15.07.2016

Do klas pierwszych krośnieńskich gimnazjów Szkolne Komisje Rekrutacyjne zakwalifikowały 522 dzieci

W dniu dzisiejszym (15 lipca 2016 r.), zgodnie z harmonogramem ustalonym przez Podkarpackiego Kuratora Oświaty, Szkolne Komisje Rekrutacyjne ogłosiły wyniki naboru na rok szkolny 2016/2017. Listy kandydatów zakwalifikowanych można sprawdzić na tablicach ogłoszeń w siedzibie szkoły. Kandydaci biorący udział w rekrutacji do szkół prowadzonych przez Gminę Miasto Krosno mają także dostęp do indywidualnych wyników w systemie elektronicznym.

Najpóźniej do dnia 19 lipca 2016 r. rodzice kandydatów mają czas na potwierdzenie woli nauki w gimnazjach do których dzieci zostały zakwalifikowanie. W tym terminie koniecznie trzeba dostarczyć do szkoły oryginał świadectwa ukończenia szkoły podstawowej i zaświadczenia o wynikach sprawdzianu przeprowadzanego przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną w Krakowie. Jeżeli kandydat nie potwierdzi woli uczęszczania do szkoły, do której został zakwalifikowany i nie dostarczy wymaganych dokumentów, zostanie skreślony z listy kandydatów.
Ostateczne listy kandydatów przyjętych do krośnieńskich gimnazjów zostaną ogłoszone przez szkolne komisje rekrutacyjne we środę 20 lipca 2016 r.

W poszczególnych gimnazjach zakwalifikowano do :

• Gimnazjum Dwujęzycznego – 90 kandydatów, 3 oddziały,
  • Gimnazjum Nr 1 – 29 kandydatów, 1 oddział,
  • Gimnazjum Nr 2 – 53 kandydatów, 2 oddziały,
  •  Gimnazjum Nr 3 – 138 kandydatów, 6 oddziałów, w tym:

- 22 kandydatów do 1 oddziału sportowego – piłka nożna,
- 36 kandydatów do 2 oddziałów integracyjnych,
- 80 kandydatów do 3 oddziałów ogólnodostępnych,

• Gimnazjum Nr 4 – 140 kandydatów, 5 oddziałów,
  • Gimnazjum Nr 5 – 72 kandydatów, 3 oddziały.

Najdłużej trwał proces rekrutacji do klas sportowych i dwujęzycznych, gdyż kandydaci obowiązani byli zaliczyć testy specjalistyczne związane z charakterem szkoły. Ostatecznie do miejskich gimnazjów zakwalifikowano 522 kandydatów.

Najwięcej chętnych na jedno miejsce zgłosiło się do Gimnazjum Dwujęzycznego (115 kandydatów, w tym 106 z I preferencji). Ze względu na bardzo wysokie wyniki kandydatów do tego gimnazjum zwiększony został limit miejsc – w miejsce planowanych dwóch oddziałów powstaną trzy oddziały klasy pierwszej. Wśród zakwalifikowanych kandydatów jest 4 laureatów i 9 finalistów wojewódzkich  konkursów przedmiotowych,  97%  posiada świadectwo z wyróżnieniem. Maksymalna liczba punktów zakwalifikowanych kandydatów do tego gimnazjum wyniosła 113,6 pkt, minimalna 76,1 pkt. Poza testem kompetencji językowych (max 60pkt) przy kwalifikacji do Gimnazjum Dwujęzycznego liczyły się kryteria określone w ustawie o systemie oświaty (max 60pkt), w tym wynik sprawdzianu w klasie szóstej, świadectwo ukończenia szkoły z wyróżnieniem i szczególne osiągnięcia odnotowane na świadectwie szkolnym.

Spośród pozostałych kandydatów 227 zostało zakwalifikowanych na podstawie kryteriów rekrutacyjnych do gimnazjów ogólnodostępnych, a 213 przyjęto do gimnazjów obwodowych.  Kandydaci, którzy zgłosili się do gimnazjów obwodowych zostali przyjęci z urzędu - nie podlegali kryteriom ustalonym przez Radę Miasta Krosna. Do szkół obwodowych zostali także przesunięci kandydaci, którym zabrakło punktów, aby dostać się do szkoły wybranej na pierwszej lub drugiej preferencji. Najwięcej punktów do szkół ogólnodostępnych trzeba było mieć, aby zostać zakwalifikowanym do G 4 - 60,6 pkt. Dolne progi punktowe w pozostałych gimnazjach ogólnodostępnych: G 1 – 44,2 pkt, G 2 - 38,4 pkt, G 3 - 30,8 pkt, G 5 –29,6 pkt.
Uczniowie do grupy sportowej zostali zakwalifikowani na podstawie wyników sportowych.

Jak wynika z ustaleń komisji rekrutacyjnych rekrutacja uzupełniająca będzie prowadzona w Gimnazjum Nr 3 do klasy piłkarskiej i do oddziału ogólnodostępnego, gdzie pozostało kilka wolnych miejsc. Ostateczna liczba wolnych miejsc do poszczególnych gimnazjów zostanie opublikowana 21 lipca na stronie naboru.
Wnioski o przyjęcie do gimnazjum w rekrutacji uzupełniającej wraz z kompletem dokumentów świadectwa ukończenia szkoły podstawowej i zaświadczenia o wynikach sprawdzianu) kandydaci mogą składać w dniach 21 - 22 lipca 2016 r .

Próby sprawności fizycznej dla kandydatów do oddziału sportowego (piłka nożna) przeprowadzone zostaną w dniu 25 lipca 2016 r., wyniki prób sprawności fizycznej podane zostaną w dniu 26 lipca 2016 r. do godz. 10.00.

Listy kandydatów zakwalifikowanych w trybie naboru uzupełniającego zostaną podane przez szkoły prowadzące nabór w dniu 17 sierpnia 2016 r. do godz. 10.00, a po potwierdzeniu oryginałami woli nauki w danej szkole przez kandydatów (17 – 18 sierpnia 2016 r.), ostateczna lista przyjętych zostanie ogłoszona w dniu 19 sierpnia 2016 r.

Wszystkim, zakwalifikowanym w procesie rekrutacji do klasy pierwszej krośnieńskich gimnazjów gratulujemy i życzymy zadowolenia z dokonanego wyboru.  Jak wynika z zapowiedzi Pani Minister Anny Zalewskiej, tegoroczni absolwenci szkół podstawowych będą ostatnim rocznikiem, który będzie uczył się w gimnazjach.

Opracowanie:
Wydział Edukacji Urzędu Miasta Krosna