914845182.jpg
03.06.2015

Blisko 2 tysiące uczniów gimnazjów chce się uczyć w krośnieńskich szkołach ponadgimnazjalnych

Do 28 maja 2015 r. uczniowie kończący gimnazja  mieli czas na wybór szkoły ponadgimnazjalnej. Do krośnieńskich szkół podania złożyło 1980 gimnazjalistów, to prawie tyle samo, co w roku ubiegłym. Ciekawa oferta edukacyjna, znakomite wyniki matur i egzaminów zawodowych, wysokie notowania szkół w rankingach ogólnopolskich i wojewódzkich, bardzo dobra baza i wyposażenie szkół oraz miejski system indywidualnego wsparcia uczniów sprawiły, że krośnieńskie szkoły są chętnie wybierane nie tylko przez młodzież mieszkającą w Krośnie i okolicznych gminach powiatu krośnieńskiego, ale także przez gimnazjalistów z bardziej odległych miejscowości, z których pochodzi ponad 530 kandydatów.

Tegoroczni kandydaci, którzy zostaną przyjęci do klas pierwszych miejskich szkół ponadgimnazjalnych, będą mogli liczyć także na dodatkowe wsparcie od samorządu. Uczniowie dojeżdżający do szkoły środkami komunikacji zbiorowej w ramach pilotażowego programu wyrównywania szans edukacyjnych, otrzymają refundację kosztów biletów miesięcznych w wysokości 50%. (Pilotażowy program został przyjęty przez Radę Miasta Krosna na ostatniej sesji. Uchwała nr IX/177/15 w sprawie przyjęcia programu wyrównywania szans edukacyjnych dla młodzieży podejmującej naukę w szkołach ponadgimnazjalnych, dla których organem prowadzącym jest Gmina Miasto Krosno z dnia 29 maja 2015 r.). Dla wielu rodzin kandydatów, którzy chcą uczyć się w Krośnie, to bardzo duże wsparcie, gdyż wydatki związane z kształceniem dzieci stanowią spore obciążenie dla budżetu rodzinnego.

W Krośnie, podobnie jak w latach ubiegłych, rekrutacja prowadzona jest przy wsparciu systemu elektronicznego. Na stronie https://nabor.pcss.pl/krosno/ można w każdej chwili sprawdzić prawidłowość wprowadzenia danych, zainteresowanie wszystkimi szkołami i oddziałami, a po wyliczeniu punktów i ustaleniu przez komisje rekrutacyjne list kandydatów przyjętych można będzie także sprawdzić w Internecie szkołę i oddział, do którego dany kandydat został zakwalifikowany. Szczegółowe informacje ważne w procesie rekrutacji są na bieżąco aktualizowane na stronie elektronicznego naboru.

 

 

Krośnieńskie szkoły ponadgimnazjalne, dla których organem prowadzącym jest Miasto Krosno przygotowały w tym roku blisko 800 miejsc w 5 liceach ogólnokształcących i prawie 900 miejsc w szkołach zawodowych, w tym ponad 600 miejsc w technikach, które zaoferowały kształcenie w 27 zawodach. 

 
Wybory gimnazjalistów (pierwsza preferencja)
 
Liczba podań
Licea ogólnokształcące
Technika
Zasadnicze  szkoły zawodowe
Razem szkoły ponadgimnazjalne
2015
1094
744
142
1980
2014
1026
782
185
1993
2013
1092
764
209
2065
 

Najwięcej uczniów ubiega się o przyjęcie do szkół w ZSP 5 - ”Elektryk” (425), w I LO – „Kopernik” (340). Ponad 200 kandydatów złożyło podania w II LO – „Guzikówka” (274), w ZSP 4 – „Naftówka” (273) i w ZSP 1 – „Szczepanik” (248). Wzrost liczby kandydatów do szkół w stosunku do roku ubiegłego odnotowały: I LO, II LO, ZSP 1 i ZSP 5.

W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, najwięcej podań zostało złożonych do liceów ogólnokształcących. Ten typ szkoły wskazało jako tzw. szkołę pierwszego wyboru 1094 kandydatów. To wzrost w stosunku do roku ubiegłego o 68 osób. Spośród krośnieńskich liceów najwięcej chętnych stara się o przyjęcie do I LO (340 kandydatów do 7 oddziałów). Najwięcej kandydatów wybiera klasy promedyczne (158 osób), w tym aż 81 kandydatów złożyło podania do klasy promedycznej z rozszerzoną matematyką. Należy spodziewać się, że podobnie jak przed rokiem, w „Koperniku” będzie bardzo wysoki próg punktowy. W roku ubiegłym minimalny próg punktowy do klasy promedycznej z rozszerzoną matematyką wyniósł 167 pkt., a do matematyczno-fizycznej 164 pkt. Inaugurujący działalność oddział dwujęzyczny o kierunku ekonomiczno-lingwistycznym wybrało na pierwszej preferencji 41 osób. Wzrost zainteresowania odnotowały także pozostałe licea ogólnokształcące, które na pierwszej preferencji wybrało odpowiednio: II LO - 274 kandydatów (rok temu 268), III LO w ZSP 5 – 248 kandydatów (rok temu 238), V LO w ZSP 1 – 130 kandydatów (rok temu 120), VI LO w ZSP 4 - 102 kandydatów (rok temu 88). W liceach utrzymuje się zainteresowanie oddziałami o charakterze mundurowym i humanistycznym. Mniej chętnie wybierane są klasy matematyczno – informatyczne i politechniczne.

 

Tegoroczne wybory gimnazjalistów wskazują na spadek zainteresowania kształceniem zawodowym. Do techników zostało złożone 744 podania (rok temu 782), w zasadniczych szkołach zawodowych chce się uczyć zaledwie 142 gimnazjalistów (rok temu 185). Zmniejszenie liczby kandydatów do szkół zawodowych, mimo wielu inicjatyw lokalnych wspierających kształcenie zawodowe, jest coraz bardziej widoczne. Gimnazjaliści mają do wyboru szeroką ofertę kształcenia zawodowego, gdyż nauczanie zawodu organizuje się w grupach lub modułach kilkunastoosobowych zarówno na poziomie technikum, jak i zasadniczej szkoły zawodowej. Ponadto trzy zasadnicze szkoły zawodowe w ZSP 2, ZSP 4 i MZS 5 prowadzą oddziały dla młodocianych pracowników, w których kształcenie praktyczne odbywa się bezpośrednio u pracodawców. W ZSP 2 prowadzony jest także nabór do klasy wielozawodowej, w której można zdobyć kwalifikacje w zawodach unikatowych – młodociani pracownicy kształcenie ogólnokształcące realizują w szkole, a kształcenie zawodowe u pracodawców i na kursach organizowanych przez szkołę.

Krosno otacza szczególną troską uczniów kształcących się w szkołach zawodowych, umożliwiając im nieodpłatny dostęp do podręczników do przedmiotów zawodowych - uczniowie klas pierwszych techników i zasadniczych szkół zawodowych otrzymają wymagane przez daną szkołę podręczniki do kształcenia zawodowego, które będą wypożyczane z bibliotek szkolnych. Najzdolniejsi uczniowie, którzy wybrali kształcenie w zawodach, mogą także liczyć na stypendia motywacyjne dla zawodowców.

W kształceniu zawodowym największym zainteresowaniem cieszą się, podobnie jak przed rokiem zawody: technik informatyk, gdzie o przyjęcie ubiega się 107 kandydatów, technik wiertnik - 60 kandydatów, technik pojazdów samochodowych - 65 kandydatów. Wzrost liczby kandydatów w stosunku do roku ubiegłego występuje w: Technikum  Nr 1 w ZSP 1 (technik ekonomista, technik obsługi turystycznej, technik spedytor), w Technikum Nr 3 w ZSP 3 (technik mechanik), Technikum  Nr 4 w ZSP 4 (technik gazownictwa, technik logistyk), Technikum  Nr 5 w ZSP 5 (technik elektronik, technik informatyk), Technikum  Nr 6 w MZS 5 (technik architektury krajobrazu) i Technikum Nr 7 w ZSKU (fototechnik).

 

W tym roku ofertę kształcenia zawodowego poszerzono o zawód kelner, gdzie zgłosiło się 10 kandydatów i prowadzony jest dalszy nabór, oraz o zawód mechanik motocyklowy, który nie wzbudził zainteresowania gimnazjalistów.

 

Jak co roku nie wszystkie zawody cieszyły się zainteresowaniem umożliwiającym utworzenie choćby grupy do kształcenia zawodowego, w związku z tym zaprzestaje się na tym etapie rekrutacji naboru do zawodów: technik awionik, technik drogownictwa, mechanik motocyklowy, cieśla i monter izolacji budowlanych.

Do 19 czerwca br. szkoły, w których są jeszcze wolne miejsca (liczba podań nie wyczerpuje ustalonych limitów miejsc dla danego oddziału), nadal przyjmują podania.

Kandydaci, którzy chcieliby zmienić wybrane szkoły lub kolejność na liście preferencji mogą to zrobić w ostatnim tygodniu zajęć w szkołach tj. w dniach 22-24 czerwca 2015 r. Wtedy będą już znane wyniki egzaminów gimnazjalnych i oceny ze świadectwa oraz pełna informacja o liczbie złożonych podań do poszczególnych oddziałów, co powoli bardziej realnie ocenić swoje szanse na dostanie się do wybranych szkół. Zmiana preferencji wymaga korekty wniosku bezpośrednio w szkole przez kandydata i jego rodzica.

Uwaga!

W dniach 26-30 czerwca 2015 r. kandydaci zobowiązani są dostarczyć do szkół pierwszego wyboru oryginały lub kopie świadectw ukończenia gimnazjum, zaświadczeń o wynikach egzaminu oraz innych dokumentów potwierdzających spełnianie kryteriów rekrutacyjnych.

Wszystkie szczegóły dotyczące rekrutacji i ważne dla kandydatów informacje i terminy umieszczone są w poradnikach dla kandydatów opublikowanych na stronie elektronicznego naboru.

 

Informację przygotował Wydział Edukacji UMK (stan z 29.05.2015 r.)

Zapisz sie do newslettera Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

herb.png [21.51 KB]

Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 430 01
um@um.krosno.pl

Kontakt z Inwestorami
Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 43 301
ri@um.krosno.pl

Informacja Kulturalno-Turystyczna

38-400 Krosno
ul. Blich 1

tel/fax. 515 252 776
pikt@muzeumrzemiosla.pl

- otwiera się w nowej karcie