29.05.2014

Dni „Szczepanika”

W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. Jana Szczepanika trwają „Dni Szczepanika”, w ramach których odbywa się szereg wydarzeń mających na celu przybliżenie lokalnej społeczności postaci patrona szkoły, krośnianina, zwanego „da Vinci z Galicji”. Cykl rozpoczęła sesja popularno-naukowa poświęcona Janowi Szczepanikowi, która odbyła się 11 października 2013 roku w auli PWST w Krośnie w ramach obchodów Jubileuszu 125-lecia Szkoły. Aktualnie odbywają się imprezy, konkursy, warsztaty związane z postacią „Szczepanika”.

Dni „Szczepanika” - zdjęcie w treści

21 maja 2014 roku odbył się etap finałowy Międzyszkolnego Konkursu „Jan Szczepanik - polski Edison i jego epoka”.  Konkurs adresowany był do uczniów gimnazjum z terenu miasta Krosna i powiatu krośnieńskiego. W pierwszym etapie – on line - wzięło udział kilkudziesięciu uczniów, a do finału zakwalifikowało się 17. Po zaciętej rywalizacji tegorocznymi laureatami zostali: Joanna Magdziak z Gimnazjum Nr 2 w Krośnie (1 m.), Karolina Tęcza z Gimnazjum Nr 2 w Krośnie (2 m.) Weronika Pelczar z Gimnazjum w Korczynie (3m.)Uczestnikom finału zaprezentowano powstały w tym roku film  „Galicyjski Geniusz”, który jest do obejrzenia w Internecie, a w przerwie technicznej konkursu gimnazjalistom umilił czas występ szkolnego kabaretu „SSOK”.

Dni „Szczepanika” - zdjęcie w treści  nr 1

Także uczniowie pierwszych klas „Szczepanika” mieli szansę zaprezentować znajomość postaci swojego Patrona w konkursie pod takim samym tytułem: „Jan Szczepanik - polski Edison i jego epoka”, który odbył się 27 maja 2014 r.

Dnia 22 maja 2014 roku odbyło się w szkole spotkanie z laureatami konkursów dla gimnazjalistów oraz ich opiekunami. Licznie przybyły osoby nagrodzone w konkursie fotograficznym „Inspiracje filmowe” oraz plastycznym „Kreator mody”. Laureaci odebrali gratulacje od dyrekcji szkoły oraz dyplomy i nagrody rzeczowe. Wszyscy goście zwiedzili wystawy prac konkursowych, a grupa chętnych wzięła udział w warsztatach projektowania plakatów, które przeprowadziła pani Elżbieta Brynecka.  Najlepsze z powstałych prac zostały nagrodzone. Jury wyróżniło plakaty Marceliny Basamanii z Grodziska, Weroniki Błachaniec z Gimnazjum nr 5 w Krośnie i Anny Grzebień z Wiśniowej.

Dni „Szczepanika” - zdjęcie w treści  nr 2

Uczestnicy wykazali się nieprzeciętnym talentem, pomysłowością i kreatywnością, co postawiło Jury w kłopotliwej sytuacji: kogo nagrodzić? Pragniemy podkreślić, że większość prac prezentowała bardzo wysoki poziom artystyczny. Dziękujemy także nauczycielom opiekunom, którzy skutecznie wspierali i motywowali swoich wychowanków. 27 maja z kolei, dla uczniów klas pierwszych, drugich i trzecich szkół gimnazjalnych odbył się konkurs gramatyczno-leksykalny z języka angielskiego „Junior Master of English Grammar 2014”. Także i tu młodzież wykazała się dużymi kompetencjami.

Dni „Szczepanika” - zdjęcie w treści  nr 3

Informujemy, że na zakończenie tegorocznych obchodów Dni Szczepanika planujemy 25  czerwca 2014 r. akademię w naszej szkole oraz happening „Portret ze Szczepanikiem” na Rynku w Krośnie. Mamy nadzieję, że wspomniane przedsięwzięcia skłonią społeczność Krosna i okolic do zainteresowania się postacią i dziełami „zapomnianego wynalazcy”.

Opracowanie: Andrzej Gregorczyk

Dyrektor ZSP Nr 1 im. Jana Szczepanika w Krośnie