24.02.2014

Cyberprzemoc – Konferencja w Krośnie

20 lutego 2014 r. w auli Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3 „Mechanik”w Krośnie odbyła się konferencja poświęcona cyberprzemocy. Konferencja została zorganizowana przez Wydział Edukacji Urzędu Miasta Krosna i Miejską Poradnię Psychologiczno–Pedagogiczna w Krośnie.

Cyberprzemoc – Konferencja  w Krośnie - zdjęcie w treści

Sławomir Pietraszewski - pedagog w MPPP w Krośnie

Wśród gości znaleźli się członkowie Rady Miasta, Zastępca Prezydenta Miasta Krosna Pan Bronisław Baran, Komendant Miejski Policji Pan Adam Pietrzkiewicz, dyrektorzy krośnieńskich przedszkoli, szkół i placówek oraz przedstawiciele instytucji działających na rzecz dzieci i rodziny. Uczestnicy konferencji mieli możliwość zapoznać się z zagadnieniami opisującymi różne aspekty zjawiska tzw. cyberprzemocy. Prelegenci zaprezentowali obszerne opracowania związane z poruszanym tematem (Pan Sławomir Zuzak – „Cyberprzemoc – omówienie zjawiska”, Pan Artur Lipiński – „Cyberprzemoc w aspekcie prawnym”, Pan Marek Dudek – „Internet miejscem przemocy i zagrożeń”, Pan Sławomir Pietraszewski – „Zjawisko cyberprzemocy wśród uczniów krośnieńskich szkół w świetle badań ankietowych”).

Cyberprzemoc – Konferencja  w Krośnie - zdjęcie w treści  nr 1

Sławomir Zuzak - psychoterapeuta w Szpitalu Wojewódzkim w Krośnie

Wszyscy prelegenci oprócz omawiania teoretycznych zagadnień zwracali szczególną uwagę na konieczność przeciwdziałania tej nowej i coraz częściej występującej – zwłaszcza wśród młodzieży – formie przemocy w Internecie. Wykładowcy wskazywali także procedury prawne i instytucje, które udzielają pomocy ofiarom cyberprzemocy.

Cyberprzemoc – Konferencja  w Krośnie - zdjęcie w treści  nr 2

Artur Lipiński - Sędzia Sądu Okręgowego w Krośnie

Podsumowując konferencję prowadząca ją Irena Góral – dyrektor Miejskiej Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Krośnie zwróciła uwagę na zasadność prowadzenia wśród dzieci i młodzieży psychoedukacji w celu uświadomienia im zagrożeń wynikających z ich aktywności w cyberprzestrzeni oraz kształtowania umiejętności prawidłowego i bezpiecznego korzystania z sieci.

Cyberprzemoc – Konferencja  w Krośnie - zdjęcie w treści  nr 3

Marek Dudek - Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa