03.02.2015

Bezpłatne warsztaty dla nauczycieli

Projekt prowadzony przez jest Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk pod patronatem Ministra Edukacji oraz Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego i jego głównym celem jest popularyzowanie nauk matematyczno-przyrodniczych. Skierowany jest do nauczycieli i uczniów na każdym etapie edukacyjnym. Obecnie uczestniczy w nim ponad 1,4 tys. szkół w Polsce.

Bezpłatne warsztaty dla nauczycieli - zdjęcie w treści

W okresie wdrożeniowym był testowany zarówno w klasach I-III szkół podstawowych, jak również wśród uczniów liceów i techników w 250 szkołach, w tym w jednej szkole z Krosna. W ramach projektu we wrześniu 2014 r. uczniowie z krośnieńskich szkół podstawowych i gimnazjów mieli okazję uczestniczyć w Festiwalu Nauki, a wcześniej w piknikach naukowych.

Realizatorzy projektu – naukowcy i praktycy chcą wykorzystać dużą otwartość młodych ludzi na nowinki techniczne, informatyzację, korzystanie z nowoczesnych urządzeń elektronicznych, dają szkołom nowoczesne narzędzia, które mogą wykorzystać w edukacji i rozwoju osobowości uczniów. Zachęcają, aby nauczyciele wraz z uczniami wzięli udział w realnym procesie badawczym, aby uczniowie samodzielnie szukali odpowiedzi na stawiane sobie pytania , aby wraz z nauczycielami byli w stanie przenieść metody badawcze na grunt szkolny.

Udział w projekcie, umożliwia interaktywne korzystanie z platformy edukacyjnej, gdzie dostępnych jest ok. 15 tysięcy zasobów dydaktycznych, materiałów interaktywnych, gier ułatwiających realizację przedmiotów matematyczno – przyrodniczych oraz naukę języka angielskiego. Poradniki metodyczne dla nauczycieli, e-poradniki dla uczniów zostały opracowane dla czterech etapów edukacyjnych. Na platformie udostępniane są również transmisje lekcji on-line prowadzonych przez naukowców w kilku ośrodkach naukowych PAN w Polsce i w Stacji Polarnej na Spitsbergenie oraz wykłady eksperckie w postaci plików filmowych.

Platforma zawiera materiały i pomoce dydaktyczne przydatne:
1) dla klas 1 – 3 szkół podstawowych: edukacja matematyczna i przyrodnicza, język angielski,
2) dla klas 4 – 6 szkół podstawowych: matematyka, przyroda, język angielski,
3) dla gimnazjów: matematyka, geografia, chemia, fizyka, biologia, język angielski,
4) dla liceów ogólnokształcących i techników: matematyka, geografia, chemia, fizyka, biologia, blok przyroda, język angielski.

Szczegółowo o projekcie EDUSCIENCE można przeczytać na stronie projektu : www.eduscience.pl, w tym w publikacji „Szkoła bliżej świata nauki”.

Warsztaty odbywają się w dwóch szkołach:
1. w MZSzOI w Krośnie – dla nauczycieli szkół podstawowych klas I – III i klas IV - VI,
2. w ZSP Nr 1 w Krośnie – dla nauczycieli gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.

Warsztaty zorganizowano dla nauczycieli szkół krośnieńskich po uprzednim zgłoszeniu, tak aby ich uczestnicy mieli możliwość samodzielnego tworzenia przykładowych zasobów i sprawdzenia funkcji platformy e-learnignowej EDUSCIENCE w praktyce. Warsztaty prowadzone są przez praktyków, którzy znają produkt z fazy testowania. Zatem udział w warsztatach jest dodatkową możliwością dzielenia się dobrymi praktykami z realizacji projektu. Łącznie do udziału w warsztatach zgłosiło się 147 z krośnieńskich szkół, w tym 74 ze szkół podstawowych, 31 z gimnazjów i 42 ze szkół ponadgimnazjalnych.