22.11.2012

Comenius w „Szczepaniku” – wizyta zagranicznych Partnerów

W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. Jana Szczepanika w Krośnie  rozpoczęto realizację kolejnego, trzeciego już, projektu w ramach programu LLP Comenius pod nazwą „Lights... Camera... ACTION! Discovering cultures throughout cinema”.

Punktem wyjścia dla artystycznej ekspresji młodzieży z partnerskich szkół są tym razem obrazy filmowe. Oglądniemy je z różnych perspektyw: to próbując zrozumieć różnice kulturowe, dzielące kraje uczestniczące w projekcie, to poszukując wniosków dotyczących wspólnoty europejskiej tożsamości. „Light... Camera... ACTION!...” jest jednak projektem przede wszystkim muzycznym: znów centralną częścią projektu stanie się opracowanie na chór - i przygotowanie do wspólnego wykonania - piosenek, pochodzących z filmów wybranych przez każdego z partnerów. A są nimi, oprócz „Szczepanika”, następujące szkoły:

• Instituto Enseñanza Secundaria "Francisco Ros Giner" w mieście Lorca w Hiszpanii - międzynarodowy koordynator projektu,
  • Garnock Academy w mieście Kilbirnie w Szkocji,
  • College Albet Camus w mieście Torigni sur Vire we Francji,
  • Srendja sola Slovenska Bistrica w mieście Slovenska Bistrica w Słowenii.

W dniach 12 – 16 listopada br. przedstawiciele wszystkich tych szkół spotkali się po raz  pierwszy właśnie w „Szczepaniku” aby omówić realizację projektu. Szkoły przedstawiły więc wybrane przez siebie filmy i melodie z tych filmów (polski wybór to „Ogniem i mieczem” i „Dumka na dwa serca”).  Głównym działaniem projektu będą studia nad aspektami kulturowymi przedstawionymi w filmach, poznanie historycznych i politycznych aspektów każdego z filmów, zaadaptowanie ścieżki dźwiękowej filmów do muzyki chóralnej i zaprezentowanie wybranych utworów przez szkolne chóry. Ale nie samym śpiewem żyje młodzież w Comeniusie: w kontekście filmów uczestnicy projektu zajmą się fotografią artystyczną, twórczością plastyczną i komiksową. Jednym z zadań - i swoistym ukłonem w stronę Szczepanikowego kabaretu SSOK - będzie także przygotowanie scenki teatralno-kabaretowej  nawiązującej do treści „Ogniem i mieczem”. Oczywiście będzie się działo o wiele więcej! Uczniowie poprzez uczestnictwo w projekcie będą mieli okazję lepiej poznać kraje Wspólnoty Europejskiej, ich kulturę i ludzi, którzy tam mieszkają, będą mieli również okazję do doskonalenia umiejętności posługiwania się językami obcymi w kontaktach z rówieśnikami z innych krajów.

W trakcie tej wizyty roboczej ustalono też harmonogram kolejnych spotkań i wyjazdów.  Wiadomo już, że młodzież „Szczepanika” wraz z opiekunami jeszcze w tym roku szkolnym odwiedzi Hiszpanię i Szkocję, a w kolejnym - Francję i Słowenię. Spotkamy się także jeszcze raz w Polsce, w październiku 2013 roku, z okazji znamienitego jubileuszu szkoły.

Comenius w „Szczepaniku” – wizyta zagranicznych Partnerów - zdjęcie w treści

Ważnym punktem pobytu było spotkanie z władzami Miasta Krosna. W sali narad Rady Miasta Krosna 13 listopada w spotkaniu z zagranicznymi gośćmi uczestniczyli:  Prezydent Miasta Krosna – Piotr Przytocki, Zastępca Prezydenta Miasta Krosna – Bronisław Baran, Przewodniczący Rady Miasta – Stanisław Słyś, Wiceprzewodniczący Rady Miasta – Zdzisław Dudycz i Zbigniew Kubit, Przewodnicząca Komisji Rodziny i Edukacji Rady Miasta - Anna Bazan, Przewodnicząca Komisji Kultury, Sportu i Turystyki - Anna Dubiel, Naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta - Grażyna Gregorczyk, Zastępca Naczelnika Wydziału Edukacji – Jolanta Kopciuch-Szmyd, Inspektor Biura Prezydenta – Joanna Niepokój.

Comenius w „Szczepaniku” – wizyta zagranicznych Partnerów - zdjęcie w treści  nr 1

Lecz chociaż pracy było co niemiara, nie brakło czasu na obcowanie z kulturą: goście z Europy zwiedzili m. in. krośnieńskie Centrum Dziedzictwa Szkła, sanockie Miasteczko Galicyjskie i kopalnię soli w Wieliczce. Kulminacyjnym punktem tej wizyty naszych partnerów w Polsce był udział w występie Kabaretu SSOK, wizytówki „Szczepanika”, który tym razem wystąpił na deskach Śródmiejskiego Ośrodka Kultury w Krakowie.

Comenius w „Szczepaniku” – wizyta zagranicznych Partnerów - zdjęcie w treści  nr 2

Kolejny projekt realizowany w szkole zapowiada się bardzo atrakcyjnie. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. Jana Szczepanika w Krośnie chyba na stałe zyska przydomek „szkoły przyjaznej projektom artystycznym”.