09.10.2014

Comenius w Gimnazjum Nr 1

Z nowym rokiem szkolnym Gimnazjum nr 1 w Miejskim Zespole Szkół nr 5 w Krośnie kontynuuje międzynarodowy projekt Comenius „Ja uczę ciebie, ty uczysz mnie: Dzielimy mądrość i życie.” Kolejna wizyta partnerska w ramach projektu, w którym bierze udział osiem krajów: Hiszpania, Litwa, Polska, Rumunia, Szwecja, Turcja, Węgry i Włochy, odbyła się w miejscowości Lund położonej w południowo-zachodniej części Szwecji.  Gościła nas szkoła Gimnasieskolan Vipan, jedna z czterech publicznych szkół średnich w Lund mieszcząca się w dużym kompleksie budynków po dawnych koszarach wojskowych.

W czasie pobytu uczniowie zaprezentowali działania jakie szkoły podejmowały w ramach projektu Comenius oraz uczestniczyli w lekcji historii, której tematem było prawo wyborcze i wybory w poszczególnych państwach. Nauczyciele natomiast omówili i dopracowali plan działań w ramach projektu na kolejny rok. Podczas wizyty poznaliśmy historię miasta Lund zwiedzając średniowieczną katedrę, skansen, uniwersytet oraz starą zabudowę centrum. W ratuszu zostaliśmy serdecznie powitani przez panią prezydent, która zapoznała nas z projektami naukowymi na światową skalę realizowanymi w Lund oraz przedstawiła historię tego ciekawego miasta. W czasie zorganizowanych dla nas wycieczek zobaczyliśmy miejscowości Ystad, Kivik i Shimrishamn w nadmorskim rejonie Osterlen.

Comenius w Gimnazjum Nr 1 - zdjęcie w treści

Najciekawszym ze zwiedzanych obiektów było słynne "szwedzkie Stonehenge" czyli kamienny krąg (Ales Stenar), który składa się z 59 głazów ułożonych na kształt kadłuba statku. Kolejna wycieczka to zwiedzanie uniwersyteckiego miasta Malmö ze słynnym wieżowcem Turning Torso oraz stolicy Danii – Kopenhagi gdzie zobaczyliśmy między innymi: zmianę warty przed Pałacem Królewskim, gmach opery oraz pomnik Małej Syrenki. Uczniowie mieli zapewnione dodatkowe rozrywki jak pobyt w Aqua Parku czy zabawę na strzelnicy z laserowymi pistoletami.

Mieliśmy okazję zapoznać się z kuchnią skandynawską, w której królują owoce morza. Braliśmy  udział w przygotowywaniu niektórych dań, przy czym świetnie bawiliśmy się. Mimo wietrznej i dość chłodnej aury będziemy ciepło wspominać nasz pobyt u przyjaciół w Szwecji.

Opracowanie: Zofia Brożek-Gonet i Ewa Haznar-Paradysz (MZS 5)