02.02.2016

Czas konsultacji i decyzji dla rodziców sześciolatków

Znane są już terminy rekrutacji do publicznych przedszkoli i szkół podstawowych w Krośnie – nabór do klas pierwszych szkół podstawowych rozpocznie się 29 lutego 2016 r., do przedszkoli 18 marca 2016 r. Dla rodziców dzieci w wieku 6 lat to czas ważnych decyzji.

W tegorocznej rekrutacji do klas pierwszych szkoły podstawowej mogą wziąć udział kandydaci z dwóch roczników:

• dzieci 7-letnie (urodzone w roku 2009), którym w roku ubiegłym został odroczony obowiązek szkolny,
  • dzieci 6-letnie (urodzone w roku 2010), które realizują obecnie roczne obowiązkowe przygotowanie przedszkolne.

W rekrutacji do szkół podstawowych mogą wziąć udział zarówno dzieci z Krosna, jak i zamieszkałe w innych gminach. O dacie rozpoczęcia nauki w klasie pierwszej przez dzieci sześcioletnie decydują wyłącznie rodzice (nie wymagane są dodatkowe badania i opinie dotyczące dojrzałości szkolnej).

W tegorocznej rekrutacji do przedszkoli mogą wziąć udział kandydaci z czterech roczników:

• dzieci 3, 4 i 5-letnie (urodzone w latach 2011-2013),
  • dzieci 6-letnie (urodzone w roku 2010), których rodzice nie zapiszą do klasy pierwszej szkoły podstawowej (po raz drugi będą realizować obowiązkowe roczne przygotowanie przedszkolne).

W rekrutacji do przedszkoli udział mogą wziąć tylko dzieci z Krosna – dzieci zamieszkałe w innych gminach będą mogły uczestniczyć w rekrutacji uzupełniającej na wolne miejsca.

W Krośnie proces rekrutacji poprzedza każdego roku kampania informacyjna dla rodziców sześciolatków. Zamieszanie wokół sześciolatków trwa od 2009 r., kiedy to pierwsze sześciolatki poszły do klasy pierwszej. Wtedy też wdrożono nową podstawę programową dostosowaną do wcześniejszego rozpoczynania przez dzieci edukacji szkolnej. Lata 2009-2015 to czas dostosowywania szkół do potrzeb dzieci sześcioletnich. Dziś szkoły są znakomicie przygotowane i gotowe na przyjmowanie dzieci sześcioletnich, zaś dzieci, które obecnie uczęszczają do przedszkoli, w ogromnej większości są gotowe, by w wieku 6 lat rozpocząć naukę. Opinie nauczycieli i wyniki sprawdzianów potwierdzają, że dzieci które rozpoczęły naukę jako sześciolatki, znakomicie radzą sobie w szkole osiągając w wielu przypadkach wyniki wyższe od dzieci, które rozpoczęły naukę jako siedmiolatki.
Nowe przepisy dotyczące zmiany wieku obowiązku szkolnego nie cofają dzieci sześcioletnich do przedszkoli. Dają rodzicom prawo do oceny możliwości własnych dzieci sześcioletnich – ich poziomu dojrzałości intelektualnej i społecznej.
Przy podejmowaniu decyzji o nauce dziecka sześcioletniego w pierwszej klasie szkoły podstawowej każdy rodzic zadaje sobie pytanie: czy moje dziecko jest gotowe, aby rozpocząć przygodę ze szkołą. Poniższe wyliczenie pozwoli przeprowadzić wstępną diagnozę gotowości dziecka na naukę w szkole.

Jeżeli sześciolatek:

• samodzielnie ubiera się, myje, korzysta z toalety, zjada posiłki, radzi sobie w codziennych sytuacjach,
  • posługuje się mową zrozumiałą dla otoczenia, potrafi poinformować o swoich potrzebach, zadać pytanie,
  • umie powiedzieć kilka słów o sobie: jak się nazywa, ile ma lat i gdzie mieszka,
  • chętnie bawi się z rówieśnikami,
  • rozumie treści poleceń i wykonuje zadania,
  • podczas rysowania czy zabawy potrafi skupić się na zleconych zadaniach,
  • poprawnie trzyma ołówek, posługuje się nożyczkami, lepi z plasteliny, rysuje,
  • wykazuje zainteresowanie czytaniem i pisaniem, słucha bajek, wierszy,
  • liczy na konkretach, określa położenie przedmiotów,
  • umie pokazać prawą i lewą stronę,
  • dodaje i odejmuje pomagając sobie liczeniem na palcach lub innych konkretach,
  • jest sprawny ruchowo i manualnie,
  • jest zainteresowany szkołą,

to ma edukacyjne i fizyczne predyspozycje do podjęcia nauki w klasie pierwszej szkoły podstawowej.

Warto także pamiętać, że każdy rodzic może skorzystać z usług Miejskiej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Krośnie, gdzie dziecko zostanie poddane pogłębionej diagnozie w zakresie gotowości do rozpoczęcia nauki w szkole.

Najbliższy miesiąc to czas dla rodziców na zebranie opinii o możliwościach własnych dzieci – zarówno tych, które w przedszkolach realizują roczne obowiązkowe przygotowanie do szkoły, jak i tych, które uczą się w pierwszej klasie. Pierwsza połowa marca to czas decyzji w sprawie wyboru szkoły, po 15 marca zaczną się zapisy do przedszkoli.

Informacje dotyczące rekrutacji do przedszkoli i szkół podstawowych, w tym kryteria rekrutacyjne, dostępne będą także na stronie internetowej www.krosno.pl oraz na stronie elektronicznego Naboru 2016 www.nabor.pcss.pl/krosno/

Pytania dotyczące naboru można kierować bezpośrednio do dyrektorów szkół i przedszkoli, do Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Krosna na adres edu@um.krosno.pl (tel. 134743328) oraz do Miejskiej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Krośnie (tel. 134320519).