05.02.2014

Comenius MZS nr 5 z wizytą w Rumunii

W dniach od 19 do 24 stycznia 2014r. odbyła się druga wizyta w ramach projektu COMENIUS, w którym uczniowie Gimnazjum Nr 1 uczestniczą od września 2013r.  Tym razem grupa przebywała w Rumunii a dokładnie w miejscowości Baia Mare stolicy okręgu Maramuresz.

Comenius MZS nr 5 z wizytą w Rumunii  - zdjęcie w treści

W trakcie wizyty wybrane zostało logo tej edycji projektu. W konkursie wygrała praca ucznia z Włoch. Uczestnicy ustalili także, że będzie prowadzony blog, przygotowany przez Węgry i Szwecję. Ogłoszony został  także konkurs literacki dla uczniów pt. „Przeżyłem to”. W czasie pobytu w Rumunii nauczyciele i uczniowie mieli możliwość zwiedzić miasto, poznać jego zabytki tj. Wieża Stefana, Wieża Rzeźników czy też Muzeum sztuki współczesnej i folkloru,  Muzeum mineralogii. Uczestnicy poznali bogatą kulturę tego regionu, mając również okazję spróbować przysmaki tradycyjnej kuchni.

Comenius MZS nr 5 z wizytą w Rumunii  - zdjęcie w treści  nr 1

W trakcie wizyty uczestnicy obejrzeli występ zespołu folklorystycznego. W  przedostatnim dniu wizyty młodzież brała udział w wycieczce do kopalni soli Saline Turda. W miejscowości Cluj - Napoca budynek Opery Narodowej Rumunii.

Pomimo niesprzyjającej deszczowej aury uczestnicy będą bardzo miło wspominać pobyt w tym kraju i serdeczne przyjęcie jakie przygotowali jego mieszkańcy.

Comenius MZS nr 5 z wizytą w Rumunii  - zdjęcie w treści  nr 2