uczniowie szkoły uczcili pamięć Żołnierzy Wyklętych

Budowlanka w hołdzie Żołnierzom Wyklętym

Zespół Szkół Architektoniczno-Budowlanych w Krośnie od czterech lat realizuje projekt pn. „Śladami historii”, mający na celu kształtowanie wśród młodzieży postaw narodowościowych, patriotycznych, a także przybliżanie historii Polski. Wzorem lat poprzednich, uczniowie szkoły uczcili pamięć Żołnierzy Wyklętych, przedstawiając 1 marca inscenizację dla dwóch krośnieńskich szkół podstawowych. Występ poświęcony był rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu – ochotnikowi do obozu Auschwitz, uczestnikowi Powstania Warszawskiego, organizatorowi podziemnych struktur antykomunistycznych, który w marcu 1948 r. został skazany na karę śmierci za swoją działalność na rzecz wolnej Polski. Wyrok wykonano 25 maja w więzieniu mokotowskim przy ul. Rakowieckiej, poprzez strzał w tył głowy. Witold Pilecki pozostawił żonę, córkę i syna. Miejsce pochówku rotmistrza nigdy nie zostało ujawnione przez komunistyczne władze, prawdopodobnie zwłoki zakopano na wysypisku śmieci koło Cmentarza Powązkowskiego (tzw. kwatera Ł - łączka). W 2006 roku Witold Pilecki został pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego, a w 2013 r. awansowany do stopnia pułkownika. (PAP)
Postać Rotmistrza została zaprezentowana przez p. Barbarę Zagdańską - Kłym, zaś w role bohaterów wcielili się: Jakub Wojnar (Witold Pilecki), Kacper Szudy (Józef Różański), Wiktoria Budyń (Maria Pilecka). Na pianinie akompaniował Dominik Kondziołka, za obsługę techniczną odpowiadali: Jakub Pawlik, Kamil Urban, Wojciech Jagodowski.

Tekst oraz zdjęcia zostały przesłane przez Zespół Szkół Architektoniczno-Budowlanych w Krośnie.