają władze samorządowe Miasta Krosna: „Cieszy mnie, że krośnieńskie szkoły nie odczuły skutków niżu demograficznego. Znakomita oferta edukacyjna, wysoka jakość kształcenia i indywidualne wsparcie jakie otrzymują uczniowie zachęca młodzież do podjęcia kształcenia w krośnieńskich szkołach. W tym roku do klas pierwszych zostało zakwalifikowanych ponad 73% kandydatów spoza miasta” – mówi Bronisław Baran Zastępca Prezydenta Miasta Krosna. 
 
Kandydaci do szkół ponadgimnazjalnych będą mogli liczyć na stypendia motywacyjne, a uczniowie dojeżdżający na częściową refundację kosztów biletów miesięcznych. Uczący się w szkołach zawodowych otrzymają podręczniki do kształcenia zawodowego. Ponadto Gmina Miasto Krosno w latach 2016 – 2019 realizuje projekt „Kształcenie zawodowe szansą rozwoju”, który umożliwia uczniom szkół zawodowych odbywanie płatnych staży u pracodawców, jak również zdobywanie dodatkowych kompetencji i kwalifikacji na specjalistycznych kursach.
 
Bieżące komunikaty dotyczące rekrutacji uzupełniającej będą dostępne na stronie elektronicznego naboru.
Zapisz sie do newslettera Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

herb.png [21.51 KB]

Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 430 01
um@um.krosno.pl

Kontakt z Inwestorami
Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 43 301
ri@um.krosno.pl

Informacja Kulturalno-Turystyczna

38-400 Krosno
ul. Blich 1

tel/fax. 515 252 776
pikt@muzeumrzemiosla.pl

- otwiera się w nowej karcie