17.12.2014

Comenius w Gimnazjum Nr 1 z wizytą na Sardynii

Tym razem celem naszej podróży była malownicza wyspo Sardynia, w sercu której położona jest niewielka miejscowość Bosa, gdzie  mieści się partnerska szkoła. Głównym celem wizyty było przedstawienie sprawozdania z dotychczasowych działań w projekcie .

Uczestniczący w spotkaniu koordynatorzy wymienili doświadczenia w zakresie pracy w wolontariacie, organizowanych spotkaniach młodzieży  z seniorami, przedstawili produkty tych spotkań i ustalili szczegóły dalszej pracy. Koordynujący projektem Fulgencio Garcia zaznajomił uczestników z zasadami funkcjonowania i rekrutacji członków do nowego projektu ‘’ Erasmus+’’. W tym czasie młodzież z ośmiu krajów partnerskich uczestniczyła w zajęciach lekcyjnych prowadzonych przez włoskich nauczycieli w języku angielskim, który jest oficjalnym językiem projektu.

Comenius w Gimnazjum Nr 1 z wizytą na Sardynii - zdjęcie w treści

Złożyliśmy wizytę władzom miasta, przedstawiciele których z wielkim zainteresowaniem słuchali o działaniach w ramach projektu ,którego celem jest pielęgnacja międzypokoleniowych więzi( ‘’Ja uczę ciebie, ty uczysz mnie- dzielimy mądrość i życie’’), a przedstawiali je właśnie sami uczniowie, z myślą o których projekt zaistniał i dalej się rozwija. Ponieważ pogoda dopisywała, jak na tę część Europy przystało, w chwilach wolnych od zajęć nauczyciele i uczniowie mogli zwiedzić malowniczą wyspę. Odwiedziliśmy miejscowość Ogliastra, w której znajduje się imponującej wielkości jaskinia ‘’ Su Marmuri ‘’, poznaliśmy genezę pojawienia się wiatraków na wyspie, zgłębiliśmy tajemnice zamku Malaspina, zwiedziliśmy port w Alghero.

Trudy wycieczek rekompensowały nam śródziemnomorskie posiłki, przygotowywane przez uczniów ( przyszłych kucharzy) w goszczącej nas szkole w  miejscowości Bosa.
Wróciliśmy do Krosna pełni wrażeń i ciepłych wspomnień i już przygotowujemy się do kolejnej wizyty. Tym razem celem naszej podróży będzie egzotyczna Turcja.

Koordynator projektu: Dorota Ślęczka