uczniowie podczas zagranicznych stażów zawodowych
10.12.2019

Depczemy Europie po pietach!

Unia Europejska daje polskim szkołom wiele możliwości rozwoju. Trzeba tylko wiedzieć, jak z nich skorzystać. Najprościej jest napisać projekt w ramach Erasmus+ (programu Unii Europejskiej w dziedzinie edukacji, szkoleń, młodzieży i sportu na lata 2014-2020), co od kilku lat z powodzeniem pozwala społeczności ZSP NR 2 w Krośnie pozyskiwać fundusze  i odbywać zagraniczne staże i praktyki zawodowe w europejskich krajach.

 

Depczemy Europie po pietach! - zdjęcie w treści

Kurs języka włoskiego na Sycylii.

Uczestnicy projektu pod tytułem „Stawiamy na zagraniczne doświadczenie zawodowe” stawiają na swój rozwój zawodowy, umiejętności znacznie wykraczające poza program nauczania i konkurencyjność na rynku pracy. Ci, którzy zdecydowali się na wyjazd, mówią z przekonaniem - "Nie chcemy stać w miejscu, chcemy się rozwijać, być otwarci na nowe doznania, odmienną kulturę i umiejętności zawodowe." Dzięki wymianie doświadczeń między uczestnikami realizowanych przez szkołę w poprzednich latach projektów liczba chętnych do nauki zawodu poza granicami kraju rośnie.

W bieżącym roku trzy grupy uczniów i nauczycieli liczące około 50 osób mogły odbywać trzytygodniowe staże we Włoszech, Hiszpanii i Portugalii, każda w innym terminie. Nowe doświadczenia branżowe zdobywali uczniowie kształcący się w zawodach: kucharz, technik żywienia i usług gastronomicznych, technik technologii żywności – cukiernik, technik usług fryzjerskich oraz fryzjer, a także nauczyciele uczący przedmiotów zawodowych gastronomicznych i kosmetycznych. Oczywiście nie byłoby to możliwe bez współpracy z europejskimi firmami, które pośredniczą między beneficjentem a zagranicznymi zakładami pracy oraz zajmują się organizacją staży i praktyk. ZSP Nr 2 w Krośnie współpracuje z trzema firmami o bogatym doświadczeniu w branży i nieskazitelnej opinii, są nimi: portugalska firma Euromob, hiszpańska firma euroMind Projects oraz EProjectConsult/„A Rooca” we Włoszech. Pracownicy firm zadbali o to, aby uczestnicy nie tylko nauczyli się wiele, ale także doznali wiele przyjemnych i niezapomnianych wrażeń. Uczniowie i nauczyciele  odbyli staże i praktyki zawodowe w warunkach, jakich nie jest w stanie zapewnić żadna szkoła.

 

Depczemy Europie po pietach! - zdjęcie w treści  nr 1

Organizacja Dnia Europejskiego.

Możliwość przebywania w zagranicznych cukierniach, restauracjach, zakładach fryzjerskich, a także obserwowania fachowców przy pracy i uczenia się od nich zawodu to niezwykła gratka dla ludzi otwartych na to, co nowe w zawodzie. Uczniowie i nauczyclele poznawali europejskie trendy we współczesnym fryzjerstwie oraz oryginalne smaki lokalnych potraw. W renomowanych przedsiębiorstwach branżowych zdobywali bardzo cenne doświadczenie zawodowe i wiedzę na temat specyfiki poszczególnych stanowisk pracy, a także wykonywania usług odmiennych od polskich standardów. Obserwowali organizację zagranicznych przedsiębiorstw usługowych, sposoby zarządzania nimi, zasady współpracy między pracownikami i właścicielem, zastosowanie nowoczesnych technologii i narzędzi, podejście do klienta, marketingowe strategie oraz sposoby budowania wizerunku firmy. Beneficjenci projektu bardzo wysoko ocenili kompetencje zawodowe oraz zaangażowanie w nauczanie zawodu pracodawców wybranych przez firmy partnerskie, ponieważ zdobyte umiejętności często wykraczały poza, ustalony jeszcze na etapie opracowywania wniosku, program staży i praktyk. Fakt ten zrekompensował stres związany z wyjazdem, przebywaniem w obcym, międzynarodowym środowisku oraz szybkim tempem pracy.

 

Depczemy Europie po pietach! - zdjęcie w treści  nr 2

Rozdanie certyfikatów zawodowych w Portugalii.

Beneficjenci mieli okazję sprawdzić samych siebie, swoją odporność na stres i umiejętność radzenia sobie w nowych sytuacjach. Przekonali się także, że w zawodzie nie można popadać w rutynę, ale trzeba ciągle się uczyć, doskonalić umiejętności, być otwartym na nowości, a przede wszystkim mieć świadomość możliwości, jakie daje uczenie się od innych czyli dobre praktyki. Poszerzenie wiedzy i umiejętności zawodowych nie jest jedyną korzyścią z udziału w zagranicznych stażach i praktykach. Dodatkowy atut stanowi możliwość doskonalenia kompetencji językowych. Przed mobilnością uczestnicy poznawali słownictwo branżowe oraz podstawowe zwroty w kursie językowym online z języka włoskiego, hiszpańskiego i portugalskiego na szkolnej platformie Moodle. Kurs tych języków był kontynuowany w kraju partnera.  Dodatkowo uczniowie wzięli udział w kursie języka angielskiego na specjalnie przygotowanej platformie OLS. Jednak nieoceniona i zdecydowanie najskuteczniejsza jest naturalna nauka języka podczas kontaktów z mieszkańcami oraz pracodawcami, którzy woleli porozumiewać się w swoim narodowym języku. Gdy pojawiły się trudności z porozumieniem stażyści wspierali się językiem angielskim. Ta niecodzienna sytuacja zmieniła ich stosunek do nauki języków obcych. Zauważyli, jak ważna jest ich znajomość.

 

Depczemy Europie po pietach! - zdjęcie w treści  nr 3

Warsztaty kulinarne w Centrum Interpretacji Oliwy w Ubedzie.

Na udział w zagranicznych mobilnościach składa się nie tylko praca i nauka, ale także poznawanie kultury materialnej i niematerialnej kraju partnera. Zarówno uczniowie jak i nauczyciele brali udział w zajęciach dotyczących kultury kraju partnera, zajęciach z pedagogiem oraz zajęciach z doradcą zawodowym. Lekcje realizowane były w formie online oraz formie mieszanej blended learning z wykorzystaniem szkolnej platformy Moodle. Realizacja programu kulturowego była kontynuowana w kraju partnera. Obejmował on liczne wycieczki stanowiące niewątpliwy walor pobytu oraz sposób na interesujące spędzanie wolnego czasu.  Stażyści w wolnym czasie odbyli wycieczki do wspaniałych, historycznych miejsc, takich jak: Braga, Aveiro,  Guimaraes, Vila do Conde czy Porto w Portugalii, Grenada, Cazorlli, Frigiliana z Cueva de Nerja w Hiszpanii i Palerfo, Cefalu, Wyspy Liparyjskie, Etna i Taormina na Sycylii. Zobaczyli piękne, niepowtarzalne miejsca i zabytki, które znajdują się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Odwiedzili także najważniejsze w Portugalii miejsca kultu, sanktuarium Bom Jesus do Monte (Dobrego Jezusa z Gór) i Fatimę – Sanktuarium Maryjne. Aby lepiej poznać historię Povoa de Varzim w Portugalii, zwiedzili Miejskie Muzeum Etnografii i Historii, w którym zobaczyli wystawy przedstawiające życie, sztukę i tradycje społeczności rybaków i rolników na przestrzeni wielu setek lat. Niezapomnianych wrażeń dostarczył również udział w pokazach np. XVI Fiestas del Renacimiento oraz w spotkaniach integracyjnych z uczniami z innych krajów, takich jak wieczór Tapas czyAperitivo.

Depczemy Europie po pietach! - zdjęcie w treści  nr 4

Spotkanie w firmie przyjmującej euroMind w Ubedzie.

Po powrocie uczestnicy podzielili się swoimi wrażeniami z pobytu, nowymi umiejętnościami i świeżymi doświadczeniami z kolegami oraz koleżankami z klasy w czasie zajęć i praktyk zawodowych. Natomiast przed całą społecznością szkolną zaprezentowali swoje umiejętności w czasie organizowanego w szkole Dnia Europejskiego stanowiącego równocześnie podsumowanie projektu. Pochwalili się także otrzymanymi dokumentami, takimi jak: certyfikaty zawodowe i językowe oraz Europass Mobilność, które uznawane są w całej Unii Europejskiej. Zyski z udziału w zagranicznych stażach i praktykach są niepoliczalne i niewątpliwe staną się atutem w przyszłości w czasie poszukiwania i wykonywania pracy zawodowej. Zainteresowanie udziałem w unijnych projektach przez społeczność ZSP Nr 2 w Krośnie jest nie maleje, w związku z tym szkoła zamierza sprostać jej oczekiwaniom i kontynuować nawiązaną z europejskimi firmami współpracę, a tym samym zrealizować następne projekty.

Więcej zdjęć znajdziecie na stronie: https://www.flickr.com/photos/93775581@N03/albums/72157672980352008

 

Autor: Małgorzata Płatek/ZSP Nr 2 w Krośnie
 

Zapisz sie do newslettera Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

herb.png [21.51 KB]

Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 430 01
um@um.krosno.pl

Kontakt z Inwestorami
Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 43 301
ri@um.krosno.pl

Informacja Kulturalno-Turystyczna

38-400 Krosno
ul. Blich 1

tel/fax. 515 252 776
pikt@muzeumrzemiosla.pl

- otwiera się w nowej karcie